Tabu

Wydawnictwo: W.A.B.

Marcie nie podoba się sposób życia jej rodziców, ale nigdy by ich nie okłamała. Marek podziwia swojego ojca, lecz okłamuje go na każdym kroku. Każda z postaci w tej książce ma swój odrębny charakter i pogląd na świat. Martę wychowywał liberalny Jacek ojciec Marka uważał, że mężczyzna musi być twardy. Starcie dwóch skrajnie różnych mentalności ożywia akcję jak w hollywoodzkim filmie, dając w efekcie powieść familijną, książkę o rozmowie, jaka winna się toczyćmiędzy rodzicami, a ich wkraczającymi w dorosłe życie dziećmi.

Alicja | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

To będzie recenzja jeszcze na gorąco, bo właśnie przed paroma minutami skończyłam czytać, nie zdążyłam jeszcze ochłonąć, a już tak bardzo chcę się podzielić moimi wrażeniami.

Na początku myślałam sobie, o taka spokojna, obyczajowa powiastka o dwóch rodzinach, jednej postępowej, współczesnej z feministyczną matka i zamienionym w kurę domową ojcem, którzy dają dzieciom dużo swobody i pozwalają im dokonywać własnych wyborów. Druga rodzina, tradycyjna,katolicka, w której mąż ma niekwestionowany autorytet a żona króluje w kuchni, dzieci muszą się podporządkować rodzicom.

I z zetknięcia się tych dwóch rodzin wywodzi się związek Marty i Marka, związek zły i nie mający podstaw społecznych, religijnych i moralnych do istnienia.

Książka, napisana świetnie, nie spodziewałam się, że będzie traktować o tak poważnych sprawach w tak lekki sposób. Wywody Jacka, przypominającego mi tatę Borejko bardzo mi się podobały, a ukoronowaniem wszystkich postaci był mały Józio. Historia Marty i Marka...

Marzenia | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Nie będę tej książki czytać, zwykłe czytadło, szkoda oczu.

Ann Gru | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

W "Tabu" liberalizm miesza się z konserwatyzmem, powstaje mieszanka wybuchowa krytycznego myślenia i hipokryzji. Poza głównym wątkiem zakazanej relacji uczuciowej pojawiają się problemy aktualne do dziś w polskim społeczeństwie:
ateizm ustępujący pod presją otoczenia, nieuświadomiony szowinizm, nieśmiały feminizm, okazyjny wegetarianizm, katolicka wybiórcza moralność.
Cechy postaci odnajdziemy w ludziach z naszej własnej codzienności. Czytelnik bez problemu zanurza się w wykreowanej przez autorkę rzeczywistości, przez co książkę pochłania się bardzo szybko.

adorable | 2011-08-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Widzę, że wielu osobom książka nie przypadła do gustu. Widocznie, jestem wyjątkiem, gdyż podobała mi się. Książkę czyta się bardzo szybko, pochłonęłam ją w mgnieniu oka.
Zaskoczyło mnie to, iż dopiero w połowie można dowiedzieć się jaka relacja łączy Marka i Martę. "Tabu" dotyka problemu kazirodztwa. Polecam tą książkę nastolatkom, jak i dorosłym.

Berenika | 2015-10-18
Na półkach: 2015, Przeczytane

Książka ani zła ani dobra. Ot, takie czytadełko, któremu pikanterii dodaje poruszenie kontrowersyjnego tematu jakim jest kazirodztwo. Mamy tu trochę filozoficznych rozważań jednak nie są to rozważania najwyższych lotów. Generalnie poleciłabym tę książkę głównie młodzieży.
Starsi czytelnicy się wynudzą.

iBellae | 2010-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2010

W "Tabu" poznajemy dwie różne od siebie rodziny. Rodzinę nowoczesną, w której to żona zarabia pieniądze, a mąż zajmuje się domem i "tradycyjną", w której miejsce kobiety jest w kuchni. A co się z tym wiąże, dwa różne modele życia i wychowywania dzieci. Liberalny i konserwatywny.

Następuje ich konfrontacja, ale przede wszystkim w kontekście tego, na czym właściwie powinna opierać się relacja między dzieckiem i rodzicami. Na ile rodzice powinni wpływać na swoje dziecko, czy mają prawo narzucić mu wiarę katolicką, albo ateizm, zarazić własnym sposobem życia. Czy może powinni pozwolić dziecku na pójście własną drogą, jedynie przyglądając się i wspierając? W jakim wieku jednak (jeśli) powinni na to pozwolić - czy mały człowiek to odrębny, wolny człowiek, świadomy swoich decyzji?

To ważne pytania, ale wbrew pozorom książka Dunin nie dotyczy jedynie tego, co się dzieje w domu między przedstawicielami różnych pokoleń. Dotyczy tabu - a więc tego, o czym się nie mówi, czego nie...

skrybcia | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Dobra i ważna książka, warta polecenia młodym, szukającym własnej drogi... światopoglądowej, etycznej. Niektóre wywody Jacka mogą być nieco nużące dla nastoletniego czytelnika przyzwyczajonego do szybkiej akcji, ale są naprawdę niezbędne.
Pięknie opisany "pierwszy raz" nastolatków.
Już zaczęłam "Obciach" i uśmiałam się z "prawdziwego zakończenia Tabu" :)

Niezrozumiała dla mnie i chyba niewyjaśniona w książce jest sytuacja - dlaczego Marta poznała Marka (brata ciotecznego!) tak późno. Rodziny (dwie siostry) mieszkają od siebie niedaleko (Warszawa - Łodź) i cioteczne rodzeństwo poznaje się dopiero w wieku kilkunastu lat? Rodzina Marty dotąd nie odwiedzała babci mieszkającej w Łodzi?

midnightsummerdream | 2013-12-28
Przeczytana: 2013 rok

Cieszę się że przeczytałam ''Tabu'' bo to jak na razie jedyna książka, która porusza problem kazirodztwa.
Uwielbiam najbardziej postać ojca Marty, chociaż nie zgadzam się z jego wszystkimi poglądami, to skłania do filozofowania.

MadameShepard | 2014-03-01

Pretensjonalne bzdury dla rozwydrzonych małolat. Po autorce spodziewałabym się więcej, biorąc pod uwagę jej erudycję.

annie warhol | 2015-12-19
Na półkach: 2015, Przeczytane

miało być mądrze, wyszło jak to u kingi dunin: moralizatorsko i umysłowo nieudolnie