Being There

Black Swanpost
1991-01-01
1991-01-01
055299037X

Krótka i w zasadzie plagiat, ale też z typową dla Kosińskiego nutką porno i pewnie sporą dozą autobiografii, co czyni z niej dziełko stojące na własnych nogach. Słyszałem że film dobry. Przedziwny życiorys, że nawet to wyznanie autofikcji spotkało się z zarzutami nierzetelności, które go ostatecznie wpędziły do grobu...

Książka króciutka, jednakże wzbudzająca do refleksji. Przeraźliwie prawdziwa w odniesieniu do dzisiejszych polskich polityków, którzy jak bohater książki "Los" niczym dzieci we mgle, dają się prowadzić /sprzedają i są sługami głów innych Państw.
Książka skłania również do refleksji nad relacją z każdym człowiekiem, który staje na naszej drodze, czy aby na pewno zanim poznamy człowieka, nie za szybko go szufladkujemy, oceniamy (czy to pozytywnie czy negatywnie),zanim naprawdę czegoś się o nim dowiemy.

10/10 ponadczasowa ,nie mozna sie oderwac

10/10 ponadczasowa ,nie mozna sie oderwac

2081

Uwielbiam odkrywać takie literackie, "zapomniane" perełki. Książka i jej przesłanie nadal aktualne. Nawet bardziej niż kiedyś.

"Żadna myśl nie kołatała w głowie Losa. Spokój zagościł w jego sercu."

Zasadnicze przesłanie tej książki, jak i filmu, który powstał na jej podstawie, to stwierdzenie, że "Life is a state of mind" ("Życie to stan umysłu"),które wypowiada Prezydent USA tylko w filmie podczas pogrzebu. Reszta różnych refleksji, które można wynieść z opowiadania, jest w zasadzie pochodną ww. konstatacji. Książkowe odbicie tego zdania można znaleźć chociażby w ostatnim zdaniu książki, które zamieściłem na samym początku.

"Żadna myśl nie kołatała w głowie Losa. Spokój zagościł w jego sercu."

Ciekawa ale nie porwała mnie. Szybko się czyta.

Ciekawa ale nie porwała mnie. Szybko się czyta.

Z niemałym smutkiem stwierdzam, że ta śmieszno-smutna historyjka - przez niektórych bezzasadnie uznawana za plagiat z "Nikodema Dyzmy" - jest milion razy bardziej aktualna niż wtedy, gdy była pisana ( 1970),a przeze mnie przeczytana (1990).

Społeczeństwo amerykańskie w swej masie nigdy nie grzeszyło przesadnym wyrafinowaniem - inaczej zresztą by nim nie było... . Ale od czasów internetowych uczyniło ogromny skok naprzód w swej totalnej ignorancji wszystkiego. A i my nie jesteśmy wiele gorsi pod tym względem, a nawet mocno nadganiamy.

W sumie uważam, że nieszczęsny Ross O'Grodnick i tak wypada lepiej niż ci wszyscy "bohaterowie internetu" od contentu kojarzącego się wymiotno-fekalnie

Ponoć ta książka to plagiat. Ponoć Kosiński za bardzo się zapatrzył na Karierę Nikodema Dyzmy i stworzył wersję o jego trochę mniej rozgarniętym bracie bliźniaku. Jakby nie było, dla mnie, to świetna historia, którą zapamiętam na długo.

Stany Zjednoczone i tajemniczy ogrodnik bez przeszłości, imienia, nazwiska, dokumentu tożsamości, rodziny i znajomych. Nie potrafi pisać ani czytać za to jest fanem programów telewizyjnych. Otóż ten pan Nobody zostaje pewnego dnia bez swojego ogrodu, dachu nad głową i pomysłu na dalsze życie. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że trafia do domu znanego finansisty i jak z kopyta rusza na niego lawina blichtru, i sławy. Prezydent, media, przedstawiciele obcych mocarstw, biznesmeni, kobiety i mężczyźni - wszyscy pieją nad nim z zachwytu. Każdy chce zamienić z nim słowo, pobyć w jego towarzystwie, zapytać o opinię. Jakim cudem nieznany nikomu ogrodnik został wyniesiony na ołtarze pozostaje tajemnicą ślepego fartu. Widocznie był popyt na kogoś kto porwie tłumy, uspokoi sumienia, załagodzi napięcia i mówiąc niewiele, powie dokładnie (no może nie całkiem, ale przecież słyszymy to, co chcemy usłyszeć) to, czego wszyscy oczekują. Nie do wiary jak łatwo stworzyć ideał jeśli się go potrzebuje.

A swoją drogą czy ta książka jest karykaturą Amerykanów, prześmiewczą krytyką sposobu prowadzenia przez nich polityki? Chyba nie tylko ich, bo roi się tu od znamienitych przedstawicieli również innych nacji. Wszyscy oni uwierzyli, wszyscy dali się nabrać, że oto pojawił się prawdziwy opatrznościowy mąż, który machając czarodziejską różdżką uratuje świat. Co więcej...sami go stworzyli.
Dla zainteresowanych dodam, że jest też film ze znakomitą rola między innymi Petera Sellersa.

Po prostu świetne. Taki Nikodem Dyzma pióra Kosińskiego. Rewelacyjna adaptacja filmowa. Lubię obejrzeć ekranizację dobrej książki i porównać różnice między nią a scenariuszem. W tym wypadku książkowy ogrodnik na już zawsze pozostanie Peterem Sellersem.

Krótkie opowiadanie napisane z brawura jak nie przymierzając Kariera Nikodema Dyzmy. Kilka dni zmienia diametralnie życie Losa. W krzywym zwierciadle autor pokazuje absurdalność relacji panujących w wielkim świecie polityki i dyplomacji, potwierdzając stare rosyjskie przysłowie: «тише едеш, дальше будеш».