Erotyki

Okładka książki Erotyki Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Okładka książki Erotyki
Kazimierz Przerwa-Tetmajer Wydawnictwo: Wydawnictwo ANAGRAM Seria: Klasyka Poezji Polskiej poezja
poezja
Klasyka Poezji Polskiej
Wydawnictwo ANAGRAM
1994-01-01
1994-01-01
erotyki wiersze miłość

Zbiór wierszy Kazimierza Przerwy – Tetmajera zatatuowany „Erotyki” naprawdę zgrabnie wyciąga z twórczości autora utwory oscylujące wokół cielesności, ale też miłości, tęsknocie i naturze. Bardzo wiele z nich przypadło mi do gustu.

Patrzcie na twarz Jej! Czyście Ją widzieli?
Tak piękną duszę Bóg raz tylko stwarza!
Wierzę, że mogą być w niebie anieli
i że Bóg kształt ich na ziemi powtarza
w wybranych duszach. Wierzę, że są kwiaty,
które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu.
Wierzę, że krążą ponad ziemią światy,
tęskniące do niej w niezmiernym przezroczu.
Wierzę, że jedno ludzkie krótkie życie
może za sobą poprowadzić ludy…
Wierzę w natchnienia z ognia, wierzę w cudy,
i wierzę w bóstwo z promieni w błękicie…

Gdybyś ty była szklanym jeziorem
patrzałbym w toń twą przez całe życie;
gdybyś ty była zielonym borem
słuchałbym szumu twego w zachwycie;
gdybyś ty była pustka bezludna
dla ciebie świata zrzekłbym się śmiele;
gdybyś ty była śmiercią – o cudna! –
szedłbym do ciebie jak na wesele.

Patrzcie na twarz Jej! Czyście Ją widzieli?
Tak piękną duszę Bóg raz tylko stwarza!
Wierzę, że mogą być w niebie anieli
i że Bóg kształt ich na...

A kto nie lubi kiedy kobieta...?
tak są tu rymy częstochowskie jak Sorrenta - uśmiechnięta, ale mimo to jakiś seksualny tłuszcz się toczy i rozpala.
Nawet będąc mocno wyuzdanym, w słowach Tetmajera znaleźć można seksualizm w uniwersalnie seksownym wydaniu - jakkolwiek je odbierać.
Tak zwyczajnie podniecające, wczoraj i dziś.

A kto nie lubi kiedy kobieta...?
Tak zwyczajnie podniecające, wczoraj i dziś.

Wierzę, że po prostu źle trafiłem. Poeta o którym nasłuchałem się tak dużo wielkich słów ze strony moich przyjaciół, zawiódł mnie wyjątkowo mocno już przy pierwszym spotkaniu. Niby to poezja wyzwoleńcza, a jednak to co ja czułem, to zezwierzęcone niewolnictwo. Podatność na niekontrolowanie swojego ciała jak i emocji. Traktowanie kobiet jako rzeczy do zaspokojenia swoich potrzeb. Z jednej strony momentami mamy skrajny estetyzm który zajeżdża w którymś momencie już męczącym kiczem, z drugiej strony momentami czuję potworną tandetę niby z tekstów utworów disco polo. Nie powiem, były momenty, które przerywały monotonie i wtedy musiałem zatrzymać się i z większym skupieniem przeczytać wiersz od początku, ale były to na tyle rzadkie wydarzenia, że z cudem zmusiłem się do dokończenia tego tomiku pomimo tego, że jest on bardzo krótki. Liczę, że trafię kiedyś jeszcze na tego autora, ale już nie w takim stylu.

Przyjemnie się czyta. Polecam

Przyjemnie się czyta. Polecam

Postaw do tematu erotyzmu jest tyle ile jest ludzi na świecie, najlepiej ujął to w słowa Karol Irzykowski mówiąc, iż "Ciało dopiero przez erotyzm staje się interesujące i symboliczne", co Pan Tetmajer wykorzystał bardzo skrupulatnie.

Podoba mi się ten sposób pisania o "tych" sprawach.

Podoba mi się ten sposób pisania o "tych" sprawach.

Z wierszy tych kipi rozbuchany erotyzm wyzwolonego młodopolskiego artysty,który niemal z założenia skupia się na miłości cielesnej,a kobietę traktuje wyłącznie jako środek do osiągnięcia rozkoszy.
Niemniej jednak,chociaż skoncentrowany na sobie i swoich doznaniach podmiot liryczny "lubi,kiedy kobieta..." i stara się,by jego wyznania i wyartykułowane oczekiwania brzmiały szokująco - no cóż,w dzisiejszych czasach nie szokują może czytelnika,ale z całą pewnością nadal zachwycają pięknem niektórych strof.
Z pewnością warto się z nimi zapoznać,chociażby po to,aby lepiej zrozumieć epokę Młodej Polski,a zwłaszcza ten aspekt,który kojarzy się z twórczością ówczesnej bohemy.

• Poezja
  • Klasyka