Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII-VIII wieku. Rzeczywistość i mit

Seria: Byzantina Lodziensia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
historia
Feanor

Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej przygotowanej w Katedrze Historii Bizancjum UŁ i obronionej w lipcu 2013 r. W obrębie zainteresowania jej Autora znalazły się próby zdobycia Konstantynopola, stolicy cesarstwa bizantyńskiego, podejmowane w VII i VIII w. przez Arabów. Autor nie tylko dogłębnie je analizuje na szerokim tle historycznym, ale również zastanawia się nad procesem ich mitologizacji.
Podjęty w książce temat nie doczekał się jak dotąd obszernego omówienia w literaturze naukowej. Czytelnik znajdzie w niej wiele istotnych i interesujących spostrzeżeń dotyczących historii cesarstwa bizantyńskiego w okresie narodzin islamu i pierwszego wieku ekspansji muzułmańskiego kalifatu na Bliskim Wschodzie.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: własne