Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego

Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brak talentu i cynizm?



4227 121 154

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
404
282

Na półkach: , , ,

Janusza Głowackiego (ur. 1938) nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego twórczość literacka już od niemal półwiecza budzi skrajne reakcje – od uwielbienia aż po najgorsze epitety. Ja Głowackiego lubię i cenię, dlatego też z zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę.
Natomiast Elżbieta Baniewicz to utytułowana krytyk teatralna, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, wykładowca łódzkiej PWSFTviT, redaktorka miesięcznika „Twórczość”, specjalizująca się w biografiach (do tej pory m.in. o Kazimierzu Kutzu, Annie Dymnej, Januszu Gajosie czy Erwinie Axerze).


„Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” to bardzo nietypowa biografia. Autorka już na samym wstępie ostrzega czytelnika, że bardziej niż domniemane i prawdziwe romanse Janusza Głowackiego interesuje ją „sposób rozumienia i odczuwania świata” przez pisarza. Zamiast sensacyjnej biografii, z licznymi (a jakże!) wątkami erotycznymi, czytelnik otrzymuje więc szczegółową analizę twórczości dramaturgicznej Janusza Głowackiego, zbiór esejów na temat jego twórczości ze szczególnym uwzględnieniem recepcji tych utworów. Nie wiedząc wcześniej zupełnie nic o autorce, dałem się nabrać na swoiste qui pro quo zawarte w tytule książki – podwójne znaczenie przymiotnika „dramatyczne”. Odnosi się on głównie do dramatów, mimo iż losom Janusza Głowackiego nie można odmówić pewnego dramatyzmu. I choć książka napisana jest przystępnym językiem, z uwagi na ten fakt zdecydowanie zawęża się grono potencjalnych jej odbiorców. Widzimy w tej książce drogę, jaką przeszedł Janusz Głowacki by z „Playboya z Krakowskiego Przedmieścia” stać jednym z najbardziej znanych i utytułowanych polskich dramaturgów. Występujące w tytule słowo „przypadki” też możemy rozumieć dwojako – jako „koleje losu” lub w ścisłym sensie. W pierwszym rozdziale Elżbieta Baniewicz ironicznie zadaje pytanie „Któż mu to załatwił? Departament stanu? Wpływowe kobiety? Masoni? Żydzi? Pederaści? A może cykliści i wegetarianie? Sam to sobie załatwił? Tylko jak?” „Przypadek” opatrzony liczbą mnogą wydaje się dobrą, bo obiektywną odpowiedzią na te pytania.

Życiorys pisarza jest tu jedynie pretekstem do (zaskakująco trafnych) komentarzy Baniewicz, dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w Polsce (dawnej i obecnej) oraz aktualnej kondycji teatru w Polsce (z uwagi na fakt, że dramaty Głowackiego odnosiły nieporównywalnie większe sukcesy za granicą niż w Polsce). Poszczególne etapy życia pisarza są wyznaczone poprzez kolejne napisane przezeń sztuki teatralne, kolejno „Cudzołóstwo ukarane” , „Mecz” , „Kopciuch”, „Fortynbras się upił”, „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku” i „Czwarta siostra”, które przyniosły Głowackiemu mniejsze lub większe sukcesy i ugruntowały jego pozycję jako dramaturga. Szkoda tylko, że autorka zdecydowała się nie poświęcać jednakowej uwagi utworom prozatorskim Janusza Głowackiego, które też zasługiwałyby na omówienie. Ale to już widocznie temat na osobną książkę.

Wielbiciele Janusza Głowackiego pewnie i tak sięgną po tę pozycję, nieprzekonanych i tak nie uda się przekonać. Mimo wszystko jednak polecam, ponieważ „Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego” to lektura interesująca choćby dlatego, że oddzielając refleksję o dziele od refleksji o autorze, Elżbieta Baniewicz przedstawia pisarza jako zjawisko, esencję. Bardziej modus operandi niż modus vivendi. Przedstawia proces stawania się pisarzem, niezależnym twórcą. „Dżanus...” to bardzo dobra lektura, interesująca przygoda intelektualna. Uważam że każdy twórca zasługuje na takie obiektywne omówienie swojej twórczości.

Janusza Głowackiego (ur. 1938) nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego twórczość literacka już od niemal półwiecza budzi skrajne reakcje – od uwielbienia aż po najgorsze epitety. Ja Głowackiego lubię i cenię, dlatego też z zaciekawieniem sięgnąłem po tę książkę.
Natomiast Elżbieta Baniewicz to utytułowana krytyk teatralna, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    17
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura polska
    2
  • Recenzje dla LC
    1
  • Różne
    1
  • Pod naszym patronatem
    1
  • 2017
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Więcej
Elżbieta Baniewicz Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego Zobacz więcej
Elżbieta Baniewicz Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego Zobacz więcej
Elżbieta Baniewicz Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także