Dzieła dramatyczne I: Komedie tom I

Okładka książki Dzieła dramatyczne I: Komedie tom I William Shakespeare
Okładka książki Dzieła dramatyczne I: Komedie tom I
William Shakespeare Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Poezji i Prozy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Biblioteka Poezji i Prozy
Państwowy Instytut Wydawniczy
1964-03-01
1964-03-01
Stanisław Koźmian, Leon Urlich

"Czy wiecie, co wam powiem?" Powiem i napiszę, że ta książka to prawdziwe arcydzieło. Po lekturze całości to właśnie określenie ciśnie się na usta i na klawiaturę. Posłużyłem się pytaniem, które pada na kartach tejże wspaniałej książki. Książki wyjątkowej, która zawiera siedem niezwykłych dzieł. Dzieł, znanego nie bez powodu na całym świecie Wiliama Szekspira.
Książka rozpoczyna się od niezwykle interesującego wstępu Róży Jabłkowskiej. Przeczytamy w nim o Anglii za czasów Szekspira, o jego kronikach historycznych, komediach i tragediach. Po wstępie bardzo ciekawy szkic biograficzny Włodzimierza Lewika z roku 1958. Po owym szkicu bibliografia, nota edytorska i siedem cudnych sztuk Szekspira. Są to w kolejności: "Burza" ("The Tempest"),"Dwaj panowie z Werony" ("The Two Gentlemen of Verona"),"Wesołe windsorskie kobiety" (inaczej "Figle kobiet", "The Merry Wives of Windsor"),"Miarka za miarkę" ("Measure for Measure"),"Komedia omyłek" ("The Comedy of Errors"),"Wiele hałasu o nic" ("Much Ado about Nothing") oraz "Stracone zachody miłości" ("Love's Labour's Lost"). Sześć sztuk świetnie przełożył Leon Ulrich. "Dwaj panowie z Werony" w znakomitym tłumaczeniu Stanisława Koźmiana. Na końcu książki rewelacyjne przypisy, które ułatwiają czytanie dzieł Szekspira oraz drzewo genealogiczne autora.
Arcydzieło = 10/10. Niższa ocena nie wchodzi w rachubę. Najwyższy poziom gwarantowany.

Książka...

Doskonały wybór komedii Szekspira, opatrzony komentarzem i dodatkiem biograficznym o autorze. Pomocne i nienachalne przypisy ułatwiają zrozumienie treści. Dla fanów klasyki literatury jest to perfekcyjnie wydanie.

• Klasyka
  • Zbiory własne (tradycyjne)
  • Typ A: Gatunek: Dramat
  • Typ A: Gatunek: Napisane przed II WŚ.
  • Inne
  • Teatr