Legendy warszawskie. Antologia

Wydawnictwo: Muzeum Warszawy
legendy warszawskie

„Legendy warszawskie. Antologia” to nowa, ponad sześćsetstronicowa i bogato ilustrowana publikacja Muzeum Warszawy, obejmująca 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku, która daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta. Patrząc przez pryzmat legend, możemy dostrzec ukryty wymiar znanych sobie miejsc, a na wydarzenia i postaci z przeszłości spojrzeć w nowym świetle.

Na podkreślenie zasługuje fakt specjalnego oznakowania poszczególnych legend (w spisie treści, na początku książki) i ich rozgraniczenie na: „legendy straszne/trudne dla młodszego czytelnika” oraz „legendy odpowiednie dla młodszego czytelnika”.

źródło opisu: http://sklep.muzeumwarszawy.pl/pl/p/Legendy-warsza...(?)

źródło okładki: http://muzeumwarszawy.pl/project/legendy-warszawskie-antologia/

Monika | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Kram z warszawskimi legendami. Dla każdego coś miłego. Stare i nowe, znane i nieznane, okrutne i urocze, wierszowane i prozatorskie. Każda grupa legend poprzedzona jest krótkim rysem historycznym o danej części Warszawy. Piękne, staranne wydanie z niebanalnymi ilustracjami Wojciecha Pawlińskiego.
Dla kochających legendy lub Warszawę. Są tacy?;-)

Bibliofilem_być | 2017-09-24
Na półkach: 2017

Nie wiem, czy powinnam się przyznawać, ale od 9 lat jestem warszawskim słoikiem. I chociaż to miasto ma dużo wad, ma też niesamowity urok i uwielbiam tutaj mieszkać. To moje ulubione polskie miasto (chociaż konkurują z nim Gdańsk i Wrocław), więc kiedy w witrynie jednej z najstarszych warszawskich księgarni (Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa) zobaczyłam «Legendy warszawskie. Antologia», musiałam je mieć.

Książkę wydało Muzeum Warszawy, a w 2016 r. została wyróżniona nagrodą Polskiej Sekcji IBBY “Książka roku” w kategorii “Grafika/ilustracje”. Jeśli dorwiecie ją w swoje ręce, od razu będziecie wiedzieli, że ta nagroda jest jak najbardziej zasłużona. Wojciech Pawliński, autor grafik, wykonał kawał świetnej roboty. Ilustracje są zachowane w jednym (nieco kanciastym) stylu, do tego zachwycają swoją ubogą kolorystyką. Pawliński trzymał się skromnej palety barw - wszystkie grafiki składają się co najwyżej z czterech kolorów: granatowego, miętowego, czerwonego i bieli.

Antologia...

KasiaKo | 2016-10-20

Piękne, wysmakowane wydanie. Książka - dzieło sztuki. Rewelacyjne ilustracje.

Marquee | 2017-08-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 05 marca 2017

Nie tylko dla warszawiaka
To bardzo interesujący zbiór legend stolicy mniej lub bardziej znanych. Niektóre z nich w wielu odsłonach. Bardzo trafny podział ze względu na grupę wiekową. Wspaniała szata graficzna. Polecam

m-o-07 | 2017-04-18
Na półkach: Posiadam