Kultura popularna w szkole. Pobłażliwe przyzwolenie czy autentyczny dialog

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

W języku polskim pojęcie , literatura żydowska ma co najmniej dwojakie znaczenie: w węższym odnosi się do twórczości w języku żydowskim, czyli jidysz, w szerszym do twórczości żydowskich autorów w różnych językach. z czego wynika specyfika literatury żydowskiej i jej wielojęzyczności, niespotykana w żadnym innym wypadkua Jakie więzi są bliższe: czy z literaturą języka, którym dany pisarz żydowski operuje, czy też z tradycją judaizmua Autorka próbuje odpowiedzieć na wiele podobnych pytań, omawiając utwory wybranych pisarzy, zarówno tych tworzących w języku jidysz i hebrajskim, jak i tych, do których pełnego określenia potrzebny jest łącznik, a więc polsko-żydowskich, amerykańsko żydowskich czy brytyjsko-żydowskich.

karola1861 | 2010-11-19