7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna
angielski
Nina

Rok 1890. Martin Russell jako młodszy syn nie dostanie spadku w rodzinnej Anglii. Postanawia osiedlić się w Afryce, gdzie brytyjscy kolonizatorzy mogą liczyć na bezpłatną lub tanią ziemią. Z Cape Town rusza na północ. Towarzyszy mu amerykański playboy Perry Davenport, a przez pewien czas także lord Robert Onslaw i jego narzeczona Helen, która od razu wzbudza w Martinie gorące uczucia. Ziemię kupuje w Rodezji. Farma, na której uprawia kukurydzę zaczyna nieźle prosperować, a zapowiada się jeszcze ciekawiej, gdy jego wspólnik znajduje na jej terenie niewielkie złoża złota. Nawiązuje przyjacielskie stosunki z bliskimi i dalszymi sąsiadami, m.in. z rodziną Afrykanerów, Venter, z dwoma atrakcyjnymi córkami. Dobrze układają się też relacje z tubylcami z plemienia  Shona, których zatrudnia na farmie, a dla ich dzieci urządza szkołę. Jednak w 1893 inne tubylcze plemię, waleczni Matabelowie wypowiadają białym osadnikom wojnę. Jest krwawa i bezsensowna - uważa Martin - ale oczywiście bierze w niej udział. Podobnie jak później w tłumieniu buntu Shona. A także w tej najdłuższej, okrutnej, w której dawni przyjaciele walczą po przeciwnych stronach, czyli w II wojnie burskiej, 1899-1902.

źródło opisu: Nina

źródło okładki: amazon.com

Nina | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Powieść Duncana można by nazwać przygodowo-historycznym romansem. W odróżnieniu od książek Wilbura Smitha czy Tonego Parka niewiele tu dzikiej afrykańskiej przyrody, a wątkom romansowym daleko do temperatury scen erotycznych u Smitha. Natomiast jest to niezły, podany w pigułce zarys historii Południowej Afryk w jednym z kluczowych dla niej okresów. Szczególnie geneza i przebieg wojny Brytyjczyków z Afrykanerami, które zajmują mniej więcej jedną trzecią objętości powieści, przedstawione są w sposób naprawdę interesujący, z udziałem wielu historycznych postaci, którym autor dodatkowo poświęca  w posłowiu krótkie notki biograficzne.

Na półkach