Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny

Okładka książki Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny Anne Ancelin Schützenberger
Okładka książki Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny
Anne Ancelin Schützenberger Wydawnictwo: Virgo nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Virgo
2016-01-01
2016-01-01
Blanka Łyszkowska
psychologia psychiatria psychogenealogia

Autorka wykonała wielką robotę analizując tysiące przypadków powtarzających się schematów rodzinnych i ich wpływu na życie kolejnych pokoleń. Trudna, ale bardzo ciekawa książka, zachęcająca do przeanalizowania historii swojej rodziny i rozrysowania swojego geneosocjogramu. Zauważając niektóre wydarzenia, możemy raz na zawsze przerwać trudne i traumatyczne historie w naszym rodzie.
Jeżeli ktoś interesuje się medycyną germańską, znajdzie tu wiele historii potwierdzających pochodzenie niektórych chorób.

Książka, która całkowicie zmienia podjejście jakie jest połączenia rodzinne. Rodzina - cały klan rodzinny, poszczególni jej członkowie, więzi lub jej brak, historie, które się wydarzają mają ogromny wpływ na poszczególną jednostkę. Warto zapoznać się z tym i uświadomić sobie, że nie rodzimy się jako czysta kartka...

Czasem jest tak, że człowiek wyciera korytarze w różnych przychodniach, szpitalach, czy też gabinetach, a i tak nie może dojść co jest nie tak z jego organizmem. Wtedy Anne Ancelin Schützenberger, autorka tej książki, proponuje pogrzebać w życiorysach swoich przodków. Tam możemy znaleźć odpowiedź co nam jest i dlaczego. Dziękuję za uwagę i polecam tę książkę.
PS Traktujcie poważnie opowieści babci o dziwnych rodzinnych tajemnicach!

PS...

Zdecydowanie jest coś w przenoszonych traumach pokoleniowych i warto o tym wiedzieć. Jednakże na pewno nie zgodzę się z przerobioną śmiercią starszego brata przez Salvadora Dali - czytałam jego autobiografie, gdzie jest tyle zaprzeczania i udowadniania bycia sob a następnie mocne odcięcie od rodzicó, że naprawdę wątpię w jego przepracowanie...

Ciekawa. Skłania do refleksji.

Ciekawa. Skłania do refleksji.

Wątki dość skąpo opisywane, czasami wręcz jakby niedokończone. Dość dużo odwołań do badań (plus) ale dużo też „własnych przypadków klinicznych” jak dla mnie mało wiarygodnych i dość naciąganych. Pozycję poleciłabym ze względu na poruszenie tematów rodzinnych i chęć zgłębienia się w historię swojej rodziny.

Na tle innych książek o tej tematyce wypada dość słabo. Sucha, przykłady ze skąpym komentarzem. Ani dla rozpoczynających poszukiwania wiedzy z zakresu totalnej biologii, bo w zasadzie niczego nie wyjaśnia, ani dla tych, którzy szukają dodatkowych informacji, bo takich też tu brak.

Rzecz o ciekawych obszarach naszej niewiedzy. Niestety, podobnie jak w przypadku prac Richarda Dawkinsa, razi skąpy materiał źródłowy badań. Zdecydowanie zbyt skąpy by móc traktować to jako naukowe, by nie powiedzieć poważne.

Aby zrozumieć, co się dzieje w naszym życiu nierzadko trzeba sięgnąć w głąb historii naszego rodu. Dzięki lekturze tej książki będzie sporo wiedział na temat mechanizmów psychogenealogii. Polecam.

Temat ciekawy, ale trąca szarlataństwem.

Temat ciekawy, ale trąca szarlataństwem.

• Psychologia
  • Muszę mieć
  • Droga
  • Sajko

Anne Ancelin Schützenberger Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny Zobacz więcej