Agonia i nadzieja. Literatura polska od 1918 - tom I

Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
Marek

Pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy „Agonia i nadzieja” ukazywała się w odcinkach w „Przeglądzie Tygodniowym”, Stefan Kisielewski pisał: „Tydzień w tydzień Piotr Kuncewicz, ów niestrudzony czytacz, nie Syzyf, lecz Herkules, omawia sylwetki i książki WSZYSTKICH kierunków, rodzajów, obiegów. Czyni to sine ira et studio, łagodnie, choć i bez ulgowych taryf, nie zacietrzewia się politykiersko,...

taryf, nie zacietrzewia się politykiersko, charakteryzuje postawy, także i błędy; jeśli ktoś pisał
bzdury, przypomni mu to, ale bez złośliwości, po prostu mając na uwadze względy encyklopedyczno-rejestracyjne.
Nikomu nie ma za złe, że kiedyś pisał inaczej, a teraz się zmienił, nie
dzieli niczyjej twórczości na dwie postawy czy trzy etapy, pisarz to dla niego mimo wszystkich przemian zawsze ta sama ciekawa Osoba, a co napisane, to napisane, co wydane, to wydane,
słowa pisanego i opublikowanego się nie zaprze, wchodzi ono do literatury i jej historii, każde stworzenie, od pluskwy do orła, od komara do lwa, składa się na obraz Natury. Jest więc u Kuncewicza i Machejek, i Miłosz, Przymanowski i Andrzejewski, Gerhard, Sroga i Brandys, Hamera i Herbert, Broniewski i Mackiewicz, wszyscy widziani z olimpijską pobłażliwością, choć i nie bez dyskretnego wytknięcia tego, co wytknąć należało: pomyłek, etapowych nonsensów, udawań, maskowań, mistyfikacji czy załamań lub wręcz grafomanienia.
Ale wszystko ze zrozumieniem: cóż z tego powstanie za literacka Historia Naturalna, istny Tatarkiewicz, o którego Historii filozofii Kołakowski powiedział, że każdy filozof przedstawiony jest tam, jakby był najulubieńszą postacią Autora. Cóż za rzadka w naszych pokratkowanych
etapami czasach metoda!”
Jest więc „Agonia i nadzieja” pierwszą i jedyną jak dotąd autorską historią współczesnej literatury polskiej, obejmującą czasy od 1918 roku po początki lat dziewięćdziesiątych. Piotr
Kuncewicz opisując sylwetki twórcze polskich pisarzy przedstawia wielkie literackie bogactwo Polski XX wieku. Ukazuje wielowarstwowość tematyki, różnorodność form literackich.
Wielką zaletą pięciotomowego kompendium jest jego forma – gawęda pełna zabawnych opowiastek, anegdot o książkach i ich autorach.

źródło opisu: Polska Oficyna Wydawnicza "BGW"

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Leokadia13 | 2017-04-12

Nikt inny nie wszedł tak głęboko w literaturę polską XX wieku. I nikt inny nie opisał jej z taką swadą, z taką przenikliwością i taką inteligencją. Cięgle wracam do tych pięciu tomów i ciągle są dla mnie niewyczerpanym źródłem wiedzy i pisarzach i książkach.

animar | 2012-02-10
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam