Ja i inni wariaci

Okładka książki Ja i inni wariaci Zuzanna Korońska
Okładka książki Ja i inni wariaci
Zuzanna Korońska Wydawnictwo: Edipresse reportaż
reportaż
Ja i inni wariaci
Edipresse
2016-11-09
2016-11-09

Okładka książki Rozkoszne 2. Antologia kobiecych opowiadań erotycznych Alicja Giewont, Izabela Grelowska, Natalia Jackowska, Marta Jankowska, Justyna Jelonkiewicz, Anna B. Kahn, Zuzanna Korońska, Jakub K. Kowalski, Barbara Lewandowski, Iwa Mark, Joanna Piotrowska, Marta Rozbicka, Mariola Skrobańska, Alicja Wilczewska, Monika Winnicka, Monika Woldańska, Yesień (pseud.)
Rozkoszne 2. A... Alicja Giewont, Iza...

Przez całą książkę mój wewnętrzny głos krzyczał: "Uciekaj od niej Darek, uciekaj! Jak najdalej. Nie lituj się, tylko dlatego, że jest chora. Przestań się oszukiwać - to nie jest miłość!"
Książka porusza drażliwe tematy chorób i zaburzeń psychicznych oraz problemów, które stwarza chora osoba swoim bliskim. Skłania do refleksji i podpowiedzi na różne pytania, np. "Powinniśmy pomagać innym, ale czy kosztem naszego własnego zdrowia?" Polecam!

"Oficjalnie zostaję więc wciągnięta na listę osób PSYCHICZNIE CHORYCH. Spełnił się mój największy lęk. Teraz przez resztę życia mogę się już tylko relaksować".

Nie przepadam za pastelowymi okładkami i ta też mi się nie podoba, więc sama pewnie nie zwróciłabym na tę pozycję uwagi. Dostałam ją jednak w prezencie, przeczytałam zaciekawiona i muszę przyznać, że lektura była wstrząsająca. To jest to historia autobiograficzna kobiety kręcącej świetną karierę i mającej ekstra życia, która zderza się z diagnozą choroby dwubiegunowej postawioną po ciężkim epizodzie.

W trakcie lektury stosunkowo często miałam myśli "o, to o mnie", więc nie wiem, czy to mnie właśnie diagnozuje, czy nie :D Myślę, że znajdzie się sporo osób, które tak samo, jak narratorka, zadają sobie pytania, czy to co robię/myślę jest normalne, czy nie. Książka ma formę zapisków z dzienników narratorki i jej męża, więc dużo tam jest autoanalizy, przemyśleń oraz listów do innych osób. Zdecydowanie mąż Dariusz jest tą osobą, która powinna dostać order z ziemniaka za wytrwanie w takiej relacji, bo szczerze mówiąc, nie wiem czy ja dałabym radę.

Lektura wciąga, czyta się szybko, potrafi wbić w fotel, więc polecam.

Na wstępie chcę zaznaczyć że ta książka jest dla mnie z tych tzw "wartościowych",taka której treści się nie zapomina.
O czym ona tak właściwie jest? To przedstawienie nam ,choroby afektywnej dwubiegunowej (ChaD) w formie pamiętnika,dziennika. To potworna choroba. Poznajcie ja, obnażona bez tabu z całym jej okrucieństwem,z całym dobytkiem (symptomy i następstwa),zamiencie się rolami aby wiedziec,aby móc zrozumieć. To straszne co jest w stanie zrobić człowiekowi,choremu, jej najbliższemu otoczeniu ,to życie na minie....Przeczytaj a zrozumiesz na ten temat więcej...
#ksiazkawartapolecenia

Biografia, pamiętnik. I choć nie przepadam za tego typu prozą, to jednak tej pozycji zwracam honor. Nie każdy ma odwagę opisać swoją chorobę i swoje, rodziny zmagania z nią. Bardzo rzetelnie opisana choroba psychiczna Bordeline - choroba afektywna dwubiegunowa. Pozwala zrozumieć, co czuje osoba chora na to zaburzenie, również uczucia partnera, rodziców, siostry chorej Zuzanny. Opisana historia budziła we mnie niezgodę na to, że życie stawia nam na drodze chorobę, kiedy wszystko mamy uporządkowane i jesteśmy szczęśliwi. Jednakże życie na tym polega, że nigdy nie jest i nie będzie idealnie a to czy dane doświadczenie będzie dla nas zagrożeniem czy szansą, zależy od nas samych. Proces zdrowienia zależy od samego chorego, jego determinacji, ale często też od wsparcia bliskich, którzy też zez akceptację uczą się żyć i funkcjonować z chorym.
Opisana zwyczajnie, czasem poetycko, bez medycznych skomplikowanych pojęć. Opisana choroba, która większości kojarzy się z pobytem w szpitalu psychiatrycznym, chociaż chorzy normalnie pracują i żyją, staje się bardziej "oswojona", mniej przerażająca.
Na końcu rewelacyjny zbiór dokładnych medycznych informacji na temat choroby.

Bardzo dobra, mocna i niezwykle poruszająca książka, którą czytało mi się nawet dosyć szybko. Myślałąm, że mogę mieć problemy z przyswojeniem sobie wszystkich informacji i zagadnień, ale nic bardziej mylnego. Jest to pamiętnik w formie listów, pisany na faktach o chorobie dwubiegunowej, którą zdiagnozowano u pani Korońskiej. Styl słownictwa jest prosty, zrozumiały i łatwo przyswajalny. Czytając przeżyłam duży szok a treść wywołała u mnie silne emocje i natłok myśli. Nadal próbuję poukładać sobie wszystko w głowie, ale jest to dla mnie niezwykle trudne.
Autorka miała naprawdę poukładane, szczęśliwe życie, kochającego męża Dariusza i spełniała się zawodowo. Bez żadnego powodu, z dnia na dzień, zakochuje się w swoim uczniu i nawiązuje z nim romans. Bohaterka po pewnym czasie widzi, że dzieje się z nią coś złego. Sama dochodzi do wniosku, że jest chora psychicznie. Załamuje się I traci lubianą pracę. Decyduje się pójść na leczenie do kliniki dla umysłowo chorych i próbuje z całych sił dojść do stanu normalności. Na kartach lektury dowiadujemy się jak Zuzanna żyje z chorobą dwubiegunową, jak wygląda jej dzień po dniu, czytamy wyznania męża, kochanka i przyjaciół.
Przyznam się, że niewiele do tej pory wiedziałam o tym schorzeniu. Nie zdawałam sobie sprawy, jak poważne spustoszenie sieje ta choroba i jak niszczy życie, związek, rodzinę. Bohaterka popada w głęboką depresję, ma myśli samobójcze, staje się nieszczęśliwa i zagubiona. Na podziw zasługuje tu Darek, który nie przestaje kochać Zuzanny. Małżonek wbrew wszystkiemu, po mino swojej bezradności, stara się podtrzymywać kobietę na duchu i wspierać ją w tych niezwykle trudnych dla niej chwilach.
Jak zakończy się ta historia? Czy małżoństwo przetrzyma ten czas choroby? Czy może kobieta nie zechce Dariusza i wybierze nową miłość? Czy uda się jej stanąć na nogi i zacząć znów normalnie żyć? Na te pytanie odpowie Wam zakończenie. Ja czytałam tę książkę jak w transie i gorąco ją polecam wszystkim. Na pewno nie zabraknie wam wrażeń i wzruszeń!

Zuzanna była kobietą szczęśliwą i spełnioną zarówno zawodowo jak i rodzinnie,niestety zaczęła chorować i tą choroba ma podłoże psychiczne..

Możemy się w tej książce przyjrzeć jak to wyglądało oczami jej samej jak i jej męża.
Mocna książka, ukazuje dużo emocji i to jak sobie radził,z tym również mąż bohaterki.
Myślę, że niewielu takich mężów,by trwało u boku osoby z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD).

Książka ciekawa.

Myślę, że niewielu takich mężów,by trwało u boku osoby z...

Mocna, bardzo osobista, prawdziwa. Uwierzyłam w tę historię, uwierzyłam autorce. Silne emocje, prawdziwe uczucia przelane na papier tworzą niezwykłą autobiografię kobiety chorej, nieszczęśliwej, niezwykle pogubionej. Choroba dwubiegunowa... nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić z czym musi zmagać sie osoba z takimi zaburzeniami, jakie walki musi toczyć sama ze sobą, jakim koszmarom musi stawić czoła..autorka dzieląc się swoją historią przybliża nam trochę, pozwala poznać codzienność osoby cierpiącej na chorobę dwubiegunową..

Realizm tej historii podkreślają wpisy męża, kóre ukazują tą drugą stronę medalu. Jego perspektywę, "widzimy" jak to jest być w relacji z taką osobą. Mąż opisuje swoje uczucia, bezsilność, bezradność.. Uczucia równie silne, mocne, przykre...

To mocna lektura. Myślę że na pewno było bardzo trudno autorce się otworzyć ale w pewnym sensie było to oczyszczające dla niej.. Ja jej dziękuje za te emocje i to podzielenie sie tak trudnymi doświadczeniami...

Gdyby historia Zuzanny Korońskiej, opowiedziana za pomocą listów, wpisów do pamiętnika, przemyśleń była fikcją, to książka byłaby dobra. Kiedy natomiast pomyślę o autentyczności tej historii, to opowieść jest porażająco dobra.

Zapewne ten, kto jest zdrowy(lub tak mu się wydaje),nigdy w stu procentach nie zrozumie istoty choroby psychicznej. Jeśli natomiast chce poznać temat, lub nauczyć się akceptacji to "Ja i inni wariaci" będzie doskonałą lekturą.

1985

Książka "Ja i inni wariaci. Czyli jak popadłam w obłęd" Zuzanny Korońskiej jest pozycją godną polecenia. Rzecz wyśmienita, zarówno pod względem merytorycznym jak i literackim.

Narratorem głównym tej powieści jest autorka oraz jej przeżycia ujęte w postać epistolarną - listy Zuzanny (bohaterki i autorki),listy jej męża Darka, listy do i od terapeutki, listy przyjaciółki poznanej w psychiatryku - Janiny, listy do i od kochanka itd. Rzecz przeplatają godne uwagi wiersze autorki, adekwatne do treści książki.

Jest to świetna analiza choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) oraz psychozy schizoafektywnej. W obrazowy sposób jest przedstawiona geneza i przebieg tych schorzeń psychicznych oraz wpływ tychże na życie osobiste i zawodowe pacjentki oraz jej bliskich.

Z ChAD spotykamy się dość często nie tylko w realu, ale także w sztuce (polecam "Godziny" Michaela Cunninghama). Jest to choroba, w której przeplatają się stany emocjonalne - manii (euforii, pobudzenia) i depresji. Im bardziej nasilony jest stan maniakalny, tym boleśniejsze są stany depresyjne. No cóż, z wysokiej drabiny upadek jest boleśniejszy. Niestety często kończy się samobójstwem. Za powstanie tej psychozy odpowiadają zarówno geny, jak i środowisko. Niektórzy uważają, że większość chorób psychicznych powodują zmiany biochemiczne w mózgu. Psychoza schizoafektywna jest połączeniem choroby afektywnej dwubiegunowej ze schizofrenią. Jest postacią cięższą niż ChAD, ale rokującą lepiej niż typowa schizofrenia paranoidalna - nie prowadzi do otępienia. Oczywiście nie mówimy tu o skutkach ubocznych leków psychotropowych.

Zuzanna jest osobą niezwykle aktywną, wykształconą i twórczą. Pracuje jako psycholog i coach. Ma mnóstwo zajęć dodatkowych, mało sypia, nie czuje zmęczenia, jest zachwycona takim trybem życia oraz zadowolona z małżeństwa, w którym żyje. Otoczenie ją podziwia. Jest osobą godną zazdrości. Do czasu, aż coś strzela...

Zachęcam do lektury tej niezwykłej książki. Dowiecie się jak choroba psychiczna może zrujnować nasze życie i jak trudno się później w nim odnaleźć. Poznacie fantastycznego faceta, który jest mężem Zuzanny. Człowieka, który wiele wycierpiał z powodu choroby żony, ale wytrwał, co w zasadzie prawie wcale się nie zdarza. Odczujecie z bohaterką jej cierpienia. Mam nadzieję na odrobinę empatii dla chorych psychicznie z waszej strony.

Polecam.

Mocna książka opisująca chorobę o której wciąż ludzie nie wiedzą nic ( bo przecież „wariaci” to anomalia pogodowa). Historia opisana ze strony chorej i jej męża, który jej koksem.

• Papierowa
  • Przeczytane w 2019