Nowa Korona Polskich Gór. MountainBook

turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2023-01-01
2023-01-01

Okładka książki Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność Krzysztof Bzowski, Magdalena Stefańczyk
Polska na kole... Krzysztof Bzowski, ...
Okładka książki Góry Polski. 43 nieoczywiste trasy na jeden i na kilka dni Mariola Borecka, Krzysztof Bzowski, Jan Czerwiński, Natalia Figiel, Paweł Klimek, Marcin Winkiel
Góry Polski. 4... Mariola Borecka, Kr...
Okładka książki Tatry i Podtatrze pełne wrażeń Krzysztof Bzowski, Jan Krzeptowski - Sabała
Tatry i Podtat... Krzysztof Bzowski, ...

"Nowa Korona Polskich Gór" to propozycja i zachęta do wspięcia się na 38 najwyższych szczytów gór polskich 🏔

👉 Krótko - co znajdziemy w tym przewodniku?

Autor, Krzysztof Bzowski na początku tego przewodnika wprowadza nas w tematykę letniej, turystyki pieszej - opowiadając jak najlepiej przygotować się do takiej wyprawy, wspominając o pogodzie, zagrożeniach, burzach, dzikich zwierzętach, trudnościach terenowych, o tym jak się ubrać i wyposażyć.

Dostajemy również propozycję 34 wycieczek z dokładną rozpiską co i ile powinno nam zająć, a także informacje praktyczne, takie jak dojazd, noclegi czy wyżywienie 🍽⛺️

Każdy szczyt został przystępnie przedstawiony, a dodatkowo wszystko zostało okraszone pięknymi zdjęciami 📷, jak również szczegółowymi mapami 🗺

👉 Moja opinia

Przewodnik ten sprawdzi się idealnie dla osób, które chciałyby zdobywać szczyty polskich gór. Jest napisany w bardzo dokładny ale i ciekawy sposób i zdecydowanie sprawdzi się jako idealna baza do planowania naszych wycieczek górskich 🏔 Znajdziemy tutaj wszystko, co tylko potrzebujemy wiedzieć, a format tej książki pozwoli nam zabrać ją ze sobą w góry w plecaku 🎒

Osobiście - polecam!

👉 Krótko - co znajdziemy w tym przewodniku?

35/52/2023 ig:@liber.tinea

Zapalonym zdobywcom górskich szczytów nie trzeba mówić, czym jest korona gór, ale ten przewodnik nie jest przeznaczony jedynie dla zaprawionych w boju mistrzów górskich wycieczek. Większość z przedstawionych tutaj tras człowiek o przeciętnej kondycji może pokonać o własnych siłach, dlatego pokrótce tylko wspomnę, że ta cała korona, to z założenia lista najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju, powstała jeszcze w latach 90 poprzedniego stulecia. Dotychczas korona naszych ojczystych gór składała się z 28 szczytów, co na przestrzeni prawie trzydziestu lat zaczęło budzić drobne kontrowersje. Wraz z postępem technologii pojawiły się nowe możliwości pomiarów, a zmiany podziału fizycznogeograficznego Polski spowodowały, że ta liczba uległa zmianie. Aby dowiedzieć się dlaczego do takiej aktualizacji doszło, zapraszam do wstępu książki, świetnie przedstawiającego te powody. Bardzo się cieszę, że w związku z nimi wydawnictwo Bezdroża postanowiło wydać nową, odświeżoną publikację z informacjami zebranymi przez Pana Krzysztofa Bzowskiego.

Przewodnik jest bardzo poręczny, idealny do zabrania ze sobą na wycieczkę w plecaku. Kilka pierwszych stron to informacje praktyczne, które warto przypomnieć sobie przed każdą wędrówką - jak się ubrać, co ze sobą zabrać, na co uważać podczas wyprawy. Kiedy już wiemy jak się przygotować, możemy przejść do dalszej części, czyli poznania każdego pasma i jego najwyższego szczytu. Autor zadbał o to, aby najpierw krótko opisać charakterystykę pasma, a później zaprezentować najlepszą według niego trasę, którą należy przejść aby zdobyć szczyt. Tak więc najpierw dostajemy informacje w pigułce przedstawione w minimalistycznej formie (rysunku ze zwięzłą daną): czy trasa jest pętlą, czy może jest jednokierunkowa z koniecznością tranzytu, jaki jest czas jej przejścia, ile kilometrów mamy do pokonania, jakie są przewyższenia (do tego jest też dokładny profil trasy),poziom trudności i jeszcze kilka innych. Kolejna jest mapa z zaznaczoną trasą i najważniejszymi na niej miejscami. Na następnych stronach znajduje się słowny opis całej trasy, oparty na konkretnych punktach i czasie, w którym mniej więcej powinniśmy je mijać. Już samo czytanie sprawia, że turysta sięgający po ten przewodnik od razu ma ochotę spakować się i ruszać na szlak, a dodatkowo wyobraźnię podsycają piękne, kolorowe zdjęcia. Na samym końcu każdego rozdziału znajdują się informacje praktyczne dot. danej trasy i, co ważne, trasa alternatywna, gdyby ktoś miał inne oczekiwania czasowe, czy wolałby rozpocząć atak szczytowy z innej strony świata.

Szczerze mogę polecić to wydanie. Poruszanie się po informatorze jest bardzo intuicyjne, on sam wygodny w użytkowaniu. Wskazówki w nim zawarte mogą się przyczynić do tego, że każda z takich wycieczek stanie się niezapomnianym przeżyciem. Znajdziemy tutaj trasy małe i duże, jednodniowe i dłuższe, z nocowaniem wśród dzikiej natury. Będą podejścia łatwe, ale też i te trudniejsze lub wręcz dla niektórych ekstremalne. Ostatnie strony, to miejsce na udokumentowanie zdobycia szczytu przez przybicie pamiątkowej pieczątki. Więc zaopatrz się w te solidne informacje i buty, widzimy się na szlaku!

35/52/2023 ig:@liber.tinea

• Nie chcę czytać