Poezje

Wydawnictwo: C&T
poezja
poezja
czytający

Wybór wierszy polskiego poety.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Wydawnictwo C&T

czytający | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Piękno jest po to, aby się nim zachwycać. Wściekłość służy skrajnemu wzburzeniu do wywołania ogromnego gniewu. Obłęd tymczasem, przywołuje na szczyty wyobraźni nieziemskie szaleństwo, którego nie można w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć. Natomiast poezja Cypriana Kamila Norwida stanowi po trochu wszystko wyżej wymienione. W jego zatraceniu do umiłowania wolności spala się to, czego dotknie swoim piórem. Aż przychodzi na myśl stwierdzenie, że tam, gdzie jego słowa zostawią ślad, powstanie zamęt albo odrobina popiołu po zwęglonych uczuciach. Tak wielka jest siła rażenia tej twórczości, że nawet hymny zachwytu w jego wykonaniu bardziej przypominają kataklizm, niż z wyczuciem dobrane uderzenia w naszą wrażliwość. Ale właśnie te elementy mnie do niego przyciągnęły, to bezkompromisowe podejście do rzeczywistości.

Czasy w których tworzył Norwid wymagały bezwzględnego zaangażowania się poezji we wspólna sprawę, jaką było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego wyraźnie widać...

Versinn | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016