Poławiacze krabów

Wydawnictwo: Czytelnik
4 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Kanikōsen
Ambrose

Opowiadanie "Poławiacze krabów" pokazuje, jak narasta bunt wśród straszliwie wyzyskiwanych marynarzy i rybaków japońskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1953

źródło okładki: tezeusz.pl

Abigail | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Takidżi Kobajaszi to japoński pisarz. Swoją twórczość rozpoczął w bardzo młodym wieku. Był zaangażowany w działalność proletariacką. Należał do Komunistycznej Partii Japonii. Zmarł w więzieniu w wyniku tortur mając niespełna 30 lat. Jego najbardziej znana powieść to „Poławiacze krabów”. W 1953 roku książka doczekała się adaptacji filmowej. Niedawno zyskała na nowo popularność w związku z obecnym kryzysem, który mocno dotknął wielu Japońskich pracowników. W 2008 roku, przez jakiś czas nawet utrzymywała się na Japońskich listach bestsellerów.

Powieść ukazuje losy kilkuset rybaków płynących w kierunku Kamczatki na połów krabów. Jest to trudna praca zważywszy na niesprzyjające warunki pogodowe. Co więcej, właściciele spółki dla której pracują mężczyźni w ogóle nie dbają o ich bezpieczeństwo. Maksymalnie wykorzystują swoich pracowników, a życie ludzkie warte jest dla nich tyle, co paczka chusteczek. Wszechobecne wszy i inne insekty, licha strawa oraz wycieńczenie pracą sprawiają, że...

Maniek | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia
Przeczytana: 14 lipca 2016

Ta książka to na szczęście nieudany japoński manifest komunistyczny. Przedstawiony jest tu wielki burżuj dozorca i biedny tłamszony lud pracujący. Oczywiście żaden pracownik nie powinien być nigdy traktowany jak niewolnik, ale odwoływanie się do najbardziej niewolniczego systemu jest ostateczną skrajnością.

Ambrose | 2016-09-01
Na półkach: Przeczytane, L: Japonia