Nietota. Księga tajemna Tatr

Powieść niezwykła, tajemnicza, pisana oryginalnym językiem, pełna do dziś nieodgadnionych zaszyfrowanych przesłań, zaskakujących zwrotów akcji i wizjonerskich opisów. Książka tak nowoczesna, wyprzedzająca swój czas aż trudno uwierzyć, że została napisana blisko sto lat temu.

Jülka | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 października 2014

Uważam, że "Nietota" to książka totalna - nie będę sobie schlebiać, że choć w małym stopniu ją pojęłam, ale czy można pojąć taki ogrom, taki kosmos?

Inicjacyjna wędrówka, opary myśli Wschodu, lucyferyzm z mitami czterech stron świata w tle, spór o Polskę i polskość, migawki folklorystyczne, powieść przygodowa, klasyka grozy, satyra na współczesnych... długo by wymieniać, a wszystko to w "Nietocie" jest i - nawet po zdrowym odśmianiu maniery - zazębia się składa i syci myśli.

Bezkrytycznie i z zachwytem przyjmuję obrazy: śpiący bogowie w Grocie pod Giewontem, a wśród nich posąg króla twarzą do ziemi - Tatry nadmorskie i doliny-fiordy - kuźnia Trismegisty pod Ornakiem - iguanodonty i starożytne jednorożce w ogrodach Turowego Rogu - trumna przywiązana do skrzydeł wiatraka... znów wymieniać by długo, a każdy mógłby brzmieć jeszcze i brzmieć na płytach, obrazach, tekstach.

Przyziemniej: jedno z największych (chyba życiowych?) wyzwań czytelniczych i wielka satysfakcja po zakończeniu...

Leszczu | 2014-03-16

Jeśli pisałem kiedyś, że nie rozumiem opowiadań Kafki i dlatego trudno mi jest je ocenić, to z powodu mojej oceny "Nietoty" muszę chyba wyjść na niezłego hipokrytę. Nie będę ukrywał, że nie rozumiem 80-90% książki. W sumie, to nawet spodziewałem się czegoś innego. Więcej opisów Tatr (to był jeden z głównych powodów, dla których zabrałem się za tę książkę), dokładniejszych, barwniejszych, bardziej poetyckich. Tym się chyba najbardziej rozczarowałem. No ale tak, tajemnica jest, choć nie taka, jakiej się spodziewałem.
Wystarczy, że ktoś uważał na lekcjach języka polskiego w liceum, to zrozumie - choć raczej pobieżnie - skąd tyle tu magii, mistyki, tajemnic, Indii i szatana. Choć może "zrozumie" to raczej złe słowo. Nie będzie aż tak zdziwiony odniesieniami do indyjskich rytuałów, bóstw, istot i mitów. Indii jest tu dużo, ale jest do dość mocno zmieszany amalgamat wszystkiego, co na początku XX wieku było mniej lub bardziej modne. Bo i są odniesienia do nauki, ówczesności, techniki,...

Steppenwolf | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

W powieści tej jest wszystko i nic... Historiozofia, szarlataneria, mieszanina refleksji na temat rozmaitych religii... Pomysł może i ciekawy, ale wykonanie o wiele gorsze, a to za sprawą narracji będącej gonitwą myśli. Kiedy czytelnik z narracją ową zaczyna się oswajać, w kolejnym akapicie okazuje się że wszystko się rozsypuje, w rezultacie nieraz nie pamięta się co było raptem dwie strony wcześniej. Opinia o ,,nowatorstwie'' ,,Nietoty'' i rzekomym wyprzedzaniu przez nią swojego czasu zdecydowanie do mnie nie przemawia. Jest to bowiem książka o poetyce i treści jak najbardziej charakterystycznej dla modernizmu, rzekłbym wręcz podręcznikowa. Znajdziemy tu owszem; bogatą polszczyznę, oniryczność, poetyckość, jednak brak spójności sprawia że utwór należy do masochistycznych i tych, do których nie będzie się raczej wracało. Mimo to, ze względów bibliofilskich ,,Nietota'' zajmuje ważne miejsce na mojej półce.

Anteros | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Zawsze chciałem przeczytać tą książkę. Uważam, że Młoda Polska to jedna z najciekawszych epok w polskiej literaturze. W końcu udało się ją kupić, przeczytać i ... niewiele zrozumieć.
Myślę, że po części "Nietota" to raczej zabytek polskiej literatury. Z tego co udało mi się dowiedzieć pod postacią księcia Huberta ukrywa się Witkacy. Jednak nie znając dokładnie relacji towarzyskich Micińskiego trudno jest rozszyfrować inne postacie i odnaleźć w tym kontekst. Wydaje mi się, że "Nietota" powinna być wydana przez słynną serię "Biblioteka Narodowa" z porządnym wstępe napisanym przez znawcę i okraszona licznymi przypisami.
Nie żałuję jednak, że przeczytałem tą książkę. Nie do końca wszystko rozumiejąc dałem się ponieść atmosferze, poczuć klimat mocno odrealnionych Tatr, gdzie miesza się mitologia grecka, indyjska, słowiańska i wiele innych elementów. Sama książka to mieszanka prozy, poezji i dramatu. Niekiedy pojawia sie groteska. W niektórych fragemntach wydaje się, że Miciński niemal...

TZ241 | 2016-06-27
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Dawno tak dobrze nie przyswajało mi się czegoś z czego momentami tak niewiele rozumiałem. Natłok obrazów, niesamowity klimat. Czyta się jak coś stylizowanego na księgę dawno zapomnianej religii czy mistyczny traktat. Totalna egzotyka.

Corvus Corax | 2016-11-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane