7,25 (8 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
3
7
4
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788379437290
liczba stron
352
słowa kluczowe
moda, PRL
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Aleksandra Wilk

Książka Doroty Williams, znanej stylistki i kostiumografki, oraz historyka Grzegorza Sołtysiaka jest wyprawą w świat mody PRL-u. Mody rozumianej nie tylko jako sposób ubierania się, ale także styl życia. Autorzy piszą nie tylko o ikonach mody, słynnych modelkach czy projektantach, ale także o kultowych przedmiotach: okularach Zbyszka Cybulskiego, lambretcie Krzysztofa Komedy czy rakiecie...

Książka Doroty Williams, znanej stylistki i kostiumografki, oraz historyka Grzegorza Sołtysiaka jest wyprawą w świat mody PRL-u. Mody rozumianej nie tylko jako sposób ubierania się, ale także styl życia. Autorzy piszą nie tylko o ikonach mody, słynnych modelkach czy projektantach, ale także o kultowych przedmiotach: okularach Zbyszka Cybulskiego, lambretcie Krzysztofa Komedy czy rakiecie tenisowej Wojciecha Fibaka, wspominają też modne miejsca – kawiarnie i kluby jazzowe.

Modny PRL to przede wszystkim książka o tęsknocie za normalnym światem, który często uosabiała puszka coca - coli czy guma do żucia kupiona w Pewexie.
W książce wypowiadają się m.in. ikona świata mody Barbara Hulanicki oraz jeden z najsłynniejszych polskich malarzy Rafał Olbiński.


Dorota Williams, jedna z najbardziej znanych stylistek, prekursorka tego zawodu w Polsce, specjalistka od kreowania wizerunku. Miłości do kostiumów nauczyła ja Xymena Zaniewska.
Szefowa Zespołu Stylizacji i Charakteryzacji TVN. W telewizji TVN pracuje od początku jej istnienia. Autorka kostiumów do filmów, seriali, sztuk teatralnych i show telewizyjnych, m.in. :Milionerzy, Taniec z Gwiazdami, Kasia i Tomek, Camera Cafe, Anioł Stróż, Hela w opałach, Nigdy w życiu, Niania, Ostre cięcie.
W 2010 roku na rynku pojawił się jej autorski album podsumowujący najpiękniejsze kreacje 10 edycji Tańca z Gwiazdami.
Kreuje postacie serialu Druga szansa, jest współautorką kolekcji marki Simple stworzonej na jego potrzeby.
Mama Klaudii i babcia Leona.

Grzegorz Sołtysiak, historyk, wykładowca akademicki, publicysta. Autor i współautor cyklicznych audycji telewizyjnych: „Kulisy PRL-u”, „Półkowniki TVP” w TVP oraz „Filmowy przewodnik po Warszawie” w TVN Warszawa.
Współpracownik Rozgłośni Radia Wolna Europa, w latach 1990 – 1994 członek redakcji pisma „Karta”. Autor i współautor prac naukowych i popularnonaukowych, m.in.:
Przewodnik filmowy po Warszawie, W stanie, Księga listów PRL, , Okrągły Stół. Dokumenty i Materiały, Marzec 1968. Między tragedią a podłością, oraz artykułów w „Karcie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej” i czasopismach naukowych.
Laureat nagrody Polcul Foundation.

 

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/modny-prl-dorota-williams-4929259/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/modny-prl-dorota-williams-4929259/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 3734

"Modny PRL" nie stanowi pozycji skupiającej się jedynie na konfekcji, dziewiarstwie, ich dostępności, jak i wyglądzie sklepów i ulic minionych dekad. Moda jest przyczynkiem by rozprawiać również o sytuacji politycznej i kulturalnej kraju po II wojnie światowej. Autorzy przywołują wiele zapisów ówczesnej kroniki filmowej, wiadomości z czasopism nie tylko modowych, słów L.Tyrmanda, A.Wróblewskiego, M.Hłasko, A.Osieckiej i innych.
Gdy spojrzeć do wnętrza książki na pierwszy rzut oka dostrzegamy dialog wpisów cytowanych z komentarzem autora. Przeszłość ujęta w cudzysłów przytacza wprost migawki z polskich ulic oraz obostrzeń ze strony władzy, ukazuje obraz polskiej rzeczywistości i ludzkich zmagań, bynajmniej nie tylko z mała dostępnością artykułów deficytowych. Natomiast dzisiejszy komentarz stanowi głos historyka G.Sołtysiaka oraz stylistki D.Williams. Całość ma wyważony charakter, z harmonijnie prowadzonym dialogiem pomiędzy relacją historyczną, a cytatami. Osobiście bardzo nie lubię, gdy cytowane treści przejmują władzę nad treścią tworząc zlepek cudzych myśli i odniesień do dawnych zdarzeń bez zdecydowanej narracji ze strony autora publikacji. Taka nieuporządkowana rzecz ma wtedy niewielką wartość.

Przyznaję, że obawiałam się treści, z uwagi na sam fakt braku z mojej strony chęci gonienia za nowinkami modowymi. Dla mnie to co modne, z reguły widać na ulicach, a ja unikam powielania tego, co mają wszyscy. Nie czuję się dobrze, jako kolejna kopia narzuconego stylu i choć lubię spojrzeć z dystansu na lata, gdy byłam dzieckiem, to sam temat nie zachęcał mnie do tego. Może i dobry tytuł nosi ta pozycja, jednak nie dostarcza pełnego obrazu rzeczywistości, jaką postanowiono w niej przybliżyć. "Modny PRL" na pewno ilustruje nie tylko elementy mody, ale nasze społeczeństwo, to jak ludzie potrafili radzić sobie w sytuacjach, czasem jedynie niekomfortowych, a częściej trudnych.

Przybliżone zostały fenomeny ówczesnych stylów ubierania. Swobodne manifestowanie swojego stylu było nie lada odważnym procederem z uwagi na sam fakt, iż mogło się za to zasiąść w ławie oskarżonych, o czym nie jeden bikiniarz przekonał się na własnej skórze. Po kilku latach wzięci zostali pod lupę hippisi, dla których długie włosy oznaczały wolność i swobodę manifestowaną na przekór władzy centralnej, jaki i kościelnej. Właściwie w tamtym okresie wszystko mogło budzić kontrowersje społeczne, jak i zastrzeżenia władzy. To co było inne, wyróżniało jednostkę, tworząc sposobność do nowego ruchu. Mając na myśli tylko kontekst mody ubraniowej wszelkie nowinki pociągały za sobą konsekwencje, nadając bowiem nowy look tworzyło się inny styl bycia, co wymykało się unifikacji. Kolejne lata i zmiany mody nie były juz tak restrykcyjnie kontrolowane przez władze ludową, bardziej przyczyniły się do krytyki władz kościelnych (pojawienie się mini).

Nic co działo się w PRL-u nie mogło umknąć władzy, a ta wytworzyła "ochronny parasol" nad każdym przejawem życia publicznego. Propaganda i uznawany za nielegalny kontakt z Zachodem był argumentem stojącym na czele walk z ludem. Dlatego żyło się dwutorowo, bez zgody na uniformizację każdego aspektu życia. Na zewnątrz, bardziej po myśli rządzących, w myśl sztywnego kanonu, a prywatnie, tak jak się chciało, np. tańcząc "skandalicznie", ale już we własnym towarzystwie na prywatkach. W ogóle w latach 1945-55 zabawa była jak owoc zakazany. Najtrudniejsze były pierwsze powojenne lata izolacji, ale po śmierci Stalina następuje - niestety - krótkotrwała "odwilż" pozwalająca choćby na zorganizowanie festiwali. Owszem są to nadal lata cenzuralnej blokady, jednak władza na moment postanawia patrzeć przez palce na pewne zmiany w stylu życia. W latach sześćdziesiątych świat szaleje na skutek rewolucji obyczajowej oraz nowinek we wzornictwie, natomiast u nas panują sztandarowe wzorce, które ciężko przeforsować nawet aktorkom.
Teoretycznie zna się z magazynowych witryn, a jeszcze częściej ze starych filmów charakterystyczne modele dizajnu lat 50-, 60-, 70-tych, a mimo to z książką "Modny PRL" poznaje się nieznane projekty rodzimych twórców. Dziś można się uśmiechnąć na myśl o światowej sławie "relikcie" PRL-u, czyli Rolling Stonesach, którzy wystąpili w roku 1967 w Warszawie.
Nowy kształt mody pociągał za sobą nowy kanon piękna. A to czego w modzie nie komentowała już władza, kierująca swą uwagę na pociąg Polaków w stronę kapitalistycznego Zachodu, zostało mocno skrytykowane przez kościół. Do skromności nawoływał sam prymas Wyszyński.
Pomyśleć, że w latach siedemdziesiątych dyskutowano nad zezwoleniem noszeniem przez dziewczęta spodni w szkołach (do tej pory można było je nosić w czasie wakacji, podczas wypraw rowerowych czy wycieczek krajoznawczych w góry). Prawdziwe szaleństwo!
To co ja pamiętam najlepiej z tamtych lat, to kolejki w domach towarowych. Chyba właśnie to skutecznie zniechęcało mnie, już w latach osiemdziesiątych do zakupów (bo jaki dzieciak ma cierpliwość stania w kilkugodzinnych kolejkach?!). I po dzień dzisiejszy dostaję niestrawności, gdy przychodzi moment okazjonalnych czy koniecznych sezonowych zakupów, chociaż dziś nie ma ani kolejek za butami, ani niepraktycznego bistoru w sprzedaży. Dobrze, że z tego okresu innych traum nie zanotowałam.

Warto przeczytać. Dla jednych będzie to powrót do przeszłości, jak podróż do lat dziecięcych, dla innych - w przystępny sposób - zapoznanie się z epoką rodziców, dziadków. W moich oczach koniec lat siedemdziesiątych i osiemdziesiąte to wcale nie szarość i nijakość, a wielce kolorowy świat dziecięcych szaleństw, ubrań z kolorowego sztruksu, który kocham do dziś, czwartkowego spotkania z "kobrą", czyli teatrem sensacji oraz weekendowymi programami przyrodniczymi oglądanymi całą rodziną (to dzięki nim, jeszcze przed pójściem do przedszkola, nauczyłam się odliczać czas na zegarze). Możliwe też, że pamiętam ten okres jako barwną plamę dzięki pojawieniu się w naszym domu przechodzonego, kolorowego odbiornika marki "Rubin" ;)

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
W dżungli podświadomości

Wodolejstwo, chwilami bełkot, jakieś dziwne teorie, podobne do tych które w mojej głowie pojawiają się po 3 piwie. Nie wierze że można taką książkę na...

zgłoś błąd zgłoś błąd