Pod znakami Aresa i Marsa. Materiały z konferencji naukowej "Wojna i wojskowość w starożytności", Kraków 24-26.IX.1993

Cykl: Prace Historyczne (tom 117) | Seria: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historycznoliterackie
Wydawnictwo: Uniwersytet Jagielloński
historia
Antoniuss

Spis treści: 1. Tessalowie i bitwa pod Narthakion (394 r. p.n.e.), S. Sprawski 2. "Skrzydlaci żołnierze" – oddział specjalny w armii Aleksandra Wielkiego?, S. Kalita 3. U źródeł. Przyczynek do zagadnienia wynagradzania w armii rzymskiej w V w. p.n.e., R. Pankiewicz 4. Aspekt militarny początkowej fazy rozwoju igrzysk gladiatorskich w Rzymie, D. Słapek 5. Kwinkwerema rzymska okresu...

Spis treści:

1. Tessalowie i bitwa pod Narthakion (394 r. p.n.e.), S. Sprawski

5. Kwinkwerema rzymska okresu Republiki (Zagadnienia konstrukcyjne), S. Ducin

6. Polityczno-wywiadowcze podłoże sukcesów Cezara podczas kampanii italskiej (styczeń – marzec 49 r. p.n.e.), N. Rogosz

7. Przeprawa armii Cezara do Grecji w 48 roku p.n.e., T. Łoposzko

8. Niektóre oddziały specjalne armii rzymskiej (I-III w. n.e.), E. Dąbrowa

9. Pierwsza wojna przeciw Chattom w świetle źródeł numizmatycznych, W. Boruch

10. Wał Hadriana – pogranicze świata rzymskiego i celtyckiego, W. Kaczanowicz

11. Amatorzy czy profesjonaliści? Wyżsi dowódcy armii rzymskiej okresu pryncypatu, M.Żyromski

12. Chrześcijanie a armia rzymska - Tertuliana, A. Wypustek-Krzyszowski

13. Motywy wojenno-morskie w sztuce okresu Cesarstwa, J. Jundziłł

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Antoniuss | 2016-08-20
Przeczytana: kwiecień 2008

,,Pod znakami Aresa i Marsa" to typowa publikacja pokonferencyjna, więc tematyka kolejnych artykułów jest bardzo różnorodna. Nie są one ze sobą praktycznie wcale związane, w dodatku dotyczą one bardzo konkretnych zagadnień. Mało prawdopodobne, aby kogoś zainteresowała choćby połowa z nich, gdyż zostały skierowane przede wszystkim dla profesjonalnych naukowców i bardzo zaawansowanych pasjonatów, a tacy zwykle mają dosyć wąski krąg zainteresowań. Muszę przyznać, że pomimo pewnego doświadczenia w tej dziedzinie, większość poruszanych w zbiorze artykułów koncentrowała się na tematach całkowicie mi nieznanych. Są to głównie ciekawostki dotyczące bardzo konkretnych oddziałów i operacji, a do lektury takich potrzeba solidnego wprowadzenia z pozycji bardziej przystępnych - w innym przypadku, ich lektura będzie zwyczajną stratą czasu. Nie zmienia to oczywiście faktu, że artykuły zawarte w tym opracowaniu są bardzo ciekawe i mogą być sporą gratką dla fanów tematyki i chociaż nie sądzę, że...

Sensej | 2017-03-29
Na półkach