Casual: zwyczajna historia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym opisująca świat moskiewskiej elity biznesowo-politycznej, określanej przez socjologów jako Nowi Ruski. Bohaterka, młoda wdowa po zastrzelonym biznesmenie, wynajmuje mordercę, któremu zleca odnalezienie i zabicie sprawcy śmierci jej męża. Morderstwo na zlecenie okazuje się chybione. Zabity zostaje niewinny człowiek... Casual był wielkim bestsellerem w Rosji (szerokim echem odbił się także w Europie Zachodniej i USA). Zapowiadana jest ekranizacja powieści. Oksana Robski ? rosyjska dziennikarka i scenarzystka, właścicielka modnej galerii

FannyBrawne | 2016-01-22

Miałam ochotę na przeczytanie jakiejś rosyjskiej powieści, polecono mi ,,Casual. Zwyczajna historia", więc kiedy szczęśliwi trafiłam na nią w bibliotece nie mogłam nie przeczytać.

Główna bohaterka(nie znamy jej imienia)dowiaduje się, że jest zdradzana przez męża. Proponuje mu separację, on się zgadza. Wkrótce Serż zostaje zamordowany. Mimo że zdradził i oszukiwał żonę, ona nadal go kocha i cierpi po jego śmierci. Postanawia zlecić zabójstwo mordercy. Jednak nie wszystko idzie po jej myśli.

Jako kryminał ,,Casual" się nie wybija. Wątek morderstwa służy bardziej do ukazania uczuć bohaterki niż wzbudzenia ciekawości kryminalnej, nie ma tu scen śledztw i poszukiwań, a nawet samo zlecenie morderstwa nie jest najważniejsze. Scena, kiedy bohaterka dowiaduje się, że przez nią zginął niewinny człowiek wstrząsa nią, ale nie determinuje dalszego przebiegu fabuły. Fani powieści kryminalnych mogą być zawiedzeni.

Natomiast jako powieść obyczajowa książka Oksany Robski spisuje się dobrze....

Russkaya | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2014

Nic szczególnego. Popołudniowe czytadło o młodych, bogatych i bez seksu. Język całkiem sprawny, a proste zdania dynamizują akcję i... cóż, można do nich przywyknąć. Książka nie taka zła, ale to jeszcze nie znaczy, że dobra.

Ania Juchnik | 2014-06-21

Nie wybitna, ale dobrze ukazująca realia życia współczesnych żon z Rublowki. książka mojego życia nie zmieniła, ale dobrze bawiłam się czytając!!

Magda1979 | 2016-09-18
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Przeczytałam dwukrotnie. Nie dlatego,że to takie wybitne dzieło, po prostu nie pamiętałam że już czytałam tę książkę. Co wskazuje, że lektura ta nie zapada szczególnie w pamięć. Dokładnie tak - można przeczytać i zapomnieć. Główna bohaterka to przedstawicielka rosyjskiej wyższej sfery. Pewnego dnia odkrywa, że jej ukochany mąż spotyka się z inną kobietą. Wyrzuca męża z domu, a wkrótce on zostaje zamordowany. Wątek kryminalny jest tu raczej tylko tłem. Nie wiem na ile opisy życia i rozrywek żon rosyjskich oligarchów są prawdziwe, ale na pewno są wciągające. Zakończenie zaskakuje.

złowieszczenasionko | 2012-02-18
Przeczytana: 10 lutego 2012

O tym, jak być (zdradzoną) żoną, matką, bizneswoman i do tego wszystkiego radzić sobie w Moskwie. Książka praktycznie na jedno popołudnie. Napisana prosto, zwięzłym językiem, ma kilka całkiem zabawnych fragmentów.

Sambady | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, Lit. ros.
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Opinie czytelników na portalu merlin.pl próbowały mnie gorąco przekonać do tego, iż ta pozycja jest godna uwagi każdego człowieka, który chociaż trochę zainteresowany jest tym, co dzieje się w Rosji, a mianowicie - u rosyjskich wyższych sfer. Dodatkowo całkiem nieźle napisana recenzja, którą także znalazłem na jakiejś stronce w internecie, zapewniała mnie, że będę się świetnie bawił, czytając powieść Oksany Robskiej. Jeśli chodzi o autorkę, to muszę przyznać, że w ogóle jej nie znałem i byłem zaskoczony, że w polskich księgarniach można znaleźć jakieś powieści obyczajowe, pochodzące od naszych znienawidzonych wschodnich sąsiadów. Niestety, muszę (z pewnym bólem) przyznać, że nie tylko żałuję, że się na nią natknąłem, ale także zaczynam wątpić w to, że Rosjanie, poza potężną biblioteczką dzieł klasyków, mają do zaoferowania jakiekolwiek frapujące powieści z zakresu literatury współczesnej. Jeśli ktoś byłby w stanie zaproponować mi coś, czego nie chciałbym wyrzucić przez okno po...

LeMeiZhang | 2013-06-25
Przeczytana: 04 marca 2012

Jest to kolejna zachcianka bogatej i znudzonej życiem kobiety. Wyrób książkopodobny, który budził raczej niesmak niż ciekawość. Doczytałam na siłę.

Sylwia | 2016-11-24
Syl_wina | 2016-10-24