Wystarczy być

Being there
837359132X
Chance O'Grodnick
literatura piękna

Prostaczek, który całe życie spędził w zamknięciu, zajmując się pielęgnowaniem ogrodu, a rzeczywistość zna tylko z telewizji, przez przypadek wkracza w wielki świat amerykańskiej finansjery. Otwiera się przed nim oszałamiająca kariera. Mężczyźni widzą w nim genialnego polityka, kobiety doskonałego kochanka. W każdej jego wypowiedzi, które de facto dotyczą jedynie ogrodu, doszukują się ukrytych znaczeń i głębokich myśli.

źródło opisu: opis okładkowy

Szymon | 2019-05-27
Przeczytana: 14 maja 2019

Człowiek, który całe życie spędził w wielkiej posiadłości opiekując się ogrodem. Człowiek bez nazwiska, wykształcenia, papierów. Człowiek, dla którego liczy się tylko dziś i teraz. Bez marzeń, bez planów, bez podniety. Otóż ten człowiek jednego dnia traci swoją stabilizację i musi się wyprowadzić. Tylko przypadek sprawia, że ów człowiek szybko znajduje nowy dom. Nadal nie ma historii, papierów, wykształcenia.. a przede wszystkim nie ma już swojego ogrodu.. ale dostaje nazwisko (oczywiście omyłkowo). Jest to pierwszy dowód na to, że człowiek żyje. Kiedyś miał ogród, ale nikt go nie widział.. niewidzialny człowiek - tło rzeczywistości.. Teraz wszyscy widzą w nim eksperta od ekonomii, biznesmena, kochanka, polityka. Już nie jest niewidzialny... a przecież nadal nie ma przeszłości, wykształcenia, papierów..

jatymyoni | 2019-03-26
Przeczytana: marzec 2019

Ciekawa pozycja. Dla mnie to inna , amerykańska wersja Nikodema Dyzmy. Wystarczy być odpowiednio ubranym i w odpowiednim miejscu, aby szczęcie się uśmiechnęło i trafiło się na salony i do polityki. Ale czy to szczęście? Książka w sposób ironiczny obnaża poziom amerykańskich elit. Wyśmiewa też celebrytów , gwiazdy i gwiazdeczeki show-biznesu i polityki, którzy tak starają się błyszczeć, a czasami wystarczy tylko być. Czasami mniej znaczy więcej.
Polecam ją, gdyż nadal jest aktualna.

psubrat | 2019-03-26
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Filozofia ogrodnicza.

Dubenschmitz | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Przeczytana kolejny raz po latach nie powoduje takiej ekscytacji jak dawniej. Lecz to tylko osobista i na wskroś indywidualna recepcja tej historii. Zagubiona przez upływ czasu jedna gwiazdka nie pozbawia blasku uroczej opowieści.

natunaturally | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

"Wystarczy być" to bardzo kontrowersyjna książka. W Stanach Zjednoczonych okrzyknięta przez krytyków jako jedna z czołowych powieści XX wieku. Jednak każdy, kto zna polską literaturę, czytając ma wrażenie, że już gdzieś się z tą historią spotkał. I tak, Kosiński został posądzony o plagiat. Nawet nie bardzo z tym polemizował. Czy to plagiat? Warto wyrobić sobie własne zdanie. Według mnie, jednak, bardzo warto do tej książki zaglądnąć, choćby w kontekście świata mediów i dzisiejszych celebrytów. Jak nigdy wcześniej żyjemy w świecie tworzonym przez ludzi, którzy nie mają nic do powiedzenia. I to właśnie ci ludzie są w tej chwili u szczytu swojej kariery. Nie wiadomo, co mówią, ale u tak idą za tym ogromne pieniądze. Taka pustka intelektualna wydaje się rządzić dzisiejszym światem. I to sprawia, że "Wystarczy być" staje się ponownie niezwykle aktualne. Bardzo polecam!

Kasia b | 2018-11-12

Niech mi nikt nie mówi, e to powieść W. Grum'a była pierwowzorem filmowego Forresta Gump,a! Analfabeta od niemowlęctwa znający jedynie kwitnące zakątki ogrodu pewnej rezydencji, szczelnie odizolowany od świata i innych ludzi amator telewizji - toż to idealny materiał na gwiazdę polityki i biznesu, także tego w wersji show. W przeciwieństwie do podążającego podobną drogą Nikodema Dyzmy swoją karierę zawdzięcza nie bucie i chamskiej przebojowości, ale naiwności dziecka nieznającego kłamstwa i ślepo wierzącego w ludzi. Musi być dobrze, w końcu zawsze było, a po zimie w ogrodzie powracała wiosna!

Katarzyna Bartnicka | 2018-11-04
Na półkach: Przeczytane, Niesamowita
Przeczytana: 04 listopada 2018

Wiem, że czytanie Kosińskiego jest niekoszerne, niepatriotyczne i w ogóle, a sam Kosiński, to zaprzaniec, zdrajca, zboczeniec i malowany ptak co sra we własne gniazdo. No i oczywiście plagiator ale ja i tak go lubię.
"Wystarczy być" to wyjątkowa powieść z wyjątkowym bohaterem. Los to postać bez. Bez niczego. Bez nazwiska, bez imienia, bez domu, bez przeszłości i przyszłości. To człowiek, którego imiennik los umieścił w domu starego człowieka, a następnie wyrzucił kiedy ten zabrał się na tak zwany tamten świat. Los nie umie czytać i pisać, on nawet nie wie jak "to" się robi (!) Los nauczył się dwóch rzeczy. Dbać i rozumieć ogród i ogladać telewizję. Te dwie w pewnym sensie niezbyt praktyczne umiejętności pozwalają mu sprytnie poruszać się w świecie biznesu lub polityki. Jest to jedyna postać, która nie zna swojej przyszłości. Nie ma planu na następny dzień, a jedyne pytanie, które go trawi to: co będzie dalej. Zupełnie tak jakby oglądał film o samym sobie, film bez scenariusza. A...

aali | 2018-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 27 października 2018

"Wystarczy być" to zajmująca satyra traktująca o tym jak niewiele trzeba, aby zostać uznanym za specjalistę w dziedzinie ekonomii i polityki. Jednak to nie z głównego bohatera powinniśmy się śmiać, on tylko przypadkowo został wmanewrowany w świat wielkiej polityki. Jerzy Kosiński w swojej powieści wyśmiewa amerykańskie społeczeństwo lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, które nie potrafi samodzielnie myśleć, wyciągać wniosków, jest pozbawione wyobraźni, uzależnione od papki serwowanej przez telewizję. Autor nie pozostawia również suchej nitki na politykach, za sposób w jaki uprawiają politykę, za populizm i przywiązanie do stołków.

Jerzy Kosiński bez cienia wątpliwości stworzył powieść ponadczasową. "Wystarczy być" to opowieść o absurdalnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć, o świecie w którym z monitorów naszych komputerów i telewizorów spoglądają na nas ludzie pokroju Rossa O'Grodnika, nie mający nic konkretnego do powiedzenia, a uwielbianych i uważnie słuchanych...

Prez | 2018-04-17
Przeczytana: 1989 rok

Najpierw widziałem świetny film z Sellersem, po którym chętnie przeczytałem literacki pierwowzór.
Satyra na dziennikarzy i polityków wiecznie aktualna.

Justyna | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Ta książka jest bardzo podobna do filmu "Kariera Nikodema Dyzmy".
Polecam jeśli ktoś lubi takie klimaty