Ciemności kryją ziemię

Okładka książki Ciemności kryją ziemię
Jerzy Andrzejewski Wydawnictwo: Siedmioróg literatura piękna
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Siedmioróg
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
837254610X
Tagi:
inkwizycja Torquemada stalinizm rozliczenie parabola
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
563 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
807
765

Na półkach: , , ,

"...Czemu tu tak ciemno? Każ przynieść świece. Niestety, na całą ziemię sprowadziliśmy ciemność. Trzeba będzie dużo światła..."

Jerzy Andrzejewski i nurt prozy rozrachunkowej ze stalinizmem.
Maska inkwizycji świetnie odzwierciedla komunistyczne ideologie i stalinowski aparat przemocy. Święta Inkwizycja zaistniała w Hiszpanii w 1478 roku gdy papież Sykstus IV, z inicjatywy królewskiej pary Ferdynanda V i Izabeli I powołał w/w instytucję.Nieograniczona władza, brak kontroli i tortury a wszystko to w imię krzewienia religii, na czele stanął wielki inkwizytor T. Torquemado i to początek totalitaryzmu, choć wikipedia wskazuje na 1923 roku.
Pojawienie się 1485 roku w miasteczku Villa-Ral Wielkiego Inkwizytora Tomas Torquemada roku zwiastuje straszne rzeczy, które zaczną się dziać... Bohaterów kroniki historycznej jest dwóch i na nich warto zwrócić uwagę, to Wielki Inkwizytor i młody dominikanin, Diego de Manente.
Inkwizytor, okrutny twórca systemu, procedur prawnych i mechanizmy represji wobec odstępstw od religii, człowiek, który fanatycznie wierzy w ideę niesienia królestwa niebieskiego na ziemi.
Młody dominikanin, to przeciwnik metod stosowanych przez inkwizycję, młodzieniec pełne ideałów i wartości.
Zderzenie dwóch osobowości to studium psychologiczne z walką dobra i zła, dogmatów, filozoficznych wywodów i słabości ludzkich, które doprowadzą Diego do zmiany poglądów i żarliwego zaangażowania w spiralę zła inkwizycji, ale nie pozostawi Torquemado bez rysy...wątpliwości wdarły się.
XV wiek przechodzi do XX / XXI wiek symbolizując zniewolenie jednostki ludzkiej, społeczeństwa, kontrolę życia publicznego i prywatnego, represji, przemocy, zawoalowane w nowych ideach, zastępują stare lub aktualizuje się dawne. Cytaty oddają ideologię totalitaryzmu.

"...Stworzyłem system, lecz dzięki niemu i poprzez niego stworzyłem także ludzi systemu. Co uczynić z nimi, jeśli system okazał się zgubnym szaleństwem? Jak usunąć terror, gdy zdążył zrodzić ludzi, którzy w nim tylko znajdują racje swego istnienia? Zniszczyć ich przy pomocy terroru?..."

"...Bezlitośnie będziemy odcinać od pnia żywota każdą chorą lub usychającą gałąź..."

"...Musimy mieć dużo praw i dużo strachu..."

"...Prawda, dopóki ostatecznie nie zwycięży i nie zatryumfuje, nie może istnieć bez swego przeciwieństwa: fałszu..."

"...Gdyby pewnego dnia zabrakło winnych, musielibyśmy ich stworzyć, ponieważ są nam potrzebni, aby nieustannie, o każdej godzinie, występek był publicznie poniżany karany..."

"...Trzeba zbawiać ludzi wbrew ich woli. Trzeba przez wiele lat budować świadomość człowieka niszcząc w niej to, co złe i nadejście Państwa Bożego opóźniające. Ludźmi trzeba kierować i rządzić..."

"...Wobec prawdy nie ma ludzi nie podejrzanych. Wszyscy są podejrzani. W każdym człowieku może się zalęgnąć zło, zło zaś w porę nie przechwycone - pogłębia się, przeżera duszę i krok jeden stanowi granicę, poza którą człowiek błądzący staje się już niebezpiecznym wrogiem, nosicielem zbrodniczych poglądów heretyckich..."

"...Jeśli chcemy, aby kłamstwo nie zatruwało więcej ludzkich umysłów, musimy sami przestać kłamać. Trzeba powiedzieć pełną prawdę, choćby była ona trudna i bolesna..."

"...Nie usuniemy gwałtu i przemocy, jeśli również nie usuniemy podstawowych zasad, które gwałt i przemoc zrodziły..."

"...Czemu tu tak ciemno? Każ przynieść świece. Niestety, na całą ziemię sprowadziliśmy ciemność. Trzeba będzie dużo światła..."

Jerzy Andrzejewski i nurt prozy rozrachunkowej ze stalinizmem.
Maska inkwizycji świetnie odzwierciedla komunistyczne ideologie i stalinowski aparat przemocy. Święta Inkwizycja zaistniała w Hiszpanii w 1478 roku gdy papież Sykstus IV, z inicjatywy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    854
  • Chcę przeczytać
    259
  • Posiadam
    66
  • Literatura polska
    14
  • Literatura polska
    12
  • Ulubione
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Lektury
    8
  • Studia
    7
  • Teraz czytam
    7

Cytaty

Więcej
Jerzy Andrzejewski Ciemności kryją ziemię Zobacz więcej
Jerzy Andrzejewski Ciemności kryją ziemię Zobacz więcej
Jerzy Andrzejewski Ciemności kryją ziemię Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także