Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX

Okładka książki Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli i SpaceX Ashlee Vance
Nominacja w plebiscycie 2016
2016-02-15
Data 1. wydania:
2015-05-19
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
musk paypal tesla spacex przyszłość robotyzacja
Inne

7,5. Bardzo polecam. Oczywiście jeśli jesteście zainteresowani firmami PayPal, Tesla czy SpaceX bo to książka przede wszystkim o tym w jaki sposób powstały te firmy. Elon Musk to jego firmy. Żyje firmami bo one pomagają mu zrealizować marzenia. Czy można nie lubić Elona? Czy można nie lubić marzyciela? Pewnie można, ale warto mieć jakiś powód. Ja takiego nie znalazłam... Pewnie dlatego, że nie muszę sprostać jego wymaganiom 😉

Niezbyt porywająca, niezbyt dobrze napisana, niezbyt obiektywna, niezbyt aktualna - tak w czterech punktach można podsumować tą książkę.

Narracja rodem z artykułu na Wikipedii, brak wywiadów, mało naprawdę insiderskich informacji. Do tego w 2022 roku książka jest zwyczajnie nieaktualna.

Autor zaczyna od wywodu dotyczącego tego dlaczego książka niekoniecznie spodoba się Muskowi. Jednocześnie cała książka to "hurra-Muskistyczny" pean. Brakuje głosu krytycznego, nawet opis kultury pracy opierającej się na eksploatowaniu nisko opłacanych specjalistów przedstawiony jest jako coś wspaniałego. Książka przez cały czas próbuje wzbudzać pozytywne emocje, w efekcie jest płaska.

Czytając ciężko nie czuć smutku że za temat nie wziął się np. Walter Isaacson. Elon Musk to temat na arcyciekawą biografię. Ta jest w mojej opinii co najwyżej przeciętna.

"Dziś nie byłoby Tesli, gdyby nie jego pieniądze, zmysł marketingowy, przekręty, zdolności inżynierskie i niezłomny duch". Człowiek ciekawy, przede wszystkim ze względu na niezłomność ducha, przez porażki nie tracił entuzjazmu, dawały mu one jeszcze więcej siły. Na tym fenomen Muska sié kończy w mojej opinii. Poza tym, człowiek bezwzględny, zbudował wszystko rękami innych ludzi, i często traktował ich jak amunicje, po zużyciu pozbywał się ich, mimo dużego wkładu, który wnieśli do projektów. Człowiek o cechach osobowości autystycznej, nie rozpoznający albo ignorujący emocje czy uczucia innych ludzi, co czyni go niemożliwym do współpracy dla ludzi wrażliwych. Chociaż także nie można podważyć jego ogromnej inteligencji, bo potrafił "złowić" najlepszych specjalistów. Mój podziw dla jego wizjonerskiego działania nie zmalał, jednak jako człowiek już mniej wydaje się ciekawy.

Świetna , ciekawa , porywająca. Po tej książce zacząłem jeszcze bardziej podziwiać Elona oraz misje której się podjął . Książka opisuje wydarzenia do 2015 roku , przydała by się aktualizacja bo przez te 7 lat dużo się działo w życiu Muska

Nie słyszałam dużo o Elonie Musk przed tą książką. Samochodami Tesla też nigdy się nie interesowałam. Posiadanie Paypala przebywając stale w kraju także nie rozumiałam. Ale warto tą biografię przeczytać by być na bieżąco z nowościami. Aktualnie Elon chce podbić Marsa. W komentarzach wyczytałam słuszną uwagę, iż autor jest nieobiektywny. Szybko i pobieżnie wspomina o dofinansowaniach z rządu, skupia się na samodzielności Elona co już jest sprzeczne z poprzednią informacją, ja nawet czułam promocję mobbingu. No i to nieszczęsne dziewictwo jego drugiej żony... Polecam jako dopełnienie przeczytać wywiad z jego pierwszą żoną. Na końcu książki jest odnośnik. W internecie czasem czytam, iż Elon jest podstawiony. I niestety to by się zgadzało. 4 dni w tygodniu ma 5 dzieci, spędza z nimi dużo czasu, randkuje, czyta, gra i jeszcze ogarnia swoją firmę. Dla mnie perełką były opisy prac zespołowych nad budowaniem rakiet.

Wspaniała podróż do wnętrza obecnie najbogatszego człowieka świata. Można poznać chociaż w jakimś stopniu jego motywacje, ambicje, sposób postępowania oraz metody dążenie i realizacji celów. Nietuzinkowa postać i jak każda taka, wzbudza skrajne reakcje od podziwu, aż do hejtu na niespotykaną skalę. Polecam serdecznie do przeczytania!

Pierwsza połowa książki porywa, potem tempo akcji trochę zwalnia i czasami ma się wrażenie, że brakuje kopa. Czytałem po angielsku więc nie wiem jak tłumacz sobie poradził. Książka jest pisana prostym językiem. Gdyby porównać do biografii Tesli, to jest tu mniej technicznych sformułowań i da się czytać bez zaglądania do encyklopedii. Ukoronowaniem książki jest na pewno obejrzenie po lekturze kilku wywiadów z Elonem, słowa słowami, ale to co Elon Musk robi przed publicznością, tego autorowi biografii nie udało się w pełni oddać.

Wleciało na raz... niesamowicie dogłębna biografia.

Wleciało na raz... niesamowicie dogłębna biografia.

Inaczej patrze teraz na Muska... Jest wizjonerem i kims, kto chce ruszac nowe na naszej drodze !

Autor wykonał kawał dobrej roboty, a nam pozostaje przeczytać i próbować zrozumieć, a może przede wszystkim zainspirować się postacią Muska.