Opowiadania

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Inne wydania

Zbiór zawiera najpopularniejsze opowiadania Marii Dąbrowskiej, takie jak: Boże Narodzenie, Olek, Ptaki, Pies, Marcin Kozera, Przyjaźń, Odjazd, Janek.

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Żadnego utworu Dąbrowskiej (1889-1965) jeszcze nie recenzowałem, ale przyszła kryska na....
Skąd ta moja niechęć do wybitnej polskiej pisarki? Wprawdzie obecnie staram się podzielać poglądy Jerzego Giedroycia na temat "pisarz a dzieło", lecz przeżycia z dzieciństwa pozostawiają ślad niemożliwy do wytarcia. Twórca paryskiej "Kultury" i promotor polskich pisarzy, Giedroyc (1906-2000) twierdził, że koniecznością jest rozpatrywanie twórczości polskich pisarzy w całkowitym oderwaniu od ich postawy moralnej w rzeczywistości, gdyż w przeciwnym przypadku nie mieliśmy by czyich dzieł czytać. Wystarczy pomyśleć o czołowych nazwiskach literatury polskiej XX wieku, np o Iwaszkiewiczu, Andrzejewskim, Gombrowiczu czy Miłoszu, by przytaknąć ochoczo słowom Giedroycia.
Starając się sprostać tej maksymie, nie zamierzam krytykować biseksualizmu Dąbrowskiej, jej miłości do najpiękniejszej ...

klaudiabla2 | 2010-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2010

Z tej książki miałam tylko opowiadania Pies i Ptaki. Nie zapadają w pamięć. Pies opowiada o psie chorym na wściekliznę i jego miłości do dzieci. A Ptaki o ptakach jakie możemy spotkać na każdej wsi.

Filemona | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa