Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Akurat
2017-09-13
2017-09-13
II RP dwudziestolecie międzywojenne; II Rzeczpospolita

Okładka książki Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz, Lech Wałęsa
Ja. Rozmowa z ... Andrzej Bober, Ceza...
Okładka książki Tylko mnie pogłaszcz… Listy do Haliny Poświatowskiej Ireneusz Morawski, Mariola Pryzwan
Tylko mnie pog... Ireneusz Morawski, ...
Okładka książki Ta nasza młodość... Jak dorastało się w PRL? Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ta nasza młodo... Kazimierz Kunicki, ...

Na początku myślałam, że to będzie dobra podstawa aby zainteresować się którąś z pań i jak zainteresuje notka to poszukać biografii. W trakcie czytania nudziłam się, bo było za dużo bohaterek i za mało miejsca im poświęcono. Przypomniały mi się czasy szkolne gdy materiału dużo a czasu mało, więc trzeba było gonić po łebkach aby być na bieżąco. Mam nadzieję, że dzięki tej książce zainteresuje się omawianymi postaciami.

Ta publikacja to w zasadzie jedynie wstęp, przyczynek do biografii nagromadzonych w tomie kobiet.
Jest tu tak wiele nazwisk niezwykłych kobiet, że aż trudno spamiętać wszystkie. Powoduje to u czytelnika wrażenie, że autor chciał je wszystkie ocalić od zapomnienia, napisać choć kilka słów, które mają zachęcić potencjalnego odbiorcę do poszukania w źródłach rozbudowanych historii i biogramów.Jest tut kilka postaci, które (poza wspaniałą Zochą Stryjeńską) powinny mieć, jeśli nie pomnik, to choć film biograficzny (koniecznie nakręcony w Hollywood, bo tam mają większy rozmach).
Gen. Elżbieta Zawacka, której wojenne losy brzmią nieprawdopodobnie, świadcząc o niezwykłej sile, odwadze i harcie ducha. Zuzanna Ginczanka, której talent literacki daleko wyprzedzał czasy i obyczaje, przerwany został bezsensowną śmiercią w płaszowskim obozie.
Nadzwyczajna Halina Konopacka, która biła lekkoatletyczne rekordy, spadochroniarka Janina Lewandowska, która zginęła w Katyniu. Jest też rzecz o słynnych: Irenie Krzywickiej, Poli Gojawiczyńskiej, Marii Skłodowskiej - Curie, Kaziemirze Iłłakowiczównie, Zofii Szczuckiej czy Aleksandrze Piłsudskiej.

Więcej na: https://buchbuchbicher.blogspot.com/2017/09/jerzy-chociowski-niezwyke-kobiety.html

Sama w sobie książka nie jest jakaś niesamowita (mam wrażenie, że autor krótko referował inne artykuły),lecz nic nie poradzę na to, że uwielbiam poruszony w niej temat: niezwykłe osobowości kobiet i dwudziestolecie:) Dwa pasjonujące tematy. Przy okazji źródło inspiracji do kolejnych poszukiwań ciekawych biografii: Izabeli Stachowicz, Zofii Kossak, Zuli Pogorzelskiej i wielu innych:)

Fragment opinii:
Książka wydaje się dosyć obszerna, ale czcionka jest dosyć spora, marginesy także, rozdzialiki króciutkie, więc czyta się ją bardzo szybko. Czyta się szybko, ale czy przyjemnie? Nie do końca. W książce znajdziemy 30 rozdziałów, każdy przedstawiający sylwetkę innej kobiety. Z jednej strony jest to plus, że poznajemy tak wiele postaci, z drugiej jednak strony, według mnie, te wspaniałe kobiety zostały potraktowane zbyt powierzchownie. Na niektóre z nich autor poświęcił zaledwie 4 czy 5 stron, na których tak naprawdę znajdziemy tylko podstawowe informacje biograficzne i jakąś anegdotkę. Przy niektórych rozdziałach miałam niestety wrażenie jakbym czytała wpis z Wikipedii.

Fragment opinii:

Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej z racji ilości bohaterek i objętości, to książka zdecydowanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym okresem naszej historii. Osoby, które głębiej siedzą w temacie, mogą czuć niedosyt pod względem informacji. Jednak forma, w jakiej przedstawione zostały te niezwykłe kobiety i język książki są bardzo przyjemne i nawet osoby z większą wiedzą historyczną z przyjemnością zatopią się w lekturze. Co więcej, uważam, że tę książkę powinna przeczytać każda współczesna kobieta.

Były niezwykłe, jak niezwykła była sama II RP. Trwała krótko, lecz czerpiemy z z jej dokonań do dziś. Podobnie niektóre z opisanych pań odcisnęły piętno i na późniejszych czasach. A dla kobiet, jako takich, świat zaraz po odzyskaniu niepodległości zaczął wyglądać całkiem obiecująco. W krajach zaborczych praktycznie nie miały istotnych praw (choć pamiętajmy, że w rodzinach polskich miały zwyczajowe, kto krzywdził kobiety, nie mógł liczyć na szacunek uczciwych mężczyzn, wspierała je też rodzina). Wkrótce Piłsudski jako Naczelnik Państwa wydał dekret przyznający prawa wyborcze kobietom. I tak zostało - konstytucja to uszanowała. Tu warto wspomnieć, że przodująca w walce o prawa kobiet Wielka Brytania, dała im prawo do głosowania dziesięć lat później!
Jednak, siłą tradycji, w niepodległym państwie kobiety w polityce raczej się nie liczyły. Za to na przykład w kulturze liczyły się bardzo. Szkice Chociłowskiego opowiadają o losach trzydziestu pań, które pod każdym względem warte są zapamiętania. Niektóre z nich są bardzo znane, jak choćby noblistka Maria Skłodowska-Curie (wprawdzie akurat obywatelka Francji),ale są też m.in. Elżbieta Barszczewska, Zofia Kossak, czy gen. Elżbieta Zawacka.
Ktoś mógłby zapytać, czemu brakuje na przykład sióstr Kossakówien Marii i Magdaleny, lubo też Ordonki? Autor wybierał jak chciał, i miał prawo. Ale to znaczy także, iż można na ten temat napisać jeszcze niejedną książkę.

O tym, jak ważne w historii role odgrywały kobiety napisano już niejedną książkę. Mało jest jednak takich, które opowiadają o losach kobiet żyjących w czasie trwania tzw. Drugiej Rzeczypospolitej - okresie trwającym od uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku do czasu zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Ten niewątpliwie trudny i zawiły czas owocował jednak w wiele mniej lub bardziej ważnych i wpływowych kobiet, o których w swojej najnowszej książce przypomina nam pan Jerzy Chociłowski.

Jerzy Chociłowski - absolwent wydziału prawa UW, publicysta, reporter i tłumacz. Autor kilkunastu publikacji takich jak np. "Indyjska szarada", "Okruchy Azji" , "Zdrada w Czarciborze", czy "Talia niezwykłych postaci II RP".

"Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej" to zbiór upamiętniający kobiety żyjące w latach dwudziestolecia międzywojennego. W zbiorze tym znajdziemy zatem biografie takich osób, jak np :

Jadwiga Beck - żona Józefa Becka, czołowego polityka tamtych czasów, współpracownika samego Józefa Piłsudskiego i pułkownika atylerii Wojska Polskiego; uważana za jedną z głównych postaci życia publicznego II RP.

Pola Gojawiczyńska - polska pisarka i działaczka niepodległościowa. W swoich utworach poruszała głównie wątki psychologiczne i społeczno-obyczajowe. Dwa spośród kilkunastu jej utworów doczekały się ekranizacji kinowych, tj "Dziewczęta z Nowolipek" i "Rajska jabłoń".

Zofia Nałkowska - polska pisarka, publicystka i dramatopisarka, w późniejszych latach również członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a także posłanka Krajowej Rady Narodowej. Działaczka organizacji kobiecych. Znana głównie za sprawą swojej książki pt "Granica", traktująca o większości problemów okresu dwudziestolecia międzywojennego takich jak np. aborcja i inne problemy społeczne.

Aleksandra Piłsudska - działaczka niepodległościowa, żona jednego z najwybitniejszych polskich polityków Józefa Piłsudskiego, Pierwsza Dama Polski,

a także wiele innych, m.in. Elżbieta Zawacka, Maria Skłodowska-Curie, Wiktoria Kawecka, Zula Pogorzelska, czy też Eugenia Lewicka - nota bene uważana za kochankę Józefa Piłsudskiego.

Pomimo różnych życiorysów jest kilka spraw, które łączą wszystkie wyżej wymienione kobiety. To z pewnością ich siła, wytrwałość i umiejętność zawalczenia o "własne ja" sprawiła, że stały się one najpopularniejszymi i bardzo wpływowymi osobistościami tamtych czasów.

Muszę wspomnieć również o tym, iż autor, przedstawiając losy tych trzydziestu kobiet zrobił to w niezwykle subtelny sposób, absolutnie nie narzucając czytelnikowi swojej prywatnej opinii - ba, nawet nie sugerując niczego od siebie, bo jak doskonale wiemy, postawy niektórych z pań nie do końca zasługują na pochwałę. Każdy z tych rozdziałów zawiera zbiór wszystkich najważniejszych i najbardziej potrzebnych wiadomości, dzięki czemu nie są one zbyt długie, co zdecydowanie zasługuje na uznanie, bowiem nic tak nie nudzi czytelnika w przypadku tego typu lektur, jak zbiór suchych, niepotrzebnych/nic nie wnoszących do treści faktów. Książka zawiera również zdjęcie każdej z opisywanych pań, co jest doskonałym dodatkiem i niewątpliwym uzupełnieniem opisywanej treści.

Do lektury "Niezwykłych kobiet Drugiej Rzeczypospolitej" zachęcam Wszystkich fanów gatunku, a także tych, którym nieznany jest los wymienionych wyżej kobiet. Warto bowiem czasem sięgnąć po coś innego, niż zazwyczaj i przy okazji pogłębić swoją wiedzę o historii naszego kraju. Szczerze polecam!

Ciekawy reportaż, w skrócie przedstawiający kobiety 20'lecia :)

Ciekawy reportaż, w skrócie przedstawiający kobiety 20'lecia :)

Jest to ksiązka, która tylko "sygnalizuje" nam ciekawe postacie kobiet z okresu miedzywojennego. Niektóre bardzo znane, inne mniej, ale lektura była ciekawa.

Zupełnie mdłe, nie zaciekawia, pomimo że łączy w sobie moje dwa ulubione elementy: kobiety i dwudziestolecie

• Dwudziestolecie międzywojenne
  • Ebooki