erotyki, wiersze, miłość
poezja
kryptonite

Poezja najwybitniejszego (1865-1940) polskiego symbolisty. Jego twórczość nastawiona na wrażenie, impresję, równocześnie jest rozpięta między antynomiami. Wyłania się z niej nieskończone pragnienie miłości i skończona możliwość spełnień; ekstaza i cierpienie; tragizm i sielanka; dramat i idylla.

Nola | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Postaw do tematu erotyzmu jest tyle ile jest ludzi na świecie, najlepiej ujął to w słowa Karol Irzykowski mówiąc, iż "Ciało dopiero przez erotyzm staje się interesujące i symboliczne", co Pan Tetmajer wykorzystał bardzo skrupulatnie.

książek: 1989
kryptonite | 2010-07-09
Przeczytana: 2010 rok

Dziwne, że dopiero przygotowując się do ustnej matury z polskiego zrozumiałam, ze wiersze Tetmajera są po prostu wspaniałe.

Isadora | 2010-10-21
Na półkach: Liryka, Przeczytane

Z wierszy tych kipi rozbuchany erotyzm wyzwolonego młodopolskiego artysty,który niemal z założenia skupia się na miłości cielesnej,a kobietę traktuje wyłącznie jako środek do osiągnięcia rozkoszy.
Niemniej jednak,chociaż skoncentrowany na sobie i swoich doznaniach podmiot liryczny "lubi,kiedy kobieta..." i stara się,by jego wyznania i wyartykułowane oczekiwania brzmiały szokująco - no cóż,w dzisiejszych czasach nie szokują może czytelnika,ale z całą pewnością nadal zachwycają pięknem niektórych strof.
Z pewnością warto się z nimi zapoznać,chociażby po to,aby lepiej zrozumieć epokę Młodej Polski,a zwłaszcza ten aspekt,który kojarzy się z twórczością ówczesnej bohemy.

skierka44 | 2011-09-01

Podoba mi się ten sposób pisania o "tych" sprawach.

Weronika Kujawa | 2016-11-12
Meowth | 2016-01-28
    Poezje
    Kazimierz Przerwa-Tetmajer
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Aforyzmy
    Kazimierz Przerwa-Tetmajer