Torowisko

Wydawnictwo: Replika
powieść polska, Żuczkowski

Torowisko to książka, która w stosunkowo lekkiej, czasem humorystycznej formie przedstawia choroby współczesności: utrata autorytetów, kryzys wiary, niemożność kochania, postępująca erozja więzi międzyludzkich, konsumpcjonizm, powszechność kłamstwa.Oprócz tego, książka jest pełna erotycznych fotografii artystycznych aktów, pseudosztuki i prostackiej pornografii. To świat, w którym wszyscy zdradzają i są zdradzani. Autor zdziera maski, odsłania najgorsze prawdy o nas, by później, przewrotnie, ukazać prawdziwe piękno człowieczeństwa.Akcja powieści dzieje się w małym polskim miasteczku, gdzie swe życie wiedzie kolorowa galeria nietypowych postaci, z Apfelbaumem na czele, podstarzałym niby-schizofrenikem, wielbicielem liryków Broniewskiego, któremu jedna napisana powieść zniszczyła życie...Odkrywcza, oryginalna, świetna polska powieść.

Marcelina Bociek | 2014-08-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po Torowisko po przeczytaniu książki tego samego autora - "Jazzus band". Liczyłam, że Pan Tadeusz Żuczkowski mnie nie zawiedzie i znowu będę wniebowzięta po jego lekturze. Nie przeliczyłam się! Torowisko to kilka oddzielnych wątków, które w jakiś sposób się ze sobą przeplatają. W każdym jednak poruszane są zupełnie inne tematy, dzięki czemu można wysnuć inne wnioski, czy wynieść inną mądrość.
Moim ulubionym była historia Apfelbaum'a, który nie mógł (i pewnie nadal nie może) pogodzić się z otaczającym go światem oraz zrozumieć, że ludzie nie dostrzegają czasu.
Naturalną koleją rzeczy w moim przypadku będzie sięgnięcie po następną książkę tego autora. Mam nadzieję, że na niej również się nie zawiodę.

Doskonała książka, kilka razy popłakałam się ze śmiechu, uwielbiam jadowity dowcip. Na zawsze zapada w pamięć, jedna z najlepszych jakie czytałam.

Buka | 2012-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2012

Życie jest z reguły smutne, pełno w nim chamstwa, brutalności. Życie to nie uśmiechnięci ludzie z telewizora, a szara codzienność, która potrafi dobić każdego.
Czas nikogo nie oszczędza. Bezlitośnie płynie, a to, co z nim zrobimy zależy tylko od nas. Nawet najlepsze życie nie chroni od chwilowego zwątpienia i bezsensu, który zwiększa lub czasami zmniejsza swój dystans. Wszystko w naszych rękach.
Nieważne jak źle jest, zawsze można zacząć wszystko od początku. Czy się uda? Nie każdemu, może większości osób nie, ale na pewno warto próbować.

qbard | 2013-11-01

Czytałem tą książkę po "Jazzus Band". Autor mnie nie zawiódł, wspaniała powieść z barwnymi postaciami. Małe miasteczko, wiele przeplatających się wątków, wesoło i smutno ale pozytywnie.

cammomile86 | 2016-10-09
Przeczytana: 2014 rok