Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Rebis
Shoe Dog: A Memoir by the Creator of Nike
9788380620698
nike, knight, autobiografia, biznes, sport,
Marfield

Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać ‒ to jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego, z roczną sprzedażą rzędu 30 miliardów dolarów. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight ‒ człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. Jego wspomnienia są fascynującą podróżą w czasie i zaskakująco szczerą, intymną opowieścią o tym, jak realizować marzenia. Knightowi dopisało szczęście: jak większość młodych ludzi, krótko po studiach nie miał szczegółowego planu na życie, ale miał swój Szalony Pomysł. Kochał bieganie i czuł, że nie będzie szczęśliwy, jeśli nie zwiąże kariery zawodowej z pasją. I właśnie o tym, jak zmienić zamiłowanie do sportu w niewyobrażalny sukces komercyjny, opowiada ten pamiętnik ‒ zaskakujący, skromny, niefiltrowany, zabawny i pięknie napisany.

„To wspaniała, amerykańska opowieść o szczęściu, determinacji, znajomości rzeczy oraz magicznej alchemii, która połączyła grupkę ekscentryków, twórców sukcesu Nike. To, że odnieśli sukces, jest cudem, bo ‒ jak dowiedziałem się z tej książki ‒ choć jako naród cenimy sobie wolność gospodarczą, to jednocześnie jesteśmy niezrównani w jej tłamszeniu. To, co Phil Knight ma do powiedzenia na temat przedsiębiorczości oraz przeszkód, które trzeba pokonać na drodze do sukcesu, jest wręcz bezcenne. Trudno zliczyć zakładki, które zostawiłem między stronicami tej książki”.
Abraham Verghese, autor Powrotu do Missing, bestsellera z listy „New York Timesa”

„Byłem jeszcze dzieciakiem, gdy po raz pierwszy spotkałem Phila Knighta, ale tak naprawdę poznałem go dopiero teraz, gdy przeczytałem tę piękną, przejmującą, intymną opowieść. To samo mogę powiedzieć o Nike – z dumą nosiłem stroje tej firmy, ale nie miałem pojęcia, że za popularnym symbolem zwanym swoosh kryje się tak niezwykła historia ludzkiej pomysłowości, woli przetrwania oraz triumfu. Szczery, zabawny, trzymający w napięciu, prawdziwie literacki ‒ oto pamiętnik dla ludzi, którzy kochają sport, lecz nade wszystko dla tych, którzy kochają pamiętniki”.
Andre Agassi, tenisista, jego autobiografia Open stała się bestsellerem „New York Timesa”

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/news/2016/11/09/sztuka-zw...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-sztuka-zwyciestwa...»

Hipek | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: luty 2017

Sztuka zwycięstwa to autobiograficzna opowieść o dziesięcioletnim okresie tworzenia firmy. Autor opowiada o genezie swojego pomysłu, jego ewolucji w pierwszym okresie realizacji i czynnikach, które doprowadziły do NIKE jakiego znamy teraz. Tytuł może sugerować, że książka ma moralizatorsko-poradnikowy charakter. Okazała się być jednak szczerą opowieścią o wątpliwościach, dylematach, trudnościach z którymi Phil Knight mierzył się tworząc i rozwijając firmę. Autor na wprost nie podpowiada w jaki sposób być skutecznym. Jednak pokazuje, że pasja tego czym się zajmujemy, uporczywość w dążeniu do celu i szczypta szczęścia są krytycznymi czynnikami przynoszącymi spełnienie. Robi to bardzo lekkim piórem, a swoją historię przedstawia sposób intrygujący, co czyni lekturę fantastyczną.

paulinaczyta | 2016-12-08

Powiem Wam, że nie myślałam, że książka twórcy tak wielkiej korporacji może być aż tak ciekawa. Phil Knight do momentu przeczytania tej książki był dla mnie zupełnie nieznaną osobą. Tzn. znałam jego nazwisko, wiedziałam, że założył firmę "Nike", jednak nie miałam pojęcia, że jest z Portland (Oregon) lub, że z zawodu jest księgowym. Nie wiedziałam, że swoją żonę Penny spotkał podczas nauczania w Portland State. Albo, że Nike w mitologii greckiej to bogini i uosobienie zwycięstwa. Wiecie, że twórczyni logo, pani Carolyn Davidson dostała za nie $35? 😱 Carolyn nie była wtedy znaną projektantką - stąd ta cena. Dziś to samo logo warte jest 13 mld dolarów. W przeciwieństwie do Steve'a Jobsa, Phil Knight nigdy nie wierzył w reklamę. Wiedział, że dobry produkt sprzeda się sam. Styl pisania bardzo ujmujacy. Knight mógłby być wielkim pisarzem. Najbardziej imponujące jest to, jak opisana tu historia pokazuje jego pasję, wytrwałość i prawdziwe serce! Nie mogłam uwierzyć jak Phil musiał się...

Marfield | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Rewelacyjna! Twórca Nike wspomina swoją drogę na szczyt - od młodego, nieźle wykształconego, ale zagubionego chłopaka - dobrego, ale nie wybitnego średniodystansowego biegacza, sprzedawcy encyklopedii - do prezesa i głównego udziałowca największej firmy sportowej na planecie. Jej dzisiejsza wartość to 100 mld $ - sporo więcej niż wszystkie spółki naszego WIG 20 razem wzięte. A początkiem było sprzedawanie zamówionych, za pożyczone od ojca pieniądze, butów japońskiej marki Tiger z bagażnika samochodu...
Książka skupia się właściwie na okresie dwudziestu kilku lat - od studiów i skromnych początków we wczesnych latach 60. do lat 80. i oferty publicznej na akcje, kiedy to firma przeszła ostatecznie do "wagi ciężkiej". Mówi o wizji, odwadze, pasji, determinacji, ciągłej walce o przetrwanie, ale też o ludziach, rodzinie, współpracy, konfliktach, zaufaniu, wsparciu i przyjaźni. No i w tych wszystkich wymiarach przewija się sport.
Czego mi trochę zabrakło to głębszego odniesienia do lat...

Robert | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Gdybym miał podsumować książkę, musiałbym użyć eufemizmu: dziwna książka. Gdybym chciał nieco bardziej dosadnie to określić to sformułowałbym to tak: ja się nie dałem nabrać.

Tak, wiem. Obiecywałem sobie być bardziej pobłażliwy dla słabych książek i szukać więcej pozytywów niż negatywów. W przypadku tej książki to nie styl czy treść jest problem - przeciwnie! Doskonały styl, lekko się czyta, wciągająco napisane, niemal jak porywająca powieść. Jako pomysł na książkę, zwłaszcza że jest formą wspomnień, to bardzo udany pomysł z jeszcze lepszą realizacją. Biorąc pod uwagę, że nie lubię tego typu treści (pamiętniki, wspomnienia, biografie itp.) to ta pozycja podbiła moje serce. To gdzie jest to moje "ALE"?

Chodzi o samą osobę Phila. Nie mogę się wyzbyć przeświadczenia, że ta książka to tylko próba wybielenia własnej osoby, zatuszowania "surowości" swojej osoby, aby nie użyć mocniejszych słów, wśród których oschłość będzie jedną z tych delikatniejszych, rozgrzeszenia się z podjętych...

sadinoell | 2017-01-08

Jedna z lepszych książek jakie dane mi było przeczytać. Niesamowicie motywująca i pozwalająca czytelnikowi znaleźć się w samym centrum wydarzeń, samym centrum tworzenia potęgi jaką jest NIKE. Niezwykle emocjonująca, napisana świetnym językiem, każdy rozdział zachęca do przeczytania kolejnego. Prawdziwą wisienką na torcie jest jednak ostatni rozdział, opisujący relacje Knighta ze znanymi sportowcami. Gdy wiemy jaką drogę przeszedł by osiągnąć sukces, ostatni rozdział jest w stanie wzruszyć do łez. Gorąco polecam.

FCBTVpl | 2017-02-08

Firmy Nike chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Chyba każdy człowiek żyjący na ziemi miał choć raz wżyciu na sobie ubraną jakąś rzecz tej formy. Czy to obuwie czy odzież czy inne gadżety i tym podobne rzeczy.

Jednak pewnie nikt, albo mało kto kojarzy Phila Knighta. Któż to taki? Otóż jest to jedna z najbardziej wpływowych ludzi światowego biznesu. Człowiek, który założył firmę Nike. Legenda!

Dzięki wydawnictwu Rebis miałem okazję przeczytać książkę, która stała się wielkim bestsellerem. "Sztuka zwycięstwa", bo o niej mowa, to wspomnienia twórcy Nike, wspomnianego Pana Knighta.

Lektura to wspomnienia założyciela Nike. Jego pamiętnik. Rok po roku, począwszy od 1962 roku poznajemy autora, jego plany, historie, przeżycia i dążenie go zwycięstwa. Poznajemy człowieka, który pożyczył pieniądze od taty, aby wylecieć do Japonii i zacząć rozmawiać o założeniu biznesu.

Dzięki lekturze poznajemy wszystkie losy najpierw Blue Ribbon, a potem Nike. Zaczęło się od magazynowania butów w...

Ola | 2018-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Przyznam szczerze, że nie kojarzyłam Phila Knighta dopóki nie sięgnęłam po jego biografię. Oczywiście firma Nike było mi znana, ale nie sądziłam, że założył ją zwykły człowiek za pieniądze pożyczone od ojca.

Książkę czyta się jak dobry kryminał. Z niezwykłym zainteresowaniem śledziłam początki jednej z największym firm sportowych. Oczywiście miałam na względzie to, że autor może starać się wybielić. Założyciel Nike miał swój "szalony pomysł" oraz pasję, które pozwoliły mu pokonać wszelkie problemy. A tych było nie mało. Poza procesami sądowymi można doliczyć do tego problemy z urzędem celnym czy FBI.

Czytając książkę przez cały czas miałam wrażenie, że firma Nike to nie tylko Phil Knight, ale także mnóstwo innych osób. Autor bardzo często podkreśla jak ważny wkład w budowanie Nike mieli jej pierwsi pracownicy. Każdy z nich dołożył swoją własną cegiełkę. Każdy był inny i oferował inne usługi, ale każdy wierzył w firmę, której poświęcali tyle energii.

Ostatni rozdział był trochę...

Krystian Ozon | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Kto chce, niech nazywa twój pomysł szalonym, a ty pędź naprzód, nie zatrzymuj się. Nawet nie myśl o odpoczynku, póki nie dotrzesz do celu i nie zastanawiaj się zbyt często, gdzie ów cel się znajduje. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się".

Wiecie kim jest Phil Knight? Ja do momentu przeczytania tej książki nie miałem pojęcia, kto stoi za powstaniem, rozwojem i sukcesami firmy Nike. "Sztuka zwycięstwa" nie jest moralizatorskim quasi poradnikiem jak odnieść sukces. To szczera, miejscami gorzka opowieść o wątpliwościach, nieustających wyborach, a przede wszystkim o trudnościach prowadzenia własnej firmy. To opowieść o pasji, szczęściu i uporze w realizacji marzeń oraz poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Szalenie inspirująca.

Kornel Tymcio | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Rewelacja. Od samego początku mamy do czynienia z osobą raczej aspołeczną, nie obdarzoną żadnym wspaniałym darem czy możliwościami. Zwykłym kolesiem z ulicy, jedynie bardzo upartym. Mowa oczywiście o Philu Knight. To przez co przeszedł, aby stworzyć markę NIKE jest nie do wyobrażenia. Na nowo zdefiniował moje podejście do sposobu tworzenia i zarządzania firmą.
Końcówka książki jest zwieńczeniem przyjemnej lektury. Autor/przedsiębiorca poddaje się refleksji nad tym czego osiągnąć, nad tym co jeszcze chciałby zrobić, a przecież pozostało mu już niewiele czasu.
Można by długo rozmyślać o dziejach NIKE i jej ojcu, polecam przeczytać.

Ewa | 2018-07-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2018

Sięgając po tą pozycję spodziewałam się zupełnie innej treści. Po biografii Steve'a Jobs'a czułam się zainspirowana, zmotywowana, bardzo długo ta historia tkwiła w mojej pamięci. Co do Phila Knighta... nie było tego. Ani podziwu do jego umiejętności, życia, umiejętności zarządzania, podejmowania trudnych decyzji... W niektórych momentach historia nużyła. Niemniej dowiedziałam się jakie były początki tej firmy, jak wiele czynników wpływa na sukces bądź porażkę firmy, a także ile wysiłku trzeba włożyć w to, by taki właśnie rezultat otrzymać.