Zapach księżyca

Wydawnictwo: Twój Styl
6 (23 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-7163-441-2
powieść polska

Przewrotną opowieść o ślepnącym malarzu, którego stopniowa utrata wzroku zaczyna przyprawiać o nieznane dotąd poczucie szczęśliwości. Na pół ślepy bohater przybywa do Paryża, gdzie w związku z odbywającą się tu wystawą prac jego i dwóch jego przyjaciół wszyscy trzej wyznaczyli sobie spotkanie. Przyjeżdża też żona jednego z nich, również malarka, w której kiedyś wszyscy trzej się kochali. Ogarniająca bohatera ciemnośc sprawia, że zwraca on spjrzenie w przeszłość, w głąb swego wewnętrznego świata myśli, obrazów, barw i coraz bardziej oddalających się bolesnych emocji. 'Zapach księżyca' to głęboko poruszająca, mądra i piękna książka o życiu nierozerwalnie związanym ze sztuką, bólu i szaleństwie tworzenia.

Metumtam | 2012-03-14
Przeczytana: 14 września 2011

Sięgnęłam po nią jak po czytadło w Składzie Taniej Książki i tak mnie wciągnęła, że obkupiłam się w Żuławskiego (tania seria). Niestety, żadną kolejną już nie byłam tak zachwycona. Żuławski się nie cacka ani z krytykowaniem kobiecych wad, ani też z epatowaniem udawaną nonszalancją, kiedy narrator uświadamia sobie swoje własne przemijanie. Jedno mnie tylko zastanawia i odnosi się do całej twórczości pisarzo-reżysera: Dlaczego wszyscy jego bohaterowie, mimo podeszłego wieku, mają takie branie u młodych kobiet! Fantasta. Jak Miłosz na starość, kiedy na dworcu dobrze mu robił widok dziewczyńsko dziewczyńskich dziewczyn.

Adrianna Strzyżewska | 2010-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

jedna z moich ulubionych książek. wewnętrzne przeżycia ślepnącego człowieka, wielowymiarowa dusza artysty. masa wspomnień i nietypowe w tej sytuacja zadowolenie z życia. polecam każdemu, kto lubi "wejść" w skórę bohatera.

Mirek Szulc | 2016-05-11
Przeczytana: 17 maja 2016