historyczna
Grzegorz

Potężne państwo polskie, scalone i doskonale zorganizowane przez Bolesława Chrobrego, uległo rozbiciu i niemal całkowitemu zniszczeniu po śmierci jego syna, Mieszka II. Dopiero wnuk wielkiego Bolesława powoli, w ciągu dwudziestu lat panowania, wydźwignie królestwo Polski z głębiny upadku i poniżenia, zwalczy opozycję wewnętrzną, pokona buntownika Miecława i zabezpieczy granice. Właśnie tym trudnym chwilom mozolnego przywracania pokojowego ładu poświęcona jest powieść Zdzisława S. Pietrasa "Z głębiny", stanowiąca, po "Wolnych i swawolnych" oraz "Włodku z Brzeziewa", trzecią część piastowskiego cyklu.

źródło opisu: Wydawnictwo MON, 1976

źródło okładki: Zdjęcie autorskie