Kościół szpiegów. Tajna wojna papieża z Hitlerem

Church of Spies: The Pope’s Secret War Against Hitler
9788308062081
historia
Ag2S

Niezwykły dokument historyczny i doskonała powieść szpiegowska w jednym! Ta książka zmienia spojrzenie na II wojnę światową i współczesną historię Kościoła katolickiego. Milczenie Watykanu wobec okrucieństw nazizmu pozostaje jedną z największych kontrowersji naszych czasów. Historycy oskarżali Piusa XII o współudział w Holokauście, nazywając go „papieżem Hitlera”. Jednak kluczowa część tej...

Milczenie Watykanu wobec okrucieństw nazizmu pozostaje jedną z największych kontrowersji naszych czasów. Historycy oskarżali Piusa XII o współudział w Holokauście, nazywając go „papieżem Hitlera”. Jednak kluczowa część tej historii pozostawała do dziś niedopowiedziana. Ujawnia ją na kartach swojej, na poły historycznej, na poły sensacyjnej książki, amerykański historyk, eseista i analityk polityczny — Mark Riebling.

Pius przewodził największemu Kościołowi, najmniejszemu państwu i najstarszej organizacji szpiegowskiej na świecie. Święty, ale skryty. Z datków na kościelne organizacje charytatywne opłacał tajnych kurierów i ukradkiem nagrywał swoje spotkania z nazistowskimi generałami. Kiedy dowiedział się o Holokauście, postanowił rozegrać z Hitlerem własną grę. Wysyłał mu życzenia urodzinowe, a jednocześnie spiskował w celu obalenia Führera. Obawiając się, że jawny protest pogrzebałby jego tajne plany, nigdy nie wypowiedział głośno „płomiennych słów” na temat Hitlera i nazizmu, które cisnęły mu się na usta.

Kościół szpiegów obnaża z detalami tę szokującą intrygę spod znaku „krzyża i szpady”. Uzbrojeni jezuici kradną plany domu Hitlera. Katolicki wydawca pokonuje Alpy, przewożąc w sportowym samolocie sekrety szefa straży przybocznej Führera. Strażnik watykańskiej krypty przewodzi siatce szpiegowskiej, która wykrada wojenne plany Niemców i rani Hitlera w zamachu bombowym.

Trzymająca w napięciu do ostatnich stron, bazująca na tajnych stenogramach i aktach książka Kościół szpiegów rzuca nowe światło na historię II wojny światowej. Riebling uchyla drzwi Watykanu, ujawniając najbardziej zdumiewające wydarzenia z historii papiestwa i zmieniając postrzeganie tego, jak największa na świecie instytucja moralna radziła sobie z największym kryzysem moralnym w historii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3982/K...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3982/K...»

Oficjalna recenzja
Konrad książek: 78

Okrutny skrawek historii

Od zakończenia II wojny światowej minęło 71 lat i wciąż odkrywamy kolejne tajemnice tego przepełnionego okrucieństwem skrawka naszej historii. Dlaczego Eugenio Pacelli (Pius XII) nie sprzeciwiał się głośno okrucieństwu nazistów? Dlaczego Watykan milczał, gdy tysiące żydów i chrześcijan mordowano w obozach zagłady? Dlaczego tragiczny proceder hitlerowców nie spotkał się z ostrym veto kościoła? Mark Riebling podjął się zadania niełatwego i niebezpiecznego, poruszając ten niezwykle delikatny temat. Czy podołał? Zdecydowanie tak — „Kościół szpiegów” to świetna książka.

To nie tylko dokument o szpiegowskiej walce wywiadu papieskiego z Adolfem Hitlerem, ale również przejmująca historia w swojej formie przypominająca powieść kryminalną. Książkę Marka Rieblinga czyta się jak dobry thriller i nie są przesadzone zachwyty, które możemy znaleźć z tyłu, na okładce.

„Kościół szpiegów” jest niezwykle emocjonującą lekturą, która zainteresuje zarówno doświadczonych znawców tego okresu, jak i świeżo upieczonych pasjonatów. Lekkość pióra autora i swoboda z jaką odkrywa przed czytelnikiem watykańskie tajemnice, sprawiają, że ciężko się od tej pozycji oderwać, zaś nowe światło rzucone na problem Pacellego jest dobrym pretekstem, by nawet najbieglejsi fachowcy sięgnęli po tę pozycję.

Riebling uświadamia, w jak trudnym położeniu znajdował się Pius XII — symbol pokoju i równości, który musiał milczeć, gdy mordowano niewinnych tylko dlatego, że jego protest sprowokowałby śmierć kolejnych tysięcy; orędownik międzyludzkiej miłości, który patrzył, jak niemiecka maszyna zagłady prze naprzód, nie mogąc jawnie się temu sprzeciwić. Śledząc losy zamieszanych w antyhitlerowski spisek czułem złość i z czasem zacząłem zastanawiać się, czy nad Hitlerem faktycznie nie czuwała jakaś demoniczna siła, Czarny Anioł Stróż.

Trudno wskazać mi jakieś poważne wady tej książki. Czasem jednak odnosiłem wrażenie, że autor przecenia nienawiść Führera do Kościoła katolickiego, tak jakby walka z chrześcijaństwem była jego jedynym (lub najważniejszym) motywem działań.

„Kościół szpiegów” to bardzo dobra książka, która w pewien sposób ułaskawia Eugenio Pacellego. To również wzruszające i przepełnione emocjami świadectwo bohaterskiej postawy spiskowców, po które warto sięgnąć. Dobry styl i zaskakująca dynamika książki nie pozwalają odłożyć jej na bok. I chociaż znamy zakończenie, „Kościół szpiegów” wciąga jak pełnoprawny i świetnie napisany kryminał.

Konrad Dziewanowski

Izabela Pycio | 2016-10-17
Przeczytana: 17 października 2016

"To dziwne, jak nieskończenie wiele rzeczy nagle zależy od pojedynczej decyzji. Jest to tych kilka chwil, kiedy nagle jeden człowiek może naprawdę zaważyć na historii świata."

Sięgając po książkę nie przypuszczałam, że tak dobrze będzie mi się ją czytało, niemal natychmiast się w nią wciągnęłam, kontrowersyjny temat zaintrygował, a atrakcyjny sposób jego przedstawienia powodował, że trudno było oderwać się od lektury. Autor bazował na ogromnej ilości dokumentów, także tych z watykańskich archiwów, stenogramów, różnych prac, wycinków prasowych. Wrażenie robi jego zaangażowanie i zakres uszczegółowienia informacji. Wszystko zgrabnie ze sobą skompilowane, płynnie zazębiające się, niesione wartką akcją, a jednocześnie nadające wydźwięk narastającego zaciekawienia, mocnego napięcia, niemal thrillerowskiego klimatu. Zastanawiamy się, jak wiele jest prawdy w opisywanych wydarzeniach, zgodności z faktami, gdyż wiele zaskakuje, zdumiewa, odwołuje się do tego co było z zupełnie innej...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

„Są dwie rzeczy, których dobry Pan Bóg nie wie:
Ile jest żeńskich zakonów i co myśli jezuita”

Większość ludzi traktuje kościół rzymsko-katolicki jako „wspólnotę wiernych” zapominając o jednym, w moim pojęciu, podstawowym fakcie.
W latach 755 - 1870 Państwo Kościelne było rządzone przez papieży, jako świeckich monarchów.
To nie tylko „wspólnota wiernych” ale również instytucja posiadająca wszelkie atrybuty państwa: ustrój (teokracja, monarchia absolutna, elekcyjna), władzę wykonawczą (papież), sądowniczą, własne terytorium, obywatelstwo, służby dyplomatyczne i armię (obecnie symboliczną, ale za czasów np. Juliusza II była to licząca się siła militarna na Płw. Apenińskim), że o bankach nie wspomnę :-)
Dlatego należy rozpatrywać pewne aspekty z historii (a i z teraźniejszości) Kościoła jako takie, które są udziałem normalnych państw świeckich.
Mark Riebling skoncentrował swoją uwagę na czasach pontyfikatu Piusa XII zwanego również „papieżem Hitlera”.
Autor próbuje wyjaśnić...

Renax | 2016-11-28
Na półkach: 2016
Przeczytana: 26 listopada 2016

O kontrowersyjnej roli Watykanu w czasie II wojny światowej mówi się ostatnio sporo. Miło jest więc, że na ten obszerny i ciekawy, a także nurtujący wielu i używany w różnych dyskusjach temat, powstała książka. W Polsce wydało ją Wydawnictwo Literackie 15 września 2016 roku w tłumaczeniu Jarosława Rybskiego. Autor jest, jak podaje biogram na stronie wydawnictwa (http://www.wydawnictwoliterackie.pl/autorzy/1119/Mark-Riebling), amerykańskim historykiem, eseistą i analitykiem politycznym. Pisał o bezpieczeństwie narodowym, historii idei, polityce zagranicznej Watykanu w czasie drugiej wojny światowej i zimnej wojny. Znana jest jest jego książka "Wedge: The Secret War between the FBI and CIA" (1994, 2002).
Książka jest pięknie wydana, w twardą oprawę, liczy 440 stron, wśród których ponad 100 zajmują przypisy. Czytając je zastanawiałam się ile czasu autor spędził na szukaniu tych dokładnych informacji? Bo research jest imponujący.

Ale przejdźmy do książki. Składa się z 26 rozdziałów i...

Monka | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

...Kościół szpiegów odkrywa przed czytelnikami jedną z największych tajemnic Watykanu ... odsłania to, czego nie wiedzieliśmy o działaniach Kościoła w bardzo dramatycznym momencie historii współczesnego świata... ...historycy od lat próbowali wyjaśnić milczenie Watykanu wobec okrucieństw II wojny światowej i bestialstwa nazistów ... książka Marka Rieblinga rzuca nowe światło na te kwestie... ...ten amerykański historyk, eseista i analityk polityczny, korzystając z tajnych stenogramów i akt, tworzy intrygującą i pełną napięcia opowieść, która wyjaśnia, co było prawdziwym celem Papieża ... okazuje się, że Pius XII jako głowa Kościoła był głęboko wstrząśnięty doniesieniami z okupowanych przez nazistów państw ... nie mógł zrozumieć, jak można dopuścić się takich czynów i postanowił pomóc zwolennikom obalenia Hitlera ... ... Kościół szpiegów to ciekawy dokument historyczny, który buduje w czytelniku napięcie jak znakomity thriller ... wciąga, fascynuje i intryguje ... to książka,...

eR_ | 2016-08-28
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

PRZEDPREMIEROWO

Temat milczenia Piusa XII, względem eksterminacji Żydów, ale nie tylko, przez nazistów, wzbudza kontrowersje do dziś.Uważano, że taka osoba, niezwykle ważna dla milionów katolików, będąca wzorem moralności, nie powinna milczeć.Powinna swoją postawą, wykazać, że los milionów bestialsko mordowanych przez, ogarniętego obsesją małego kaprala, nie jest jej obojętny.Stało się inaczej.Papież całą swoją postawą wskazywał bierność i obojętność wobec losu skazanych na śmierć.Pozornie.

Autor książki Mark Riebling, w czasie swojego wieloletniego śledztwa, wykazał, że elita watykańska, nie tylko pomagała ocalić tysiące osób, ale nawet miała wgląd w plany zgładzenia Hitlera, który to zamach-jak wiemy nie odniósł skutku.Ironią losu było to, że Hitler wysoko mierząc, stwierdził, że to Opatrzność Boża nad nim czuwała.Było chyba inaczej, po prostu, zamachy były przeprowadzone, bez żadnego planu i koordynacji.Widocznie, czas nie pozwalał, na lepsze zaplanowanie takich działań.

A...

CzytamBoWarto | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

"Kościół szpiegów" Marka Rieblinga jest to książką, którą bardzo chciałam przeczytać. Problematyka II wojny światowej, tego ogromnego nieszczęścia jakie spotkało świat, zawsze pozostawała w kręgu moich zainteresowań. Jak na złość, im bardziej chciałam ją poznać, tym lepiej wychodziło mi jej odkładanie. Wynikało to z prostej przyczyny: "tematyka jest zbyt poważna, a ja dziś nie mam to siły". I tu był mój błąd. Tematyka, owszem, jest bardzo poważna, ale sposób jej opisania i przedstawienia czytelnikowi, odpowiada na prawdę dobrej powieści szpiegowskiej.

Mark Riebling przedstawił okres II wojny światowej ze strony dotąd nieznanej, ze strony reakcji Papieża Piusa XII. Ten o to człowiek objął swój pontyfikat w jednym z najtrudniejszych momentów w dziejach świata. Co więcej, jako od głowy Kościoła katolickiego, wymagano od niego określonej postawy co do poczynań Hitlera. Fakt, że miał on dosyć duże doświadczenie w zakresie polityki, wpłynął na jego wybór. Do Watykanu już od dłuższego...

anetapzn | 2016-09-23
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 23 września 2016

Na przestrzeni wieków kolejni papieże byli bardzo różnorodni. Wielu było typowymi osobami duchownymi, wielu rozwiązłymi hedonistami, a kilkorga z nich nie da się jednoznacznie zaklasyfikować.
Do tych ostatnich bez wątpienia należy Pius XII. Głową kościoła katolickiego był od 1939 roku do 1958 roku, a więc w czasach tragicznych dla Europy.
Wielu historyków atakuje go zarzucając współpracę z Hitlerem, brak stanowczego "nie", brak pomocy ofiarom nazizmu.
Przeciwnicy tej opinii z kolei podkreślają, iż papież chronił na terenie Watykanu ok. 500 Żydów.
Mark Riebling, amerykański historyk i eseista, w swojej książce opowiada o Piusie XII, o początkach jego kariery, o tym, jak został głową kościoła, o jego posłudze papieskiej w okresie II wojny światowej, ale także o watykańskiej siatce szpiegowskiej i jej kształtowaniu się od podstaw, o pomocy w próbie przeprowadzenia zamachu na Hitlera, o szpiegach ukrywających się w kryptach kościelnych i o wielu innych sprawach.
Książka podzielona jest...

Maniek1980 | 2017-05-02
Przeczytana: 01 maja 2017

Ta solidna i znakomicie udokumentowana monografia odsłania kulisy gry dyplomatycznej i szpiegowskiej, jaką prowadził Watykan i jego tajni współpracownicy przeciwko reżimowi III Rzeszy. Autor pokazał nam proces kształtowania się papieskiej siatki wywiadowczej na terenie hitlerowskich Niemiec, która następnie angażowała się w działalność spiskową z antynazistowską opozycją i zachodnimi mocarstwami, mającą na celu obalenie Hitlera (nie wyłączając w ostateczności zamachu). Ale przecież przeciwna strona konfliktu nie funkcjonowała w tym czasie w próżni. Riebling pokazuje zatem także drugą stronę tej cichej wojny – m.in. szczegóły forsowanego przez Hitlera planu zbrojnego zajęcia Watykanu i porwania Piusa XII –przypominając, jak niewiele brakowało, by papież zapłacił życiem za swoją postawę wobec nazizmu. Bardzo rzetelnie zostały przestawione także mało znane kulisy wielkiej polityki w czasie II wojny światowej, jak chociażby negocjacje w sprawie ustalenia warunków zawarcia pokoju (po...

Book Emperor | 2016-10-03
Na półkach: Hasacz's empire
Przeczytana: 03 października 2016

Kontrowersja goni kontrowersję. Najpierw Houellebecq, teraz Kościół i Hitler. Chyba nigdy wam nie dam spokoju. Wielu z was, czytających moje teksty na blogu wie już jakie mam poglądu zarówno na kościół jak i na Kościół. Hitler jawi mi się tylko jako psychiczny, ogarnięty władzą i potrzebą oczyszczenia ludzkości z nieczystych narodowości, imbecyl. I niezależnie czy popełnił samobójstwo czy zdechł w inny sposób, facet był psychiczny, to nie ulega żadnej wątpliwości. Kościół jak i kościół też ma swoje za uszami, nie mówiąc o tym co się dzieje współcześnie. Tyle tylko, że dzisiaj napiszę wam o czymś innym.

Nie tak dawno temu udostępniono ważną część watykańskich archiwów, z których skorzystał m. in. Mark Riebling. Amerykański historyk postanowił napisać książkę, która ujawni prawdziwe stanowisko Piusa XII podczas wojny. Jedni widzieli go jako zwolennika nazizmu, popierającego Adolfa Hitlera, jak i jego ideę oczyszczenia świata z niearyjskich ras. Jeszcze inni widzieli w nim świętego,...

Axsiu | 2016-10-13
Na półkach: Historia
Przeczytana: 13 października 2016

Po dziesięcioleciach opluwania Piusa XII przez ruchy "postępowe" wychodzi na jaw dlaczego papież zachował oficjalnie milczenie wobec zbrodni nazistowskich. Mark Riebling ukazuję, że "papież zszedł do podziemia" wspomagając niemieckich patriotów z samym admirałem Wilhelmem Canarisem, na czele. Głównym łącznikiem między Canarisem a papieżem był Joseph Muller, wysunięty tu niejako na głównego bohatera książki.

Niemniej zdaję sobie sprawę z tego, że ta znakomita książka nie dotrze zapewne do szerszej świadomości i Pius XII, postać w związku z tym tragiczna, będzie nazywany "papieżem Hitlera".