rozwińzwiń

Poezje

Okładka książki Poezje Cyprian Kamil Norwid
Okładka książki Poezje
Cyprian Kamil Norwid Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller poezja
77 str. 1 godz. 17 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
C&T Crime & Thriller
Data wydania:
2014-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-01
Liczba stron:
77
Czas czytania
1 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374702966
Tagi:
poezja
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
109
31

Na półkach:

Ktoś tu był megalomanem... Dzieci w szkołach nadal są zmuszane, aby to czytać? I może jeszcze rozumieć? Ach ci poeci na emigracji! Tacy poszkodowani! Same kłody pod nogi los im rzucał, kompletnie nie mieli wpływu na swoje losy, tragedie prywatne w postaci złamanych serc - toż to się nie godzi! Specjalne traktowanie przez całe życie się należy!

Ktoś tu był megalomanem... Dzieci w szkołach nadal są zmuszane, aby to czytać? I może jeszcze rozumieć? Ach ci poeci na emigracji! Tacy poszkodowani! Same kłody pod nogi los im rzucał, kompletnie nie mieli wpływu na swoje losy, tragedie prywatne w postaci złamanych serc - toż to się nie godzi! Specjalne traktowanie przez całe życie się należy!

Pokaż mimo to

avatar
745
699

Na półkach: ,

Piękno jest po to, aby się nim zachwycać. Wściekłość służy skrajnemu wzburzeniu do wywołania ogromnego gniewu. Obłęd tymczasem, przywołuje na szczyty wyobraźni nieziemskie szaleństwo, którego nie można w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć. Natomiast poezja Cypriana Kamila Norwida stanowi po trochu wszystko wyżej wymienione. W jego zatraceniu do umiłowania wolności spala się to, czego dotknie swoim piórem. Aż przychodzi na myśl stwierdzenie, że tam, gdzie jego słowa zostawią ślad, powstanie zamęt albo odrobina popiołu po zwęglonych uczuciach. Tak wielka jest siła rażenia tej twórczości, że nawet hymny zachwytu w jego wykonaniu bardziej przypominają kataklizm, niż z wyczuciem dobrane uderzenia w naszą wrażliwość. Ale właśnie te elementy mnie do niego przyciągnęły, to bezkompromisowe podejście do rzeczywistości.

Czasy w których tworzył Norwid wymagały bezwzględnego zaangażowania się poezji we wspólna sprawę, jaką było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dlatego wyraźnie widać sposób w jaki poeta próbuje oddziaływać na ludzi, kształcąc ich tożsamość narodową. Swoimi wierszami demaskuje i wyraża jedynie prawdę, tę chociażby najbardziej okrutną właściwość osądu. Nie łudzi złudzeniami, nie pisze o tym co najmilsze, nie koi zmysłów, lecz przeraża je wizją apokalipsy obciążonych grzechem zaniechania sumień. Często w podniosłym stylu wychwala bojowników wolności innych krajów, widząc w nich przykład dla zniewolonej ojczyzny. W swojej romantycznej nucie odzwierciedla wszystko to, co szuka ideału i cechuje się żywiołową naturą. Uwypuklenie obywatelskich cnót świadczy natomiast o znacznym wpływie na jego poezję klasycyzmu.

Bardzo wzruszyły mnie słowa poety o tęsknocie do Polski, wyrażonej w jednym z wierszy "Poezji". Jego "Tęskno mi, Panie" stanowiące podsumowanie każdej zwrotki "Mojej piosnki", tak bardzo przypomina bocianie gniazda na gruszach o których wspomina autor, że bez trudu moja wyobraźnia narysowała w pamięci obrazy polskiego lata przepełnione ptasim klekotem. Atencja dla podstawowego daru ludzkiej pracy jakim jest chleb, zaskoczył mnie swoją zmysłowością i trafnym pokazaniem szacunku, jakim Norwid darzy każdą jego okruszynę. Wieczny tułacz podczas swoich nacechowanych głębokimi przeżyciami emocjonalnymi, emigracyjnych podróży, wydaje się dumny i hardy. Jednak pomimo okazywanej czasem pogardy, widać jak bardzo jest samotny na zagranicznym wygnaniu.

Nie szkodzi, że minęło tak wiele lat od jego śmierci. To nic, że ta wielka sława polskiej poezji jest tak mało doceniana przez współczesnych nam, szczególnie młodych czytelników. Pewnie dla wielu z Was, Cyprian Kamil Norwid kojarzyć się będzie z nudą i męczeńskim poświęceniem na lekcjach języka polskiego. Dla mnie to człowiek, który wylał wiele łez rozpaczy nad zniewoleniem będącym wynikiem zaborów. Wyraził to jednak w szlachetnej twórczości, przepełnionej symbolami nadziei na poprawę losu ojczyzny. Dlatego należy mu się wielki szacunek za walkę piórem o wolność, która nadeszła dopiero kilkadziesiąt lat po jego odejściu.

Piękno jest po to, aby się nim zachwycać. Wściekłość służy skrajnemu wzburzeniu do wywołania ogromnego gniewu. Obłęd tymczasem, przywołuje na szczyty wyobraźni nieziemskie szaleństwo, którego nie można w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć. Natomiast poezja Cypriana Kamila Norwida stanowi po trochu wszystko wyżej wymienione. W jego zatraceniu do umiłowania wolności spala...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Chcę przeczytać
    10
  • Posiadam
    5
  • FORMA: Poezja
    1
  • Wszystko inne
    1
  • Literatura polska
    1
  • Domowa biblioteczka- nieprzeczytane
    1
  • 2016
    1
  • Literatura polska
    1
  • 2014
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poezje


Podobne książki

Przeczytaj także