Wodospad

Rebis
2005-01-01
2005-01-01
Katarzyna Karłowska

"Wodospad" niewątpliwie należy do tzw. dużych powieści epickich. Obejmuje szeroki zakres małomiasteczkowego życia w USA po drugiej wojnie światowej. Poznajemy środowisko zamożnych biznesmenów i prawników, średnia klasę hołdującą protestanckiej moralności a także pewne realia środowisk robotniczych. Całość różnych wątków łączy główna bohaterka Ariah, bardzo ciekawie skonstruowana. Budziła we mnie całą gamę odczuć: od litości, przez niezrozumienie aż do złości i nawet grozy ( potrafiła być bardzo bezwzględna i egoistyczna). Pomimo niewątpliwie ciekawej treści nie potrafiłam jednak zżyć się z bohaterami i pozostali dla mnie obcy, co wpłynęło na ocenę

Świetna powieść. Znakomite postacie, doskonale zarysowane społeczeństwo amerykańskie lat powojennych, dużo dobrego pisarstwa. Czytałem z dużym zainteresowaniem, choć nie zawsze było łatwo.
Na pewno Oates jest autorką nietuzinkową, tworzy krwiste charaktery, nie ucieka od kontrowersji. Nie ustrzegła się jednak pewnych niedopatrzeń, mianowicie:
Powieść zmienia swój wydźwięk w trakcie czytania, początek jest zupełnie inny rodzajowo niż środek i końcówka. Czuje się jakby autorka zmieniała w trakcie pomysły na to o czym ma być książka. Mi zdecydowanie bardziej do gustu przypadła 2 część, bez dziwactw osobowościowych bohaterów. Przez to jednak główna bohaterka, Ariah traci na wiarygodności i w pewnym momencie, mając w pamięci jej opis i postępowanie początkowe łapałem się, że nie wiem kim Ona jest tak naprawdę. Bardzo zaczęła przypominać mamuśkę z "Moja siostra moja miłość", czyli późniejszej powieść pisarki. Czyżby autorka w kreacji matek była schematyczna? Przekonajmy się!

Powieść zmienia swój wydźwięk w...

W wodospadach jest jakaś magia, mogę stać lub siedzieć zapatrzona i zasłuchana w tą niewiarygodną moc, dopóki nie rodzina nie odciągnie. Jest to piękno samo w sobie.
Książkę podsunęły mi rekomendacje i się zachwyciłam.
Małe miasteczko leżące u stóp wodospadu Niagara. Wodospad się nie zmienia , ale przez lata miasteczko i jego mieszkańcy ulegają zmianom. Zmiany miasteczka i jego mieszkańców ukazane są przez losy Ariach i jej rodziny. Jest to saga rodzinna w zmieniającym się świecie u stóp stałego wodospadu. Najpierw są bale debiutanckie, podział na klany. W obrębie własnego klanu są przyjaźnie i rodzice dobierają małżeństwa. Ludzie z poza tego klanu nie istnieją. Ale nagle może być małżeństwo, które jest między klanowe i do tego sami młodzi o tym zdecydowali. Kobieta po ślubie nie pracuje. Czy jednak i to się nie zmienia? Kobieta, matka i żona rządzi domem i dziećmi, w domu jest władczynią absolutną. Czy zawsze? Nagle jest ktoś kto uważa, że ważniejsza jest sprawiedliwość dla tych, którzy nie istnieją od układów i klanów. Walka o sprawiedliwość staje się ważniejsza nawet od rodziny. Czy uda mu się wygrać? Jak zmienia się oblicze tego miasteczka? Czy można żyć spokojnie w matni tajemnic i niedomówień? A może do normalnego życie i rozwoju potrzebne jest poznanie przeszłości swojej rodziny i jej tajemnic?
Poruszająca i niezwykła opowieść ukazująca dogłębnie ludzką psychikę. Wspaniałe opisy piękna i brzydoty krajobrazu, jak i piękna i brzydoty uczuć drzemiących w bohaterach. Książka, która wciąga i pozostaje jeszcze długo po ostatnim zdaniu.
Nieraz jeszcze sięgnę po książki tej autorki.
POLECAM

Książkę podsunęły mi rekomendacje i się zachwyciłam.

Wciągająca.
Ten typ książki, w której już od pierwszych stron dzieje się aż za dużo. Brniesz w historię i dostajesz coraz więcej.
Bardzo podobały mi się główne postacie. Każda z nich była na swój sposób inna i ciekawa, bardzo ludzka, wręcz brzydka czasami.
Fabuła toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Stale się coś zmienia, poznajesz bliżej bohaterów. W tej książce lubię także otwarte zakończenia pewnych wątków.
Będę polecać każdemu, ponieważ mnie ta książka oczarowała. Podobnie zachwycona jestem samą autorką powieści.

Wciągająca.

O brzydocie ludzkiego wnętrza. Ariah. Wodospad. Ariah, brzydka bez wyjątku, brzydka w każdym bodajże aspekcie. Niedobrze mi. Jej decyzje, jej pragnienia, jej uczucia, jej życie nazwałabym jednym określeniem, bo tak wypada.
Jednak jest tu coś jeszcze, jest tego dużo więcej, dużo więcej elementów i wszystkie wiążą się z Ariah. Wielki kunszt pani Oates.
Autorka pisze bardzo dosadnie, przy tym nie ubarwiając. Nad wyraz mi się to pisanie podobało.
Wodospad.
Wodospad. Rzeka. Mgła.

Autorka pisze bardzo...

Książkę czyta się dość długo, bo mało tu dialogów a większość to opisy krajobrazów, zdarzeń, sytuacji, ale głównie emocji i myśli bohaterów.

Podczas czytania towarzyszył mi cały czas niepokój, chyba udzielał mi się fatalistyczny nastrój bohaterki. Od początku unosi się nad nią jakaś tajemnica, która powoduje, że podświadomie , tak jak ona, wiemy, że musi się stać coś niedobrego ...

Czasami Ariah tak mnie denerwowała, że miałam ochotę odłożyć książkę na bok, a czasami budziła ogromną litość... trzeba przyznać Oates, że nie oszczędza swoich bohaterów wikłając ich w trudne emocjonalne sytuacje, ale robi to mistrzowsko i tylko wzbudza w czytelniku coraz większą ciekawość.

Trudna to książka , ale z przebłyskami dobra i nadziei...

Dodatkowe tło to Niagara, tło tajemnicze i dzikie, z jednej strony fascynujące z drugiej przerażające. Wydawało mi się, że cały czas słyszę huk spadającego wodospadu...

Pięknie napisany dowód na to, że wszystko zależy od punktu widzenia i od tego, kto nas karmi.
Doskonałe portrety bohaterów, gęste, emocjonalne opisy, wątki tak różne od siebie, że trudno mi było zdecydować, za którym właściwie chcę iść.

Czytałam ją długo, po kilkanaście stron, bo często wpadałam na zdania tak ciężkie od emocji, że potrzebowałam chwili, żeby móc pójść dalej. Ale to nie wywołało chęci odłożenia lektury na "kiedyś" ani nawet na chwilę.
Trudna, poruszająca powieść. Mam poczucie, że ją przeżyłam zamiast przeczytać.

Jedna z lepszych książek, jakie w życiu przeczytałam!! Super super i jeszcze raz super!

W powieściach Joycer Carol Oates jest sporo melodramatyzmu, ale autorka nigdy nie wpada w przesadę - czyta się cudnie!

Wspaniała powieść, świetnie napisana, którą czyta się jednym tchem. Bardzo polecam.

• Biblioteka
  • Literatura amerykańska