Po mnie choćby "Potop"

Wydawnictwo: Agora SA
literatura faktu
LubimyCzytać

Wybuchowa męska rozmowa z Jerzym Hoffmanem, w której reżyser szczerze odsłania swoje życie  i opowiada: O tym dlaczego Gustaw Holoubek nie zagrał dwóch ról w "Potopie", o wojnie spędzonej na Syberii, gdzie królowała zasada: nie przywykniesz - zginiesz, a uciec nie ma jak, o polsko-żydowskiej lekarskiej rodzinie, która nie...

Wybuchowa męska rozmowa z Jerzym Hoffmanem, w której reżyser szczerze
odsłania swoje życie

i opowiada:

O tym dlaczego Gustaw Holoubek nie zagrał dwóch ról w "Potopie", o
wojnie spędzonej na Syberii, gdzie królowała zasada: nie przywykniesz -
zginiesz, a uciec nie ma jak, o polsko-żydowskiej lekarskiej rodzinie,
która nie chciała zrobić z Hoffmana maminsynka, o Kubie, gdzie
dziewczynę "kupowało się" za paczkę papierosów, o Związku Radzieckim,
gdzie wódkę piło się wyłącznie "w formacie" 150 g, o tym jak w PRL-u
można było podpaść za propagandowy film o bitwie pod Lenino, o tym czy
Walentyna, druga żona Hoffmana była "czarownicą" w butach o rozmiarze
34. I o tym jak alkohol zabił wspaniałą męską przyjaźń dwójki reżyserów
- Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.

Nikt nie opowiada z taką swadą, i nikt nie przeklina w sposób tak
naturalny, jak Jerzy Hoffman.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Monika | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Może źle nie było. Początek nawet bardzo interesujący. Najciekawsza okazała się rozmowa o czasie spędzonym przez reżysera podczas wojny na Syberii.

A później? Troszkę ciekawostek z planów najważniejszych filmów Hoffmana, troszkę o środowisku filmowców i aktorów. Ale mnie ogromnie raziło ciągłe niemalże odwoływanie się do własnych "wyczynów" alkoholowo-seksualnych. I to nie z jakiejś przesadnej pruderii. Po prostu to było nudne i wciąż się zastanawiałam kogo i o czym chce przekonać starszy pan, rocznik 1932?

Książka wyłącznie dla zainteresowanych tematem. To znaczy tematem filmu oczywiście;-)

emindflow | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Bardzo ciekawie poprowadzony wywiad-rzeka z wybitnym reżyserem filmowym.
Jerzy Hoffman imponuje doskonałą pamięcią i otwartością, z jaką odpowiada nawet na najtrudniejsze pytania. Nie chowa się za maską pruderyjności, ani nie zasłania poprawnością polityczną. Jeśli choć połowa z opowiedzianych historii jest prawdziwa, to z pewnością można zaliczyć go do najbarwniejszych postaci, jakie pojawiły się w rodzimym światku filmowym.
Miałem zupełnie inne wyobrażenie o Hoffmanie, tymczasem z tego wywiadu wyłania się postać sybaryty i bon vivanta, człowieka, który mimo wielu przeciwności losu umiał cieszyć się życiem i czerpał z niego pełnymi garściami.
Opowieści o jego młodości, a później o kulisach powstawania jego filmów aż skrzą się dziesiątkami anegdot i zabawnych historii.
Świetna rozrywka, a przy tym sporo naprawdę ciekawych informacji.
Warto przeczytać.

Happy Reader | 2018-11-12
Przeczytana: 24 października 2018

„Po mnie choćby Potop” to wywiad – rzeka, przeprowadzony przez Jacka Szczerbę z Jerzym Hoffmanem, twórcą filmów wybitnych – „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Prawo o pięść” oraz trochę mniej wybitnych – „1920. Bitwa Warszawska”, „Do krwi ostatniej”…

Rozmowa jest męska i szczera do bólu, ale prowadzona na luzie i ze sporą dawką humoru. To hoffmanowska opowieść o seksie, miłości, przyjaźni, lojalności, walce o przetrwanie, komunizmie, piciu wódki i kręceniu filmów…

Książka zawiera mnóstwo barwnych historii – o wojnie spędzonej na Syberii, która była dla niego prawdziwą szkołą życia dla nastoletniego Hoffmana, dlaczego zaczął kręcić filmy, o studiach w Moskiewskiej Szkole Filmowej, o przyjaźni z Edwardem Skórzewskim, o życiu w PRL, o tym dlaczego w „Potopie” zagrali Daniel Olbrychski i Małgorzata Braunek, dlaczego Gustaw Holoubek nie zagrał w „Panu Wołodyjowskim”, o córce, która pracowała ze Steve’m Jobsem, o szorstkiej przyjaźni z Jerzym Kawalerowiczem i o tym, ile kosztowała...

Eugen61 | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Hoffman jakiego nie znałem. Kolejna biografia pisana wywiadem. Wiele ciekawostek, anegdot i można się uczyć historii najnowszej na przykładzie tego życiorysu. Fragmenty o tułaczce syberyjskiej bardzo ciekawe,aż dziw, że po takiej niedoli po takiej "obróbce ze skrawaniem" otrzymaliśmy dobrego reżysera, który przeniósł na ekran Sienkiewicza, Dołęgę, Mniszkównę. Co rzuca się w oczy po przeczytaniu wywiadu, to wiele wątków erotyczno-pijackich, którymi reżyser tak jakby się przechwalał. Ile w tym prawdy, wie tylko on sam? (może wszystko?). Zachęcam do bliższego zapoznania się z Jerzy Hoffmanem.

Jan | 2016-01-25

Jeśli chcecie poznać sylwetkę jednego z ostatnich sarmatów to przeczytajcie.Książka aż skrzy od kapitalnych anegdot dotyczących filmu polskiego.Pan Jerzy Hoffman to bardzo "ciepła" i kochana osoba przez wszystkich od aktora przez kierownika produkcji,operatora do wózkowego i elektryka.Dziś już niema takich postaci ani takiego odnoszenia się do innych jak to prezentuje Pan Hoffman.

Marcin | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Pełen niebanalnych opowieści o z życiu i pikantnych anegdot z planu filmowego wywiad-rzeka z znanym reżyserem.

Grzegorz | 2017-04-29
Przeczytana: 23 maja 2017