Baczyński, Ginczanka i Redliński w Wolnych Lekturach

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.02.2018

Poezja z okresu II wojny światowej, polska literatura współczesna oraz książki, które trafiły właśnie do domeny publicznej – o te publikacje biblioteka internetowa Wolne Lektury poszerzy w tym roku swoje zasoby.

Baczyński, Ginczanka i Redliński w Wolnych Lekturach

W serwisie ma w tym roku pojawić się kolekcja poezji z okresu II wojny światowej, w skład której wejdą między innymi utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zuzanny Ginczanki, Krystyny Krahelskiej, Teresy Bogusławskiej, Andrzeja Trzebińskiego czy Jerzego Kamila Weintrauba. Przy opracowaniu kolekcji Fundacja Nowoczesna Polska, która prowadzi serwis, współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytelnicy Wolnych Lektur zyskają również dostęp do piętnastu współczesnych polskich książek, do których prawa pozyskał Instytut Książki w ramach realizacji programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Zostały one już wcześniej zdigitalizowane i udostępnione w formie skanów w bibliotece Polona, ale opracowania wykonane przez zespół Wolnych Lektur dadzą czytelnikom dostęp do utworów w formatach HTML, PDF, EPUB, MOBI, TXT i FB2. 

Wśród tych książek znajdują się: Świat nie przedstawiony Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera, Chleb rzucony umarłym Bogdana Wojdowskiego, Miazga i Ciemności kryją ziemię Jerzego Andrzejewskiego, Dziecko przez ptaka przyniesione i „Listopadowy wieczór” Andrzeja Kijowskiego, Piotruś, Niespokojni, Pradawna opowieść, Powrót, Dzień i noc Leo Lipskiego, „Modernizm polski”, „Rzecz wyobraźni” i Życie na niby. Szkice z lat 1939-1945 Kazimierza Wyki, Konopielka Edwarda Redlińskiego.

Poza tym zasoby biblioteki Wolne Lektury mają zostać powiększone o dzieła autorów, których twórczość jest już w domenie publicznej. W tym roku udostępnione zostanie dziesięć dzieł, do których wygasły majątkowe prawa autorskie. Wszystkie te publikacje będą dostępne za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Biblioteka internetowa Wolne Lektury istnieje od 2007 roku, prowadzi ją Fundacja Nowoczesna Polska, która zajmuje się digitalizacją, opracowaniem i szerokim udostępnianiem w wersji cyfrowej zasobów kultury. Do tej pory udostępniono ponad 5300 utworów. Czytelnik znajdzie w tym zbiorze przede wszystkim dzieła klasyczne, w tym wiele lektur szkolnych w opracowaniach.


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gabriela 04.02.2018 11:13
Czytelniczka

"Chleb rzucony umarłym" to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam na studiach. Praktycznie nie do zdobycia (dzięki za BUW!). Świetnie, że tyle dobrych (nie wydawanych od lat) pozycji będzie teraz na wyciągnięcie ręki. Wolne Lektury to genialny pomysł.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 01.02.2018 09:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post