Pierwsze damy III Rzeczpospolitej.

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu
Aksamitt

Za każdym mężczyzną u władzy stoi kobieta, która pomogła mu zdobyć wpływy. Pierwsze damy III Rzeczpospolitej. Dzieli je pochodzenie, doświadczenie i poglądy, a ich życie toczy się mniej lub bardziej w cieniu mężów. Aleksandra Szarłat w szczerych i intymnych rozmowach z kobietami, ich bliskimi i przyjaciółmi ukazuje pierwsze damy takimi, jakimi są poza okiem kamer. Książka bogato ilustrowana...

Za każdym mężczyzną u władzy stoi kobieta, która pomogła mu zdobyć wpływy.

Książka bogato ilustrowana zdjęciami, również z prywatnych zbiorów.

źródło opisu: https://www.sklep.gildia.pl

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl

witcherrie | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Opis na okładce przygotował mnie na jakąś super książkę, która świetnie opisuje życiorysy naszych pierwszych dam. Niestety (czego mogłam się domyślić po grubości!) te „biografie" są tylko powierzchowne. Określiłabym je mianem wzbogaconych o wypowiedzi znajomych notatek z Wikipedii.
Może i troszkę poszerzyłam swoją wiedzę o paniach prezydentowych, jednak nie jest to dla mnie wystarczające. Fragment o każdej z dam opisuje po krótce jej życie, nie wnika głębiej. Nie mamy pojęcia o emocjach, motywach działania, istotnych wydarzeniach dla każdej z tych kobiet, mimo, że np. z Jolantą Kwaśniewską można byłoby taką rozmowę przeprowadzić.
Jestem rozczarowana „Pierwszymi damami III Rzeczypospolitej" przede wszystkim ze względu na spłycenie tematu. Ta książka, pomimo swoich 300 stron, jest po prostu uboga w treść.
Nie polecam

carmelovy | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Od autorki pozycji tego rodzaju, a więc książki będącej historią Pierwszych Dam w III RP wymagałoby się obiektywizmu. Niestety, co mówię z niekłamaną przykrością, autorka nie wykazuje się w swojej książce tą cechą. Bardzo łatwo można domyśleć się, z którą opcją polityczną sympatyzuje autorka. Szkoda, że w ten sposób zmarnowano potencjał ten książki. W książce przytaczane są opinie tylko osób, których przekonania polityczne są jasne i określone. Brakuje w książce głosów różnych stron sporu politycznego. Autorka często posługuje się ogólnikami oraz stwierdzeniami, nie z gatunku faktów, ale z pogranicza publicystki.

moi | 2017-08-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Pierwsza dama myśli sama?

Status pierwszej damy w Trzeciej Rzeczypospolitej wciąż pozostaje nieokreślony. Małżonki prezydenta nie dotyczy żadna z ustaw. Z polityką jest związana pośrednio – poprzez osobę męża. Mimo to społeczeństwo ma wobec pierwszej damy określone oczekiwania. Przede wszystkim godnego reprezentowania kraju, co wymaga od niej przyswojenia wiedzy z zakresu protokołu dyplomatycznego. Mile widziana jest też działalność charytatywna do czego potrzebne są już tylko dobre chęci pierwszej damy i zespół, który wspomoże ją w tych działaniach.
Pierwsze damy na świecie to dziś kobiety aktywne, wywierające znaczący wpływ na życie społeczne poprzez swoje działania. Betty Ford walczyła o prawa kobiet, Nancy Reagan brała udział w kampanii zwalczającej narkotyki, Pat Nixon była wolontariuszką i promowała ten sposób pomagania ludziom potrzebującym, Michelle Obama była zaangażowana w program walki z otyłością. To od charakteru prezydentowej, jej wykształcenia, ambicji i...

Izabella | 2017-05-13
Przeczytana: 04 maja 2017

Książka jest dość ciekawa,lecz autorka niektórych sylwetek pierwszych dam nie ukazuje w sposób obiektywny.Wydaję mi się też,że sylwetki pierwszych dam zostały trochę "spłycone".Nie odradzam ,ani nie polecam.