rozwińzwiń

Napisani na ścianach

Okładka książki Napisani na ścianach Konrad Sikora
Okładka książki Napisani na ścianach
Konrad Sikora Wydawnictwo: Ruthenus poezja
48 str. 48 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Ruthenus
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375303629
Tagi:
Poezja polska Bóg miłość
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
514
487

Na półkach:

"Czy my jesteśmy synami wyrzutków, Byśmy brak sławy opłakiwać mieli? Z niezrozumienia się poeci wzięli."
Tomik poezji Konrada Sikory to moje drugie spotkanie z twórczością tego młodego artysty. Jego wiersze przesycone są jednocześnie świeżością, jak i głęboką duchowością. Odniesienia do Boga, aniołów i religii przewijają się w wierszach Konrada i ukazują jego światopogląd – ufający Stwórcy i oddany jego miłości.

"<<Żyć>> różni się od <<żyć>> –
Istnienie zadaje pytania"
Konrad Sikora w swoich wierszach porusza tematy zarówno lżejsze jak i mocno egzystencjalne. Pisze o miłości, nadziei, wierze oraz czasie, któremu podlega każdy. To jak wykorzystamy ten nam powierzony zależy tylko od nas samych. Najważniejsze to ufać Bogu i kierować się miłością, w tym do samego siebie również.
"A jednak
Nic się nie liczy – Nie powtarzaj tego,
Lecz stań przed lustrem
I powiedz: a jednak cię kocham!"
Wiersze w tomiku "Napisani na ścianie" prezentują rozmaity styl i poziom. Są tu formy zarówno krótkie i zwięzłe, jak i kilkustronicowe poematy. Tematyka waha się od nieco smutnej, czasem bardzo poważnej po lekką i radosną.
"Napisali nas na ścianach,
Pod którymi nas poustawiali"
Tomik jest lekturą na godzinę, ale do tych wierszy warto wracać kilkukrotnie, odkrywać na nowo ukryte znaczenia. Odczytywać je wciąż po swojemu. Sięgać do nich w chwilach smutku, by odnaleźć pocieszenie. W momentach radosnych, by utwierdzić się w boskim przesłaniu.
"Być kimś czy czymś –
Oto jej dylemat
Utkany z przeciętności"

"Czy my jesteśmy synami wyrzutków, Byśmy brak sławy opłakiwać mieli? Z niezrozumienia się poeci wzięli."
Tomik poezji Konrada Sikory to moje drugie spotkanie z twórczością tego młodego artysty. Jego wiersze przesycone są jednocześnie świeżością, jak i głęboką duchowością. Odniesienia do Boga, aniołów i religii przewijają się w wierszach Konrada i ukazują jego światopogląd –...

więcej Pokaż mimo to

avatar
427
327

Na półkach:

"Wyjdź poza siebie – poza te granice, Co sobie stawiasz, by cię nie widzieli. Wielu – pamiętaj – ma szersze źrenice I oni – jak ja – będą słowem cięli."

Autor pokazuje nam w swej poezji jak ważna jest wiara we własne siły, odnajdywanie własnych ograniczeń i ich pokonywanie.Ukazuje jak często stajemy się niewidzialni choć nie zawsze z własnej woli.Pokonujmy swe granice tak łatwo sobie narzucane dążmy w wierze do kolejnych etapów i bądźmy ponad to co sądzą inni.Jesteśmy ludźmi i powinniśmy mieć prawo do bycia sobą w każdej sytuacji bo przecież każda nakładana przez człowieka maska to nadal tylko maska, poza z której zostaniemy na końcu swej drogi obdarci i rozliczeni.

http://martawsrodksiazek.blogspot.com/2017/02/napisani-na-scianach-konrad-sikora-wyd.html

"Wyjdź poza siebie – poza te granice, Co sobie stawiasz, by cię nie widzieli. Wielu – pamiętaj – ma szersze źrenice I oni – jak ja – będą słowem cięli."

Autor pokazuje nam w swej poezji jak ważna jest wiara we własne siły, odnajdywanie własnych ograniczeń i ich pokonywanie.Ukazuje jak często stajemy się niewidzialni choć nie zawsze z własnej woli.Pokonujmy swe granice tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
378
198

Na półkach: , , ,

Stęskniłam się za poezją. Moje rzetelnie prowadzone notatki wskazują na to, iż nie pisałam o liryce niemal od półtora roku. Faktem jest, że wielotomowe powieści mają dużą siłę przebicia, więc trzeba niemałej ilości szczęścia, aby natrafić na naprawdę dobry tomik poetycki. Niedawno jednak natrafiłam na opinię o jednej z pozycji nominowanych do Nagrody Poetyckiej Orfeusz im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Kilka wersów z tomiku „Napisani na ścianach” znalezionych w tekście Agnieszki Krizel pozwolił mi utwierdzić się w przekonaniu, że to pozycja, z którą powinnam zacząć tegoroczną jesień. Potrzebowałam czegoś, co mogłabym dawkować sobie maleńkimi porcjami, niczym balsam dla duszy w przerwach pomiędzy czytaniem trudnych emocjonalnie lektur. Pewną rolę odegrało też to, że już w kilku przypadkowo poznanych fragmentach twórczości Konrada Sikory odnalazłam elementy przywodzące na myśl liryki ks. Jana Twardowskiego. Oczywiście ta teza mogła być potwierdzona jedynie po lekturze pełnej treści „Napisanych na ścianach”. Czy moja przeczucie się sprawdziło? O tym za chwilę.
Konrad Sikora pochodzi z Zawadki Rymanowskiej w Beskidzie Niskim koło Dukli. Aktualnie studiuje filozofię i teologię. Już te dwa zdania z biogramu poety mówią o tym, z jakim typem wiersza będzie obcował czytelnik. Tomik „Napisani na ścianach” to bowiem znakomity przykład liryki chrześcijańskiej, która pod pewnymi względami odnajdzie pewne grono odbiorów również wśród ateistów. Można przecież patrzeć na tę pozycję, pomijając aspekt ściśle duchowy, a skupiając się na kwestii samotności człowieka i braku empatii we współczesnym świecie.
Zacznijmy jednak od kilku słów o tej głębszej warstwie cieniutkiej książeczki, liczącej zaledwie 48 stron. Wszystkie zawarte w niej utwory, moglibyśmy nazwać intymną rozmową. Czasami to dwugłos podmiotu lirycznego ale częściej prowadzi on dialog z kimś wyjątkowym. Przyjęta ocena zależy to od tego, czy uważamy się za wierzących czy też nie, albowiem adresatem może być Bóg, albo ktoś najbliższy naszemu sercu. Wbrew pozorom gdyby pominąć aspekt metafizyczny, możemy uznać część wierszy Konrada Sikory za erotyki. Oczywiście z chrześcijańskiego punktu widzenia trafniej będzie jednak uznać, iż to opis bardzo bliskiej relacji człowieka ze Stwórcą Co ciekawe podmiot liryczny nie zwraca się do Boga bezpośrednio, a jednak z nim rozmawia. Dużo częściej znajdziemy w „Napisanych na ścianach” np. anioły. To sprawia, że ten tomik nie ma stricte doktrynalnego charakteru i można go różnie interpretować, zależnie od własnych przekonań. Tutaj warto wspomnieć o wierszu „Godzina ciszy”, gdzie filozofia chrześcijańska współistnieje z mitologią grecką.
Czas odpowiedzieć sobie na pytanie postawione na wstępie, czyli ile jest w liryce Sikory podobieństw do twórczości Jana Twardowskiego. Obaj panowie z pewnością czerpali inspiracje z fundamentu wiary oraz wykorzystali aspekt natury do opisu miłości oraz miłosierdzia Stwórcy. Wnioski również są podobne, niemniej droga do ich wysnucia jest diametralnie różna. Bardziej doświadczony poeta był delikatniejszy w przekazie, pokazując świat przez pryzmat często pięknych sielskich obrazów. Tymczasem mieszkaniec Podkarpacia ukazuje swojego bohatera w brudnym, brutalnym mieście, gdzie każdy, kto przejawia choć odrobinę dobroci, jest spychany poza margines przeciętnej egzystencji. W tym kontekście pomoc Najwyższego w wierszach Sikory przypomina blady, promyk światła przebijający się przez gęste, deszczowe chmury. Za przykład niech posłuży tytułowy utwór opisywanego tomiku.

Napisani na ścianach
Napisali nas na ścianach,
Pod którymi nas poustawiali. –
Czerwona cegła nie mogła pomieścić
Obelg rzucanych na nasze twarze.

Napisali nas na ścianach
Chustami nasączonymi krwią
Wyssaną przez nienawiść,
Co płonie jakby nieugaszona.

Napisali nas na ścianach –
Takich bez treści i głębi –
Zamknęli nas w jednej płaszczyźnie –
Pozbawili oddechu.
Brzmimy tak obco pragnąc prawdy.
Wyglądamy tak obco pragnąc piękna.
Staliśmy się dla nich niczym połamane marmury,
Gdyśmy pragnęli dobra.

Napisali nas na ścianach
Opuszczonych ulic.
I chociaż zostawili nas, byśmy upadli,
On nas podtrzymał –
Bo On nas napisał w swoim Sercu.

W powyższym wierszu widać, że Konrad Sikora nie ucieka od problemów społecznych. Jego podmiotem lirycznym jest zwykle zagubiony człowiek, który nie potrafi odnaleźć się we współczesnej globalnej wiosce, gdzie nie ma miejsca nie tylko na indywidualizm, ale także empatię w stosunku do drugiego człowieka. Codziennie wszak jesteśmy narażeni na obelgi ludzi, którzy reagują na odmienne poglądy jedynie niepohamowaną agresją słowną. Z drugiej strony każdy przejaw bezinteresownej pomocy traktujemy z niepokojem, a sami przejawiając altruizm często jesteśmy uważani za naiwnych lub dwulicowych. Poruszenie tych zagadnień jest zdecydowanie największym plusem „Napisanych na ścianach”, gdyż zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnym postępowaniem.
Trzeba przyznać, że publikacja podkarpackiego autora nie przedstawia wywrotowych treści. Jej siłą jest bardzo dopracowana formuła poetycka. Każdy wiersz jest ważną częścią większej całości, dlatego nie mam wątpliwości, że jeśli lubicie zaangażowaną poezję chrześcijańską ten tomik powinien znaleźć się na waszej półce.

(Pierwotnie tekst ukazał się na blogu pod adresem: http://inna-perspektywa.blogspot.com/2016/09/konrad-sikora-napisani-na-scianach.html)

Stęskniłam się za poezją. Moje rzetelnie prowadzone notatki wskazują na to, iż nie pisałam o liryce niemal od półtora roku. Faktem jest, że wielotomowe powieści mają dużą siłę przebicia, więc trzeba niemałej ilości szczęścia, aby natrafić na naprawdę dobry tomik poetycki. Niedawno jednak natrafiłam na opinię o jednej z pozycji nominowanych do Nagrody Poetyckiej Orfeusz im....

więcej Pokaż mimo to

avatar
774
772

Na półkach: , ,

Po raz kolejny doświadczam człowieka z zupełnie innej strony. Tomik Konrada Sikory, którego mieliście okazję już poznać u mnie na blogu zbiorem dramatów „Persona”, po raz kolejny zaskakuje dojrzałością przemyśleń, mentalnością, słowem. Człowiek w Jego tomiku, to istota wciąż na nowo poznawana, odkrywana, zaskakująca. Człowiek, to indywiduum, o którym trzeba wciąż myśleć, rozgryzać Jego intencje, działania, myśli, to istota, nad którą trzeba ciągle medytować.

Zapraszam na całą recenzję na:
http://nietypowerecenzje.blox.pl/2016/07/8222Napisani-na-scianach8221-Poezja-Konrada-Sikory.html

Po raz kolejny doświadczam człowieka z zupełnie innej strony. Tomik Konrada Sikory, którego mieliście okazję już poznać u mnie na blogu zbiorem dramatów „Persona”, po raz kolejny zaskakuje dojrzałością przemyśleń, mentalnością, słowem. Człowiek w Jego tomiku, to istota wciąż na nowo poznawana, odkrywana, zaskakująca. Człowiek, to indywiduum, o którym trzeba wciąż myśleć,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
47
26

Na półkach:

Poezj Konrad Sikora ma dużo przemyśleń o człowieku a także o życiu . Bardzo się ciesze że sięgnęłam po ten tomik uświadomił mi że warto być sobą mimo wszystko, mimo wiele przeszkód . Warto wyjść do ludzi , otwierać im swoje serce i nie warto zostawać w domu i być skrytym . W tomiku " Napisano na ścianach " znajdziesz dużo refleksji na temat wiary , wiary w siebie czy życia . Zachęcam do sięgania jakiej kolwiek poezji a w szczególności Konrada .

Blogerka na blogu Zaczytana

Poezj Konrad Sikora ma dużo przemyśleń o człowieku a także o życiu . Bardzo się ciesze że sięgnęłam po ten tomik uświadomił mi że warto być sobą mimo wszystko, mimo wiele przeszkód . Warto wyjść do ludzi , otwierać im swoje serce i nie warto zostawać w domu i być skrytym . W tomiku " Napisano na ścianach " znajdziesz dużo refleksji na temat wiary , wiary w siebie czy życia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • W świecie poezji
    1
  • Do recenzji - autor/ wydawnictwa
    1
  • Poezja
    1
  • Przeczytane do 2023 roku
    1
  • Dla przemyśleń
    1
  • Chcę przeczytać - pojedyncze książki
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Napisani na ścianach


Podobne książki

Przeczytaj także