Zapach księżyca

2005-01-01
83-7163-441-2
powieść polska

Okładka książki Żuławski. Wywiad rzeka Piotr Marecki, Andrzej Żuławski
Żuławski. Wywi... Piotr Marecki, Andr...
Okładka książki Żuławski. Ostatnie słowo Renata Kim, Andrzej Żuławski
Żuławski. Osta... Renata Kim, Andrzej...

Myślałem żem człowiek empatyczny -a tu nie. Nic a nic bohater mnie nie obchodził. Jednak Andrzej Żuławski jako człowiek o ogromnej wiedzy z niepospolitą inteligencją (chociaż mocno kontrowersyjny) ma bardzo ciekawe spostrzeżenia na temat sztuki malarskiej i raczej na tym skoncentrowała się moja uwaga.

Szczerze? Podchodziłam do tej książki nieufnie, niczym pies do jeża. Z pewnych względów (z jakich? Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?) twórczość Andrzeja Żuławskiego wolałam omijać szerokim łukiem.

Panie Jacku Kiss - chapeau bas!

Mimo to nic nie wskazuje na to, żebym miała jeszcze kiedykolwiek sięgnąć po prozę Żuławskiego. Nie po drodze mi z tym autorem. Ale Wam nie odradzam spróbować.

Wręcz przeciwnie.

Ale "Zapach Księżyca" mnie zaintrygował. I (co tu ukrywać) zachwycił. Nie miałam ochoty przestać słuchać tej historii, co jest także ogromną (ogromną!) zasługą lektora....

Opowieść ślepnącego malarza o życiu, miłościach, świecie sztuki i poczuciu szczęścia. Przepełniona uwielbieniem seksu i pociągiem starszych panów do młodych dziewcząt...

Daję dziesiątkę za wersję audiobook. Pan Jacek Kiss to klasa sama dla siebie i w sobie!!! Podobnie jak i w "Traktacie o łuskaniu fasoli" Myśliwskiego. Zazwyczaj nie przepadam za polskimi audiobookami a tu taka perełka. Bohater-narrator traci wzrok i wersja słuchana pozwala lepiej się wczuć w świat myśli, wspomnień i uczuć gasnącego i egocentrycznego artysty.

Za Żuławskiego wziąłem się w ramach "pakietu": Manuela Gretkowska, Agata Bielik-Robson, Cezary Michalski, Andrzej Żuławski, Piotr Pietucha. Ploteczki są ok gdy się je okrasi jakimiś niecodziennymi przemyśleniami. Rozrywka rozrywką (dość niska to rozrywka z mojej strony, ale nie wstydzę się już tego, że mam skłonność by żerować na takich "pastwiskach" - a pastwią się, pastwią :) ) a coś tam zawsze zostanie do umysłowego przeżuwania.

Za Żuławskiego...

Wymęczyła mnie ta książka. Każdy rozdział epatował szeroką pojętą seksualnością i erotyzmem, aż do zemdlenia. Nie mam ochoty zapoznawać się z pozostałymi tworami tego autora.

Sięgnęłam po nią jak po czytadło w Składzie Taniej Książki i tak mnie wciągnęła, że obkupiłam się w Żuławskiego (tania seria). Niestety, żadną kolejną już nie byłam tak zachwycona. Żuławski się nie cacka ani z krytykowaniem kobiecych wad, ani też z epatowaniem udawaną nonszalancją, kiedy narrator uświadamia sobie swoje własne przemijanie. Jedno mnie tylko zastanawia i odnosi się do całej twórczości pisarzo-reżysera: Dlaczego wszyscy jego bohaterowie, mimo podeszłego wieku, mają takie branie u młodych kobiet! Fantasta. Jak Miłosz na starość, kiedy na dworcu dobrze mu robił widok dziewczyńsko dziewczyńskich dziewczyn.

jedna z moich ulubionych książek. wewnętrzne przeżycia ślepnącego człowieka, wielowymiarowa dusza artysty. masa wspomnień i nietypowe w tej sytuacja zadowolenie z życia. polecam każdemu, kto lubi "wejść" w skórę bohatera.

• Pentagram migrantek, myślicielek, miłośników, męczennic i muz: Gretkowska, Żuławski, Michalski, Bielik-Robson, Pietucha
  • Przeczytane w 2021 roku
  • Literatura piękna