Jednoroczna wdowa

A Widow for One Year
Maciej Świerkocki
Ag2S

Inne wydania

Ruth Cole, opuszczona w wieku czterech lat przez matkę, robi zawrotną karierę literacką. Jej sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem osobistym. Kolejne nieudane związki potęgują tylko uczucie goryczy i samotności, towarzyszące wziętej autorce od wczesnego dzieciństwa. Wybawienie może przynieść tylko książę z bajki, zdolny zatriumfować nad przeszłością... Powieść Irvinga to...

Powieść Irvinga to przede wszystkim pełna śmiałej erotyki i brawurowego komizmu historia miłosna, po raz pierwszy u tego pisarza opowiedziana głównie z perspektywy kobiety. To również wzruszająca, tchnąca ciepłem opowieść o przezwyciężaniu bólu i o afirmacji życia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Piotr | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Irving po raz kolejny mnie zaczarował, mimo tego, że jego utwór jest przesycony erotyką. Dobry autor wie, gdzie leżą granice smaku. Irving do nich należy. Początkowa scena nakrycia matki z kochankiem przez kilkuletnią dziewczynkę jest odzwierciedleniem odwagi pisarza.

"Jednoroczna wdowa" to utwór opowiadający życie wziętej pisarki Ruth Cole. Ruth odnosi wielkie sukcesy w życiu zawodowym, ale to nie przekłada się w żadnej mierze na jej życie prywatne. Jej uczucia są dalekie od tych, opisywanych w swoich powieściach. Historia o rozpadzie rodziny i konsekwencjach tego rozpadu w dorosłym życiu kobiety.

"Jednoroczna wdowa" to słodko - gorzka prawda o ludziach zamkniętych w swoich domkach składających się z murów samotności. Z jednej strony łakną bliskości, jednak strach przed odrzuceniem powoduje u nich odruchy blokady.

Irving po raz kolejny pokazuje klasę w swojej opowieści, zmierzając się z tematem niezwykle trudnym i złożonym. Czyni to w sposób subtelny, a momentami okraszony...

Izabela Pycio | 2017-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

"Tom się obudził, ale Tim nie."

Interesująco i wnikliwie zanurzamy się w powieść, dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, przyjemnie spędzamy z nią czas, wartościowa rozrywka czytelnicza. Znakomicie odnajdujemy się w fascynującej historii opowiedzianej z perspektywy kobiety, celowo długo i powoli ją odkrywamy, tak aby przedłużyć przyjemność udanego spotkania z książką. Autor sugestywnie i wrażliwie przekazuje paletę emocji, wzbudza chęć uważnego spojrzenia na doświadczenia z przeszłości, istotnie determinujące szczęście i jakość życia głównej bohaterki.

Czteroletnia Ruth zostaje z dnia na dzień porzucona przez matkę. W dorosłym życiu znacząco zaburza to jej umiejętność nawiązywania bliskich relacji z ludźmi, uniemożliwia okazywanie pełnego zaufania, wprowadza częste stany niepokoju i lęku. Związki okazują się krótkotrwałe, niepełne i nieudane. A jednak potrzeba bycia zrozumianą, akceptowaną, kochaną i wspieraną mocno tli się w sercu kobiety. Sukcesy w życiu zawodowym, blask uznanego...

Grażyna | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Opinie o książkach J.Irvinga są skrajne. Zastanawiałam się dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nie są to powieści dla młodego czytelnika i na pewno nie dla hipokryty. Powiem, co mi się podoba...przede wszystkim polubiłam autora po "Świecie według Garpa".
"Jednoroczna wdowa" zaskoczyła mnie pozytywnie. Uwielbiam ksiązki, gdzie wystepują autorzy ksiazek, jak w tym przypadku- niemalże cała rodzina. Z tego, co piszą udało by się skonstruować wiele powieści, równie ciekawych. Nie wiem, jak robi to autor, ale w najwiekszych tragediach potrafi wykrzesać specyficzny humor. Powieśc cudownie zakresla krąg. Mimo wielowątkowości ani na moment nie tracimy treści. Nie gorszą mnie treści erotyczne, bo właściwie są tu niezbęne, wkomponowane w takie środowisko. Znajdziemy tu tragedię, romans, kryminał, mi nie zabrakło nic...Polecam

Wkp | 2016-10-31

REWELACYJNA WDOWA

„Jednoroczna wdowa” to jedna z najbardziej znanych powieści Johna Irvinga (spora w tym zasługa filmu „Drzwi w podłodze”, który powstał na jej podstawie sześć lat po publikacji), a przy okazja także jedna z najlepszych książek, jakie w swojej długiej przecież karierze napisał autor z New Hampshire. Poruszająca, kontrowersyjna, mocna, odważana i ważna, intryguje, wciąga i zapewnia emocjonalny rollercoaster. W skrócie – Irving w szczytowej formie!

Ruth Cole dorastała w rodzinie, którą roztrzaskała tragedia. Gdy jej dwaj bracia, których nawet nie poznała, zginęli w nastoletniości, małżeństwo jej rodziców zaczęło się rozpadać. Jeszcze starali się je ratować, poczęli nawet dziecko mające im zastąpić utraconych synów – ją – niestety nie przewidzieli, że może im się urodzić córka. Zimni w stosunku do niej, odcięci… Mała Ruth za bardziej realnych członków rodziny uważała braci, których zdjęcia wisząc na ścianach pobudzały wyobraźnię, niż tych, którzy żyli przy niej, ale...

Ania | 2015-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Jestem zawiedziona. "Pełna śmiałej erotyki i brawurowego komizmu historia miłosna". Bardzo cenię twórczość Irvinga, ale tym razem coś nie zagrało. Zabrakło mi właśnie tak charakterystycznego dla autora dobitnego i ciętego humoru.
Erotyzm, a raczej onanizm nastolatków zafascynowanych dojrzałymi, dużo starszymi kobietami może i był śmiały, ale był też niestrawny.
Do tego główna bohaterka Ruth jest tak niespójna postacią, że jej zachowanie zaczęło mnie drażnić.
Zmęczyłam tę książkę i siebie również.

Kasia | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Tę książkę należy czytać powoli i starać się zrozumieć, co autor chce nam przekazać. Nie znajdziemy w niej punktu kulminacyjnego, bo to raczej opis uczuć, emocji i charakterów postaci. Każde opisane wydarzenie posiada puentę chociaż stanowi tylko kolejny element historii, natomiast każda postać może być tematem odrębnej powieści. Zebrane razem stanowią mieszankę otaczającego nas świata.
Pięknie napisana powieść, polecam

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2010 rok

Przeczytajcie,rewelacyjna!

Ciacho | 2017-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2017

"Samotność, pisarstwo i erotyzm"

John Irving to jeden z niewielu pisarzy, których jestem bezsprzecznie wielkim fanem i stałem się nim stosunkowo szybko. Moje ogromne zainteresowanie i podziw zdobył już pierwszą powieścią, czyli "Światem według Garpa", kiedy to wiedziałem, że sięgnięcie po kolejne jego książki będzie tylko kwestią czasu. Dużo wody nie upłynęło jak sięgnąłem po tę drugą, i trzecią, i kolejną książkę. I tak w zasadzie każdą następną punktował sobie u mnie coraz bardziej i coraz bardziej też utwierdzał w przekonaniu, że jest rewelacyjnym pisarzem i bardzo się cieszę, że go poznałem i mam okazję poznawać w dalszym ciągu, bo ma on na swoim koncie jeszcze kilka książek, których nie czytałem. Jedną z nich jest "Jednoroczna wdowa", która była na koniec zeszłego roku wznowiona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, i to właśnie na nią padł tym razem mój wybór.

Ruth Cole to bardzo popularna pisarka odnosząca duże sukcesy literackie. Jej powieści znajdują uznanie wśród wielu...

bacha24 | 2015-03-13
Przeczytana: 02 marca 2015

Nieczęsto sięgam po powieści obyczajowe ale Irvinga bardzo lubię. Specyficzny styl i humor autora sprawia, że pisząc nawet o rzeczach trudnych nie dobija czytelnika.
Dobija mnie natomiast traktowanie czytelnika jak idioty, który mógłby nie zrozumieć, że niektórych wyrażeń nie należy brać dosłownie. Nie wiem kto odpowiada za posianie Irvingowi takich kwiatków jak "tak zwana wisienka na torcie" czy o zgrozo "przysłowiowa cisza przed burzą"/konia z rzędem temu kto potrafi przytoczyć owo przysłowie/. Ale jak czytam coś takiego to z czułością wspominam moje polonistki, które wiedziałyby jak wybić z głowy delikwentowi nadużywanie przysłowiowych i tak zwanych. Tak, ja też popełniam błędy ale nie wydaję książek.

IwonaGa | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 listopada 2014

Przyznam, że trochę się zmęczyłam czytaniem tej pozycji. Wszystko byłoby w miarę dobrze gdyby w tej literaturze nie było tyle o literaturze. Wszyscy główni bohaterowie są różnej formy pisarzami i wiele miejsca w tej książce poświęcono temu o czym i kiedy będą pisać, co już napisali, dla kogo i w jakim celu. A już przegięciem dla mnie było cytowanie całch rozdziałów ich fikcyjnych powieści, na co to komu? Pozostała część była zupełnie przyzwoita, choć trudno mówić o przyzwoitości gdy wszystkim myśli wędrują tylko wokół jednego tematu: seksu, ale to akurat mi nie przeszkadzało.

Filmy z pisarzami - s01e03

Pamiętacie zaczęty przed miesiącem cykl o pisarzach w filmach - tych prawdziwych i tych fikcyjnych? Dziś jego trzecia odsłona, a w niej kolejna dziesiątka produkcji, które warto obejrzeć, by ukształtować sobie jak najpełniejszy obraz pisarskich postaci na ekranach.