Antyk, prawda i fałsz w średniowieczu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
historia
komestor

Tom obejmuje materiały z dwu Seminariów Mediewistycznych im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej: seminarium XXVIII („Prawda i fałsz, iluzja i rzeczywistość w średniowieczu”) i XXIX („Tradycje antyczne w kulturze średniowiecza”). Autorami artykułów są historycy, historycy literatury i historycy sztuki z Polski, Niemiec, Francji i Białorusi. Część tekstów ma charakter syntetycznych zarysów wprowadzających do specyfiki badań w kontekście tematu sesji. W dziedzinie historii sztuki – są to teksty Jarosława Jarzewicza, w dziedzinie literaturoznawstwa – Ewy Doroty Żółkiewskiej i Macieja Abramowicza. Pozostałe prace dotyczą szczegółowo tradycji ikonograficznej (Regina Becker, Witold Garbaczewski, Jacek Witkowski, Jowita Jagla, Caroline Roux, Laurence Cabrero-Ravel, Kinga Krasnodębska, Andrzej Visentini) i motywów literackich (Joanna Gorecka-Kalita, Anna Loba, Dorota Szeliga, Dorota Sobczyk, Jerzy Pysiak) oraz obyczaju politycznego i kultury elit (Jakub Kujawiński, Andrei Liuby, Alena Liubaya). Historycy z kolei analizują odbicie rzeczywistych wydarzeń w „krzywym zwierciadle” źródeł (Maja Gąssowska, Teresa Gogolok, Michał Cetnarowski, Adam Krawiec). Są to rozważania metodologiczne oparte na konkretnych przykładach, wydobywające zarówno problem konwencji motywów literackich (Teresa Gogolok, Anna Kricka), jak ograniczeń współczesnych metod badawczych wobec badanych źródeł (Dariusz Andrzej Sikorski, Miłosz Sosnowski, Jarosław Nikodem, Piotr Kanizy Morawski).

źródło opisu: http://www.ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/nowosci/nowosci.html

źródło okładki: http://www.ptpn.poznan.pl/Wydawnictwo/nowosci/nowosci.html