Fanfik

Okładka książki Fanfik Natalia Osińska
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Fanfik
Natalia Osińska
7,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Fanfik (tom 1) Ekranizacje: Fanfik (2023) literatura młodzieżowa
400 str. 6 godz. 40 min.

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Gdy życie jest bardziej fiction niż fun



5772 669 446

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
755 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
41
37

Na półkach:

Nie do końca rozumiem bezbrzeżne zachwyty czy poziom "hałasu", nakręcanego wokół książek Natalii Osińskiej.

Owszem, dotykają istotnego tematu - dojrzewania i odkrywania swoje tożsamości płciowej, społecznego odbioru osób wykraczających poza tzw. "normy", rodzicielstwa nastoletnich dzieci.

Owszem, rzadko kiedy w takim stopniu - z takim rozmachem pisze się o odkrywaniu homo/trans/seksualności.

Owszem, wiarygodnie i dość głęboko sportretowane jest moment "prawie dorosłych" obecnych nastolatków (włącznie z całym folklorem takich zjawisk jak choćby "fan fiction").

Być może nie należy "Fanfika" (ani "Slash") oceniać z całą surowością, ale dlaczego by nie przykładać do książek adresowanych (raczej) do nastolatków miar literatury pięknej?

Debiut N.Osińskiej w dość sprawny (ale i nieskomplikowany ani odkrywczy, a na pewno - "nie innowacyjny") sposób portretuje Tosię - outsiderkę, która choć jest doskonałą kandydatką na gwiazdę towarzyskiej ligi licealnej, od początku podkreśla swoje "odstawanie" i bycie inną. Jest narratorką kreślącą obraz depresyjnych stanów nastoletniości, zagubienia i trudów poszukiwania/budowania swojej tożsamości.
Akcja "Fanfika" budowana jest wokół piętrzenia się okoliczności sprzyjających buntom, bez których (uwaga, rodzice!) nie ma procesu budowania "ja". Tosia poznaje "nowego" w liceum - tajemniczego i zagadkowego Leona, a ta znajomość staje się początkiem skomplikowanej i pełnej zakrętów relacji. Takiej, która pozwala na wejście w proces odkrywania kim naprawdę się jest, budowania tożsamości wbrew społecznym oczekiwaniom. Tosia odkrywa, że jako "idealna" dziewczyna (przebierana - kształtowana w znaczącym stopniu przez apodyktyczną ciotkę, właścicielkę salonu kosmetycznego) o wiele lepiej czuje się w męskich ciuchach. A "kobiecość" nie jest rolą społeczną, która będzie jej dana do odegrania. Powieść Osińskiej z humorem i swadą pokazuje jak rówieśnicze środowisko, szkoła i rodzina reaguje na ten proces. Gdzieś w tle pojawiają się sugestie, jak społecznie jest odbierana homo i transseksualność. Leon, ze swoją trudną i dość tajemniczą historią bycia "innym" jest jednocześnie kontrą do teatralnych zachowań Tosi/Tośka i wsparciem w trudach "walki o siebie".

"Fanfik" w wiarygodny, żywym i naturalnym językiem obrazuje cały ocean emocji nastoletniości, jej burze i huragany. Dla dorosłego czytelnika może być to w pewnych momentach nużące i przegadane. Charakteryzowani z pasją bohaterowie (także dorośli) jednak zdecydowanie bardziej kupują uwagę czytelnika niż ich "kontynuacja" (opisana z punktu widzenia Leona) w "Slash".

Ciekawa i ważna literatura z punktu widzenia "socjologicznego" czy "obyczajowego". Nieco mniej - wbrew powszechnym opiniom - z literackiego.

Nie do końca rozumiem bezbrzeżne zachwyty czy poziom "hałasu", nakręcanego wokół książek Natalii Osińskiej.

Owszem, dotykają istotnego tematu - dojrzewania i odkrywania swoje tożsamości płciowej, społecznego odbioru osób wykraczających poza tzw. "normy", rodzicielstwa nastoletnich dzieci.

Owszem, rzadko kiedy w takim stopniu - z takim rozmachem pisze się o odkrywaniu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 043
  • Przeczytane
    1 009
  • Posiadam
    195
  • Ulubione
    71
  • 2018
    37
  • LGBT
    25
  • 2019
    25
  • 2023
    16
  • Chcę w prezencie
    15
  • Teraz czytam
    15

Cytaty

Więcej
Natalia Osińska Fanfik Zobacz więcej
Natalia Osińska Fanfik Zobacz więcej
Natalia Osińska Fanfik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także