Cała jaskrawość

Wydawnictwo: Czytelnik
powieść polska

Inne wydania

Edward Stachura (1937-1979), poeta, prozaik, autor tekstów piosenek i ich wykonawca, jest w polskiej literaturze zjawiskiem osobnym, które starano się zakwalifikować do różnych nurtów: mówiono o postawie franciszkańskiej, hippisowskiej, a nawet romantycznej. Autorem chyba najlepszej formuły opisującej jego twórczość jest Henryk Bereza: Naprawdę życie Stachury jest życiopisaniem.

Paweł | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Bardzo lubiany przez zemnie film „Siekierezada” przez lata był jedynym dla mnie punktem stycznym z twórczością Edwarda Stachury. Aby coś więcej dowiedzieć się o jego twórczości sięgnąłem po „Całą Jaskrawość”. Już od pierwszych stron dostałem to, za co cenie „Siekierezadę” czyli połączenie okoliczności pracy i życia, wydawałaby się zwykłych robotników fizycznych, z filozoficznymi rozmyślaniami nad głębią, sensem i celem życia, a wszystko toczy się w sielskim otoczeniu polskiej prowincji. Fabuła książki jest symboliczna i wielowymiarowa, więc nie zamierzam jej interpretować. Każdy powinien ją przyswoić na swoją własną miarę. Serdecznie polecam lekturę tej książki, aczkolwiek należy ją czytać w skupieniu i z otwartym umysłem.
Hasłem, które na nowo przywołałem sobie w swojej filozofii życiowej po przeczytaniu tej książki, to życie pełnią życia, czerpanie zadowolenia i satysfakcji z każdej chwili życia tak, aby nieuchronnej dla każdego perspektywy spotkania Śmierci nie pozostawić...

ishara | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

Poetycka opowieść o życiu i śmierci. Narrator Edward (alter ego autora) i jego kompan Witek dostają pracę przy odmulaniu stawu w miejscowym sanatorium. Pobyt na prowincji i praca fizyczna stają się pretekstem do rozważań nad sensem życia. Z jednej strony z powieści tryska optymizm i radość z życia, a z drugiej widać fascynację autora śmiercią i przemijaniem. Podczas lektury przyszedł mi na myśl wiersz Koraba Brzozowskiego 'O przyjdź', ponieważ Stachura tak samo idealizuje śmierć i aż nie może doczekać się jej przyjścia. Już ta pierwsza powieść zdradza, że autor w końcu targnie się na swoje życie, co faktycznie ma miejsce 10 lat później. Powieść przede wszystkim dla wrażliwców.

Witold Lisek | 2013-10-11

Czysty mistycyzm!!!

jatymyoni | 2015-04-12
Przeczytana: kwiecień 2015

Cała jaskrawość” jest powieścią niezwykłą, poetycko-filozoficzną. Odpowiada na odwieczne pytanie, być, czy mieć. Autor odpowiada, aby doświadczyć ‘całej jaskrawości” życia trzeba być. Trzeba być tu i teraz i cieszyć się pięknem najmniejszych rzeczy (zapachem chleba, śpiewem ptaków, wódką w knajpie) Trzeba smakować każdą chwilę życia, zatrzymując się i przyglądając się jej. Jak często zapominamy o tym i pędząc jesteśmy albo w przeszłości, albo w przyszłości? Bardzo poetyckie są opisy przyrody i życia toczącego się wokół nich, a jednocześnie bardzo proste. Poetyckość dostrzega w prawie każdej czynności. To bycie nie jest samotnym byciem, ale wśród ludzi i przyjaciół. Jednocześnie przez całą powieść jak mnich średniowieczny powtarza „memento mori”, życie stale dotyka śmierci. Przed śmiercią nie da się uciec, ale można przeżyć życie, wyciskając je jak cytrynę, żyjąc każdą chwilą.
Nie zgadzam się z tymi, co uważają, że ze Stachury wyrasta się jak z za krótkich spodenek, że są to książki...

skiatos | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Niezwyczajna powieść, którą czyta się zwyczajnie. Tak jak żyje się życie, jak idzie polnymi drogami, jak wita się każdy dzień, i jak przeżywa się błogie olśnienie przy wykonywaniu najprostszych czynności. Oto cała jaskrawość.

byrcyn11 | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Komu podoba się dzisiejszy Stasiuk, ten powinien przeczytać prozę Stachury, bo jest o tym samym. Czyli o codziennych zwykłych sprawach prostych ludzi. Może pisana trochę trudniejszym językiem, bo więcej poetyckim, ale za to w interpretacji (książka mówiona) Olbrychskiego jest to "cała i WIELKA jaskrawość" !

| 2012-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Książka – przyjaciel.

Ciekawe, czy dużo osób pamięta dziś kim był Edward Stachura?. Pewnie nie za wiele, a szkoda, wielka szkoda. Ten trochę zapomniany pisarz był jednym z pierwszych polskich młodych gniewnych, niepokornych buntowników, poetą i bardem lat 60-tych i 70-tych., postacią tragiczną (popełnił samobójstwo w wieku 42 lat) i legendarną. Odkryty i czytany głównie w latach 80-tych, kiedy głoszone przez niego ideały wolności i niezależności stały się szczególnie bliskie całemu społeczeństwu. Dziś lektura jego książek udowodnia, że przesłanie jakie w nich zawarł jest nadal aktualne, a siła wymowy wciąż nie słabnie i jest potężna, więc naprawdę warto odkrywać je i czytać na nowo.

„Cała jaskrawość” jest opowieścią niezwykle poetycką, pełną przenośni, symboli i metafor. Może okazać się ważną lekturą dla wszystkich wrażliwych, zagubionych dusz, poszukujących w życiu innych wartości niż te, które oferuje i narzuca współczesny świat. Dostarcza wielu prostych wzruszeń i emocji -...

Calendula | 2010-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2010

Przepiękna książka. Cało-jaskrawa. I typowa dla Stachury, łączy liryzm z prozą dnia powszedniego, przemieszaną z atakami objawień na temat życia i nie-życia. Czyta się, jakby się w historii samej nurzało, aż żal serce ściska, że tak szybko i że zaraz koniec będzie.

Sowaldez | 2017-05-15

Ciężko ukazać całą jaskrawość tego opowiadania, coś o tym opowiedzieć w recenzji. Nietypowa książka, jak chyba całość twórczości Edwarda Stachury. Jedyna w swoim rodzaju, coś nieziemskiego. Niby takie jedno wielkie nic, a tak wiele. Osobiście nie jestem „fanem” gatunku filozoficzno-refleksyjnego, ale Stachura jest w tym istnym geniuszem. Czyta się jednym tchem, nie nudzi, nie marudzi, chce się tylko więcej i więcej. Łaknie się kolejnych zdań, kolejnych stron, akapitów. Przemyślenia autora zahaczają o dywagacje na temat życia, miłości, śmierci, a wszystko to wplecione w zwykłe życie zwykłych robotników fizycznych: trzydziestoletniego Edmunda Szeruckiego i jego kompana, Witka. Dokładnie trzy tygodnie ich egzystencji we wsi Zagubin, na stacji u Pani Potęgowej. Ta wyżej wspomniana filozofia autora, czy jego alter ego – Edmunda Szeruckiego przeplata się z opisem życia codziennego w tej kujawskiej wsi, codziennych zmartwień, obowiązków i radości. W tej książce nie ma nic...

Oniry | 2011-03-15
Przeczytana: 2010 rok

Stachurowy język i niebieski kolor.

„W natchnieniu. Wszystko w natchnieniu. Każdy nasz ruch, gest ręki, zmrużenie powiek, skinienie głowy. Każdy nasz ruch i każda myśl ciężka, tysiąc ważąca, i każda myśl zawrotna, i każda lekka, zwiewna jak dotyk jedwabiu, i każda zwykła, śmiertelna. Wszystko. Wszystko w natchnieniu tym przedziwnym, że żyjemy. Żywi jesteśmy, ręko opatrzności. Sprawdź, dotknij. Ostrożnie, bo możesz poparzyć się”.

Refleksyjny wrzesień – Literacki Horoskop LC

Przetasowania i zmiany, nowy sezon na Ziemi. W naszej części globu coraz bliżej do jesieni. Czas powrotu do szkoły i codziennych obowiązków. Nawet gdy już dawno zakończyliśmy edukację, wrzesień wciąż nastraja tak samo: czekamy na nowy wspaniały początek i czysty kajecik. Czy to Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.