Kino "Szpak"

Wydawnictwo: Jirafa Roja
astma

Powieść mówi o minionym czasie, o młodości, miłości i zagubieniu. To pełen ciepła i nostalgii zbiór zapomnianych historii z podwarszawskiej Falenicy, która młodemu narratorowi potrafiła zastąpić wielki świat. Powieściowa Falenica leży niekoniecznie pod Warszawą, ale raczej - pod każdym wielkim miastem. To inny świat, który wielkie wydarzenia historii przepuszcza przez filtr własnych doświadczeń; to zbiorowisko dziwnych ludzi, pomieszanie czasów i porządków. Falenica Marka Ławrynowicza czasami przypomina włoskie miasteczko z Amarcordu Felliniego, czasami - prowincjonalną mieścinę wschodnioeuropejską, gdzie czas płynie w innym rytmie. Powieść spaja wspólna, współczesna wędrówka dwu przyjaciół zatartymi śladami młodości sprzed trzydziestu paru lat.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

KrystynaL | 2017-07-27

Krotka, wzruszajaca i pelna nostalgii opowiesc o tym jak sie nastolatkom zylo w latach 60-tych XX wieku w Falenicy. Jak mecze z nielubiana Radoscia wygladaly, a jak seanse w tytulowym kinie, jak uczniowie prowokowali SB i jak im sie ukladalo z dziewczynami.
Nastrojowa historia pelna jest przezabawnych scen.
'Kino Szpak' Lawrynowicza ma niezaprzeczalny urok i czyta sie to z duza przyjemnoscia.
W 2016 roku rozpoczeto kulturalny projekt 'Ostatni seans w kinie Szpak' majacy na celu ozywienie tego autentycznego miejsca.

daka | 2017-07-29
Przeczytana: 05 października 2017