Co nam zostało z tamtych lat. Dziedzictwo PRL

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia

Czym była Polska Rzeczpospolita Ludowa i co nam po niej pozostało w III Rzeczpospolitej? Jaki był rzeczywisty klimat społeczny panujący w kraju w okresie stalinowskim? Kim byli, gdzie pracowali, w jakich warunkach mieszkali, co jedli i jak się ubierali mieszkańcy Warszawy w okresie odbudowy ze zniszczeń wojennych? Które peerelowskie mity i stereotypy przetrwały zmiany ustrojowe w Polsce? Czy...

Jaki był rzeczywisty klimat społeczny panujący w kraju w okresie stalinowskim?
Które peerelowskie mity i stereotypy przetrwały zmiany ustrojowe w Polsce?
Czy homo sovieticus jest w każdym z nas?
Książka opowiada zarówno o życiu codziennym Polaków w okresie PRL, jak i o ówczesnych wydarzeniach politycznych, kulturalnych, obyczajowych, a także o fenomenach społecznych. Autor nie stroni od refleksji wokół różnic i podobieństw tamtego czterdziestopięciolecia i III Rzeczpospolitej – głównie w sferze mentalności, polskich kompleksów, lęków i fobii. Do dziedzictwa minionego okresu zalicza między innymi roszczeniową postawę wobec państwa, silny syndrom autorytarny, niezachwianą wiarę w moc nakazów i zakazów, niezrozumienie procedur i zasad typowych dla państwa demokratycznego. Jako inne elementy odziedziczonego bagażu wskazuje zjawisko nadmiernej ostrożności w mówieniu o niektórych sprawach, strach przed braniem odpowiedzialności za podejmowane decyzje czy wreszcie brak szacunku dla prawdy jako wartości w życiu publicznym. Refleksje te prowadzą autora do zadania sobie pytania: „Dziedzictwo mentalne PRL jest tak wielkie, że podjąłem kiedyś nawet rozważania na temat tego, czy w ciągu tych czterdziestu pięciu lat powstał lub przynajmniej zaczął powstawać naród peerelowski?”.
W początku lat dziewięćdziesiątych Zbigniew Brzeziński stwierdził, że wychodzenie Polski z systemu komunistycznego potrwa mniej więcej tak długo, jak długo system ten istniał, to znaczy około czterdziestu pięciu lat. Wyznać muszę, że pomyślałem wtedy, iż autor tych słów nie bardzo wie, co mówi, a my na pewno z peerelowskim dziedzictwem poradzimy sobie w ciągu 10, no, najwyżej 15 lat.
Z dzisiejszej perspektywy nie ulega już najmniejszej wątpliwości, że prof. Brzeziński miał rację. On okazał się być chłodnym realistą, a ja – w najlepszym razie – naiwnym idealistą. Nie można bowiem w tak krótkim czasie zerwać z dziedzictwem komunizmu, który miał ambicję być jednocześnie
i światopoglądem, i ideologią, i doktryną polityczną, i prądem filozoficznym, i systemem ekonomicznym, i Bóg raczy wiedzieć czym jeszcze. Nie powinno to zresztą nikogo dziwić, skoro nawet Mojżesz przez czterdzieści lat prowadził Żydów przez pustynię nim dotarli do Ziemi Obiecanej. Okres PRL to nie była wprawdzie egipska niewola, ale jednak doświadczenie Polaków na tyle dotkliwe, że nie sposób przejść nad nim do porządku i bez problemów zerwać z jego dziedzictwem.

źródło opisu: pwn.pl

źródło okładki: pwn.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-16
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Zbiór artykułów profesora Eislera na temat różnych aspektów życia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powinien przeczytać każdy młody człowiek. Po lekturze tej książki łatwiej będzie zrozumieć pewne mechanizmy i zachowania, wynikające ze zmian mentalności Polaków będących konsekwencją czasów „realnego socjalizmu”.
Sam jestem dzieckiem schyłkowego Peerelu, kiedy już system ledwie, ledwie zipał. Jako 10 latek pamiętam początek stanu wojennego i brak Teleranka. Wiem nawet jaką bajkę puszczono po południu, kiedy telewizor wreszcie przestał śnieżyć i skończyło się przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Było to „13 piórko Eufemii”. To zapamiętałem, bo wydawało mi się to wtedy ważne.
Jako mieszkaniec „najweselszego baraku w obozie państw socjalistycznych” mnóstwo z opisywanych w książce problemów znam z własnego dzieciństwa i wczesnej młodości.
Wiodący polscy politycy, którzy rozpoczynali swoje kariery w tamtych czasach często wykorzystują...

almos | 2017-02-24
Przeczytana: 14 lutego 2017

Zbiór artykułów z historii PRL pióra znanego historyka; pochodzą one lat 1985-2016. Poziom książki jest nierówny: z jednej strony dostajemy zaledwie szkice esejów czy powierzchowne artykuły prasowe o stalinizmie. Z drugiej strony mamy bardzo ciekawy szkic na temat Ludowego Wojska Polskiego, frapujący artykuł o stosunkach Gomułka-Wyszyński i parę innych dobrych rzeczy. Dla miłośników tematu.

W tym zbiorze umieścił Eisler swoje artykuły na temat historii PRL, w większości wcześniej publikowane, ale trudno dostępne. Niewiele w książce nowych faktów czy odkryć, 6ważne są natomiast interpretacje i dyskusje znanych zjawisk i procesów. Nie ukrywam, że odpowiada mi spokojne, wyważone podejście autora, bez zacietrzewienia i emocjonalności charakteryzujących tak wielu historyków dziejów najnowszych. Poza tym lubię lekki, potoczysty styl Eislera, nie jest to regułą dla jego profesji.

Książkę otwiera obszerny szkic na temat Ludowego Wojska Polskiego, pisze Eisler z pewną ironią, że głównym...

Arturion | 2016-11-26

Wbrew pozorom, wobec wysypu bardzo różnych książek na temat PRL, książka poważna. Jest to wybór artykułów Jerzego Eislera o różnych aspektach funkcjonowania PRL i tego, co po nim zostało w III RP. Na publikację złożyło się szesnaście artykułów na bardzo różne tematy. Od miejsca wojska w ówczesnym systemie politycznym (a zmieniało się), po rozdział zatytułowany właśnie "Dziedzictwo PRL" (oczywiście jest). Dowiemy się faktów o życiu codziennym w tamtej epoce, o wydarzeniach kulturalnych i politycznych. Dla mnie najcenniejsze jest porównanie PRL i III RP - uchwycenie różnic i podobieństw państw o różnych wszak ustrojach. Podobieństwa widzi autor przede wszystkim w mentalności i kompleksach. Byłyżby one przyczyną naszych narodowych przywar? Na pewno dziedzictwem jest roszczeniowa postawa wobec państwa, dość powszechna nieznajomość zasad funkcjonowania demokracji oraz strach przed podejmowaniem odpowiedzialności, niekoniecznie na wysokim stanowisku. Ile lat trzeba by to dziedzictwo...

haLina | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Ciekawe opowieści z czasów PRL. Moim zdaniem bardzo nierówne. Od intrygujących i ciekawych po takie, które są bardziej powtórzeniami.
Warto przeczytać a przede wszystkim polecić do czytania wielbicielom poprzedniej epoki.

prosiakzhuty | 2017-10-15
Espen | 2017-10-04