Goj patrzy na Żyda. Dzieje braterstwa i nienawiści od Abrahama po współczesność

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0141-3
historia
Łukasz Kuć

Książka jest rezultatem osobistej potrzeby Autora zmierzenia się z tą rozległą i budzącą namiętności problematyką dziejów powszechnych. Pisał ją w okresie 1994-1999, ale dojrzewał do niej od dziesiątków lat jako świadek epoki pieców i szoah, jako student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zafascynowany dziejami i kulturą duchową Śródziemnomorza i Bliskiego Wschodu, jako świadek powojennych dramatów Polski i równie dramatycznych konfliktów i powikłań polsko-żydowskich. To kolejny głos w dialogu polsko-żydowskim.
Książka jest zarysem historii narodu żydowskiego i jego trudnych relacji z innymi nacjami w ciągu wieków życia w swoim dawnym i obecnym państwie oraz w czasach diaspory. Autor analizuje przyczyny pojawiania się antysemityzmu, pisze o dążeniach do zachowania tożsamości narodowej i kulturowej rozproszonych przez wieki na różnych kontynentach Żydów i ich wkładzie w cywilizacyjny dorobek ludzkości.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2010

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl

Koval | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Nie ma w polskiej zbiorowej świadomości dziedziny bardziej obciążonej stereotypami niż stosunki polsko-żydowskie. Temat jest tak obszerny, że nie sposób przytoczyć wszystkich autorów z różnych dziedzin, którzy poświęcili się analizie tego problemu. Ciągła ewolucja owych relacji pomimo upływu czasu nie przestaje rozbudzać umysłów i prowadzić do coraz to nowych dyskusji. Pomimo tego, że większość faktów jest od dawna znana, zmieniają się interpretacje i to one wywołują tyle emocji.

Piotrowi Kuncewiczowi udało się moim zdaniem dokonać spójnej syntezy i spojrzeć maksymalnie obiektywnie na całość zagadnienia. W opisie książki czytamy, że jest ona efektem osobistych przemyśleń autora i próbą jego zmierzenia się z tą wielką namiętnością, ale oprócz tego stanowi również najlepsze jakie spotkałem opracowanie dziejów narodu żydowskiego. Być może pod względem naukowym ustępuje warsztatowo co poniektórym badaczom, ale w stopniu wystarczającym wykłada to, co Kuncewicz zamierza nam przekazać,...

czytelnik | 2014-06-03

Dzieje stosunków polsko - żydowskich to jeden z najtrudniejszych tematów w obecnej historiografii. Relacje narodu wybranego z mieszkańcami znad Wisły są chyba najbardziej zakłamywanym wycinkiem historii. Co jakiś czas pojawiają się rewelacje zachodnich mediów na temat "polskich obozów koncentracyjnych" czy rzekomym udziale Polaków w hekatombie podczas II wojny światowej. Prawdziwi mordercy są zaś zepchnięci na dalszy plan. Cóż, taka już rola przegranych. Historię piszą zwycięzcy... Nie pomaga także polska polityka historyczna, choć nie wiem, czy w ogóle o czymś takim można mówić w roku 2014... Z dużym zainteresowaniem przyjąłem więc wiadomość o wznowieniu książki "Goj patrzy na Żyda". Niestety zawiodłem się.

Piotr Kuncewicz nie ograniczył się do przedstawienia relacji Żydów z Polakami. Jest to oczywiście ważny motyw powtarzający się w "Goju patrzącym na Żyda", ale nie jedyny. Autor wychodzi od początków Izraela. Rzecz jasna główne źródło, które poddaje analizie to Pismo Święte....

Marta83 | 2015-02-26
Przeczytana: 21 lutego 2015

Muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie bez reszty. Napisana bardzo przystępnym językiem, gdzie czasami nieco sarkastyczne, ale celne uwagi autora sprawiają, że książka mimo że naładowana informacjami nie nuży się tylko wciąga i intryguje ( a czasmi nawet bawi). Osobiście uważam że pozycja ta uporządkowała moją jakże wyrywkową i okrojoną wiedzę na temat narodu żydowskiego i pomimo natłoku wydarzeń, imion czy dat dała mi takie ogólne pojęcie o antysemitizmie, jego powodów i przejawów nie tylko w kontekscie holokaustu i Polski, ale na tle historii powszechnej. Serdecznie polecam.

Alex | 2011-02-26
Przeczytana: 22 lutego 2010

Doskonała książka dla wszystkich, którzy chcą poznać historię narodu żydowskiego, jego kulturę, zwyczaje w sposób niecodzienny. To nie kolejna książka historyczna, gdzie najważniejsze są daty. To gawęda, która wciąga.

Dominik Socha | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Doskonała praca pokazująca historię i myśl Żydów oczami kogoś spoza tego środowiska.

magdac | 2016-08-19
Na półkach: 2016, Ebook, Przeczytane, Posiadam