Arcyszpiedzy

Okładka książki Arcyszpiedzy William E. Butterworth IV, W.E.B. Griffin
Okładka książki Arcyszpiedzy
William E. Butterworth IVW.E.B. Griffin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Ostatni Bohaterowie (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Ostatni Bohaterowie (tom 7)
The Spymasters
Zysk i S-ka
2016-07-11
2016-07-11
Jerzy Łoziński

Okładka książki Kurtyna śmierci William E. Butterworth IV, W.E.B. Griffin
Kurtyna śmierci William E. Butterwo...
Okładka książki Opcja zabójstwa William E. Butterworth IV, W.E.B. Griffin
Opcja zabójstwa William E. Butterwo...

W.E.B. Griffin "Arcyszpiedzy" to ostatni tom cyklu "ostatni bohaterowie ". Kolejnym po "Korpusie" tego autora, którego akcja dzieje się podczas 2 wojny światowej.
Ukazane tu losy OSS czyli pierwszego wywiadu wojskowego USA powołanego do życia przez F.D.Roosevelta.
Akcja jak zwykle wartka i wciągająca, ostatnia część z wątkami o Polsce, generale Sikorskim i bazach niemieckich rakiet V1
Polecam wszystkim miłośnikom tej tematyki.
Cały cykl jak dla mnie 5/6

siódmy tom cyklu Ostatni Bohaterowie nie rozczarowuje. sensacja, szpiegostwo, brawurowe akcje i dawka podkoloryzowanej historii na wysokim poziomie. czytało się świetnie :)

Jak już kiedyś wspomniałem jest coś fascynującego co mnie przyciąga do każdego kolejnego tomu tego duetu. Walka wywiadów w czasie II wojny światowej (choć mam wrażenie, że współcześnie jest tak samo, a może jeszcze gorzej) pokazała, że wszystkie kroki są dozwolone, a cel uświęca środki i nie ma żadnych świętości. Trochę to przerażające.

To już siódmy tom cyklu „Ostatni bohaterowie”.
Jest maj 1943 roku.
Agenci OSS pod dowództwem generała „Dzikiego Billa” Donovana prowadzą działania mające za zadanie ustalić co stało się z pociskami do moździerzy zawierającymi gaz bojowy „Tabun”.
Pierwszą dostawę na Sycylię udało się zniszczyć, zatapiając torpedą niemiecki transportowiec.
Jednak dowódcy, w tym „Ike" Eisenhower, nie do końca wierzą Dickowi Canidiemu, że takie pociski w ogóle istnieją i żądają twardych dowodów.
Twarde dowody spoczywają jednak na głębokości jednego kilometra pod wodą i trudno będzie je dostarczyć na biurko „Ika”.
Pojawiły się problemy z ze stacją nadawczą na Sycylii. Ze zmiany sposobu nadawania można wywnioskować że „Tunel" wpadł w ręce Gestapo i został zmuszony do współpracy.
Naczelne Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych w osobie „Ike'a” zabrania OSS jakichkolwiek działań na Sycylii, obawiając się dekonspiracji operacji „Husky”.
Jak jednak wiadomo, Canidy nie ma w zwyczaju porzucać towarzyszy broni i taki drobiazg, jak jasny rozkaz Głównodowodzącego nie jest Mu w stanie przeszkodzić.
OSS Berno w osobie Allana Dullesa prowadzi grę operacyjną z najważniejszymi przemysłowcami III Rzeszy.
Bez ich zdolności fabryki utracą znaczną część możliwości produkcyjnych. Dodatkowo pozyskuje do współpracy człowieka z najbliższego kręgu admirał Canarisa, który za zgodą szefa Abwehry, weryfikuje amerykańskie dane wywiadowcze.
Z tego źródła pochodzą również wiadomości dotyczące …radzieckiej agentury w USA.
Sytuacja ze wszech miar kuriozalna – służby wywiadowcze wroga wspierają USA w cichej wojnie z radzieckim sojusznikiem.
Informacja jest bardzo niepokojąca – agenci GRU przeniknęli do Los Alamos National Laboratory supertajnego ośrodka, gdzie naukowcy pozyskani przez Rząd USA pracują nad bombą atomową. i posiedli wiedzę na temat „Projektu Manhattan” .
Niemcy pracują nad „latającymi torpedami” którymi chcą zaatakować Londyn aby wymusić na Winstonie Churchillu kapitulację.
Prace prowadzone są w okolicach Rzeszowa we wsi Blizna.
Danych na temat badań dostarczają żołnierze Armii Krajowej.

Powieść trzymająca w napięciu, może nie wszędzie i zawsze zgodna z faktami historycznymi, ale ze wszech miar godna polecenia wszystkim fanom (obecnym i przyszłym :-D) prozy W.E.B. Griffina.

To już siódmy tom cyklu „Ostatni bohaterowie”.
Jest maj 1943 roku.
Jednak dowódcy, w tym „Ike"...

• 9 - Biblioteczka E-booków
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Szukam