Oryginalny tytuł
historyczna

Bitwa , napisana w stylu Szuańskiej ballady Waldemara Łysiaka, to opowieść o jednym z epizodów wojen napoleońskich o bitwie pod Essling, która kończyła się w przeddzień Wagram, wielkiej victorii Napoleona. Kapitalny oraz psychologiczny postaci z kręgu Cesarza oraz wartka, wielowątkowa akcja powieści sprawia, że czyta się ją jednym tchem.

źródło opisu: FINNA, 2002

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

i_love_impala_67 | 2010-04-10
Przeczytana: 05 marca 2010

"Bitwa" Patrica Rambauda jest przedstawieniem bitwy z roku 1809 stoczonej pod Aspern-Essling pomiędzy wojskami Napoleona, a oddziałami austriackimi. Co warto dodać, była bitwą dla Francuzów przegraną.

Książka ta jest świetnie napisana. Autor ma dobry styl, malowniczy, acz trochę surowy, co bardzo dobrze sprawdza się przy relacjonowaniu wojennych zmagań. Całość podzielona jest na rozdziały odpowiadające dniom i nocom podczas których toczona była ta bitwa. Jesteśmy świadkami wszystkich ważniejszych wydarzeń dziejących się na polach bitwy dzięki zabiegowi podzielenia narracji pomiędzy kilku głównych bohaterów. Bohaterowie ci, to zarówno zwykli, prości żołnierze z różnych dywizji, lekarze i sanitariusze, jak i ludzie na najwyższych stanowiskach, marszałek Massena czy nawet sam Cesarz. Rambaud bardzo dobrze oddaje realia epoki, przedstawia różne zachowania ludzkie podczas działań wojennych oraz opisuje grozę i horror wojny. Bardzo dobra lektura.

mateusz | 2013-02-17

Wydawnictwo Finna 2002 - 206 stron.
Pierwsze wydanie francuskie z 1998r ( w tym samym formacie ) ma 400 stron.
Może to i dobra książka, tylko szkoda, że polska wersja to ledwo połowa oryginału.

Marek Lehmann | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016