Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future
majkey

Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą. Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi...

Wizjoner, geniusz, nieznośny szef, najbardziej zuchwały przedsiębiorca Doliny Krzemowej, jeden z najbogatszych ludzi na ziemi. Stworzył PayPala, koncern samochodowy Tesla Motors, a także SpaceX – firmę wysyłającą prywatne rakiety w kosmos. Muskowi udało się, mimo że jego życie jest niedorzeczne. A może właśnie dlatego.
Żeby przekonać rząd, że pojawił się nowy gracz w wyścigu kosmicznym, zaparkował rakietę na trawniku przed siedzibą Federalnej Administracji Lotnictwa w Waszyngtonie. Gdy po auta Tesli ustawiały się kolejki chętnych, Leonardo DiCaprio błagał Elona o egzemplarz elektrycznego Roadstera. Musk oczywiście odmówił.

Czyta Marek Bukowski

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7324,Elon...(?)

Jarek Zawisza | 2018-05-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2018

W jakim ja świecie się wyżywam?
Kolejny człek sukcesu, nie bójmy się tego słowa miliarder!... i co?
I znowu panie kawał chama...

Taki nie przymierzając Gates czy inny Jobs raczyli swych współpracowników takimi wiązankami, że aż im w pięty szło, a tu proszę następny miluś, a niby taki z niego Musk.
Aż się boję że jak jeszcze kilka biografii gburów przeczytam, to i mnie się udzieli... choć może nie było by to takie złe, przynajmniej ta część z miliardami ;)

Naprawdę dobra biografia, sporo nam o Musku mówiąca, choć momentami autor popada w wiernopoddańcze tony i sławi chwały swego protagonisty pod niebiosa.
I jakby laurkowato nam się wtedy robi, i w jednej chwili wątpliwości się rodzą czy aby czytać to dalej... Ale potem dla równowagi Ashlee Vance kopnie parę razy Elona w Musk i od razu jest lepiej i jakby bardziej jasno i obiektywnie.

W dziele tym wyczytać możemy iż sama historia rodziny Elona jest wręcz niesamowita, toczy się w trzech krajach, na dwu odległych kontynentach....

Huncwotcool | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Biografia Doliny Krzemowej i potoczysty opis prac tysięcy zdolnych ludzi w wielu firmach. Musk jest gdzieś w tle. Jego działania to głównie dorzucanie pieniędzy aż do granicy zadłużania się, kreowanie nierealnych terminów i procesowanie się o prawo do nazywania się twórcą rzeczy, których nie stworzył.

Młodzi inżynierowie po Stanfordzie w obliczu kłopotów technicznych przepychający siłą własnych rąk rakietę jak egipscy robotnicy przy budowie piramid- to scena która najlepiej oddaje atmosferę pracy w SpaceX i innych firmach Elona.
Deadline, cięcie kosztów, chore godziny pracy, konkurencja, awarie i od czasu do czasu Musk zstępujący na ziemię i rozdający kary i nagrody, niekoniecznie według zasług. Kolejne roczniki absolwentów najlepszych światowych uczelni wciąż brną do tego niemal sekciarskiego środowiska jak do Eldorado mimo zarobków, które nie powalają i byłyby do osiągnięcia znacznie mniejszym wysiłkiem w Intelu czy Microsofcie. Misja- tym tłumaczą swoje zaangażowanie.

Musk...

Marcin | 2016-05-30

No coż, najwidoczniej Elon Musk wywarł aż tak wielkie wrażenie na autorze jego biografii, że przynajmniej wg mnie spokojnie może ubiegać się o tytuł jego adwokata, obrońcy, ale chyba najmniej bioggrafa. Paypal, Tesla - to firmy których Musk nie założył... Owszem, rozwinał je, zainwestował w nie, niewatpliwie miał lub nadal ma na nie ogromny wpływ, ale ich nie założył. Najgorszy w całej książce, poza naprawdę kilkoma wyjątkami, jest schemat: Musk zachował się okropnie, tragicznie, fatalnie, ale... ma misję, wszystko da się wytłumaczyć. Nie zawsze autor zostawia miejsce na własne wnioski, podsuwa gotowce. Tak jakby książka broniła z góry założoną tezę - tylko Musk wie jak to zrobić najlepiej.
Musk, Jobs i paru podobnych - to są przede wszystkim bardzo sprawni biznesmeni, których "wynalazki" są naprawę dobre jeżeli chodzi o jakośc, ale przynajmniej wg mnie przewartościowane. W biografii pojawia się odpowiednia uwaga o produktach Apple, ale Musk? On robi tylko cudowne rzeczy, pomimo,...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Ashlee Vance, redaktor The Register i New York Timesa rzucił się trochę na głęboką wodę wybierając na temat swojej pierwszej książki biografię Muska. Jak wiadomo każdemu, kto interesuje się dokonaniami jego firm, miliarder nie słynie ze szczególnej gadatliwości i miłości do mediów. Przypomina nam to nieustannie sam autor od samego początku książki. Po ogłoszeniu planów publikacji, Musk miał ponoć stanowczo odmówić współpracy, jak i grozić uprzykrzaniem życia autorowi. Jak w końcu udało się ukończyć niniejszą biografię? Odpowiedź znajdziemy w rozdziale Świat według Elona, który znakomicie szkicuje cały klimat Musk Landu i Doliny Krzemowej.

Narracja książki przebiega w standardowy sposób dla biografii - poznajemy korzenie Muska, jego niezbyt udane dzieciństwo w RPA. Popularna szkolna mądrość mówi: szanuj tego nieśmiałego fajtłapę w wielkich binoklach, bo za kilkanaście lat możesz go prosić o zatrudnienie. Zasada ta idealnie pasuje do zarysowanej przez Vance`a sylwetki małoletniego...

BetiFiore | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Miałam przyjemność wysłuchać ebooka "Elon Musk" dzięki akcji Czytaj.pl. Kilka miesięcy wcześniej wysłuchałam historii Steve'a Jobs'a i byłam zachwycona. Tak było i tym razem. Autor wykonał świetną robotę, mimo iż na początku, w związku z niechęcią Musk'a, projekt był bliski upadku. Polecam wszystkim, których fascynują niezwykli ludzie i współcześni nam geniusze.

Radosław Gabinek | 2016-04-05
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

"Mam mentalność samuraja. Wolałbym popełnić seppuku niż przegrać"

Inspirujące - słowo to pojawia się chyba najczęściej w ocenach, recenzjach, dyskusjach na temat tej biografii. Trudno się nie zgodzić z tym określeniem, kiedy poznaje się losy tej bez wątpienia oryginalnej i wyjątkowej postaci jaką jest Elon Musk. Jeśli ktoś o nim jeszcze nie słyszał to wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jego nazwisko i wyskoczy nam cała paleta potentatów takich jak : SpaceX, Paypal, Tesla Motors czy SolarCity. Ten południowoafrykański przedsiębiorca i filantrop, posiadający również obywatelstwo amerykańskie i kanadyjskie zdobył popularność nie tylko ze względu na swoją działalność w innowacyjnych sektorach gospodarki, ale przede wszystkim z uwagi na ciekawą osobowość. Myślę, że to właśnie jego specyficzny charakter, bardziej nawet niż niewątpliwe zasługi dla rozwoju nowych technologii, sprawiły że od wielu lat budzi on zainteresowanie całego świata, a na jego temat krąży wiele rozmaitych...

Kuba Puchajda | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Dobrze się czyta. Kolejny z wielkich twórców wspaniałych firm (po Jobsie, Bezosie), który opisany jest jako wielki, nie poddający się przeciwnościom wizjoner, lecz trochę wyrachowany, zimny, a można nawet pokusić się o sformułowanie, że lekki skurwiel. Autor nie wchodzi w tyłek opisywanemu bohaterowi, co napewno jest na plus. Książka może zainspirować, polecam!

Riwona | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Biografię twórcy: Zip2, PayPala, Tesli Motors, SpaceX, a przy tym jednego z najbogatszych ludzi na świecie, chciałam przeczytać od dawna.

Przeczytałam, i... czuję niedosyt.

Ale najpierw plusy:
Szansa dotknięcia wizjonera o złotych rękach - jest zawsze kusząca.
Poznanie przyzwyczajeń, sposobu realizacji własnych wizji - jest ciekawe.
Obserwacja chodzenia po cienkiej linie sukcesu i porażki Elona Muska - mówi dużo.

Jednakże tekst ma widoczne ślady sklejania... czasami są one bardziej a czasami mniej udane. Odniosłam wrażenie że A. Vance ma problem, z wyborem tekstów do książki, więc daje maksymalnie wszystko pod hasłem "porządek chaosu" ;-) Swoiście rekompensuje jednak ten minus swoją fascynacją nowymi technologiami... i ten element może zaciekawić - zwłaszcza samochody Tesli o modelach: S.E.X.Y.

W ogólnym rozrachunku plusów więcej niż minusów ;-)

CIEKAWOSTKA
W dzieciństwie Elon Musk czytając artykuły w prasie zaznaczał "ciekawe" osoby, z którymi chciałby się...

strega | 2017-05-05
Przeczytana: 2016 rok

Jedna z ciekawszych postaci naszych czasów. Wizjoner, przedsiębiorca, geniusz, celebryta - który roztacza przed ludzkością śmiałe plany zachęcające do odważnego spojrzenia w przyszłość i wzięcia spraw w swoje ręce. Nie ma tu magicznej recepty na szybkie wzbogaceni. Historia Muska - jego relacje, dzieciństwo i charakter pokazują, że wielkie osiągnięcia wymagają ogromu ciężkiej i nieustannej pracy, samodyscypliny i zaparcia, a przede wszystkim twardego tyłka i nerwów ze stali. Do tego wszystkiego odpowiedni PR i oto recepta na sukces - po jakimś czasie możesz wysyłać w kosmos własne rakiety, i wciskać bogatym kolegom wyprodukowane przez siebie elektryczne luksusowe samochody. Czyta się przyjemnie i szybko, a gdzieś w tle nowe informacje medialne o Muskowych planach kolonizacji Marsa, drążeniu tuneli pod miastami USA i łączeniu mózgu bezpośrednio z komputerem. Ty mówisz - futurystyczne s-f, Elon mówi - realne jutro ;)

zbymas | 2018-08-17
Przeczytana: 26 lipca 2018

1. Czytając mamy wrażenie, że widzimy człowieka sukcesu, jednak mam własną firmę i znam dużo osób, które jak Musk mają "łóżka" w pracy i odnoszą taki "Sukces" jak on tylko w skali kraju lub regionu. Oczywiście rodzina w rozsypce a boss w ciągłej podróży - brawo za realizm.

2. Książka jest pozycją obowiązkową dla osób pracujących w project management. Jak czytałem o problemach z czujnikami w rakietach to jakbym widział problemy we własnym dziale tylko w sprzęcie laboratoryjnym. Tutaj widzę duży realizm w opisach a nie jakieś bajki jak w biografia Donalda Trumpa. Brawo za pokazywanie szczegółów, które są tutaj bardzo istotne.

3. Super czyta się szczególnie jak są początki Muska w Zip2 i PayPal - później o SpaceX i Tesli to jak już wspomniałem dla osób co pracują przy konstruowaniu nowych produktów to super a dla innych może to być czasami przynudzane.

WAŻNE !!!
Tesla model 3 o którym jest mowa w książce a jeszcze nie powstał jak była pisana:
Książka jest z 2014 roku a dzisiaj...