Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII-VIII wieku. Rzeczywistość i mit

Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
862
849

Na półkach: , ,

Bardzo rzetelny doktorat opisujący dwa oblężenia Konstantynopola przez Arabów (pierwszy w 674-678, drugi w latach 717-718). W źródłach popularnych znany jest bardzie ten drugi, a to z powodu manewrów morskich dziejących się wokół stolicy wschodniego Rzymu oraz zastosowania ognia greckiego. Autor kreśli szeroką panoramę relacji arabsko0bizantyjskich w VII i VIII w. i choć same oblężenia zajmują sporo miejsca, to niewiele mniej jest poświęcone relacjom między imperiami w tych wiekach. Zdumiewa witalność Islamu i dynamika akcji arabskich – przede wszystkim w pierwszych kilkunastu-kilkudziesięciu latach po śmierci proroka Mahometa. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo wschodnie cesarstwo kurczyło się i jak niewiele zabrakło do szybkiego jego upadku jeszcze w VII w. Ciekawy był też rozdział poświęcony recepcji oblężeń w źródłach epoki.

Bardzo rzetelny doktorat opisujący dwa oblężenia Konstantynopola przez Arabów (pierwszy w 674-678, drugi w latach 717-718). W źródłach popularnych znany jest bardzie ten drugi, a to z powodu manewrów morskich dziejących się wokół stolicy wschodniego Rzymu oraz zastosowania ognia greckiego. Autor kreśli szeroką panoramę relacji arabsko0bizantyjskich w VII i VIII w. i choć...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Dobra książka poświęcona rywalizacji bizantyńsko-arabskiej w VII-VIII w. O samych dwóch oblężeniach Konstantynopola przez Arabów (674-678, 717-718) nie wiadomo zbyt wiele, zaletą tej pracy jest zatem ukazanie ich na szerokim tle przemian tak w Cesarstwie, jak w kalifacie. Autor dobrze analizuje pochodzące z różnych kręgów kulturowych źródła, ma własne pomysły interpretacyjne i nie leje wody. Rozsądnie rozprawia się z co bardziej ekstremalnymi pomysłami innych badaczy, z których najbardziej przypadł mi do gustu ten, który przypisuje Bułgarom rolę VIII-wiecznych obrońców Europy przez islamem. Cecota zwrócił uwagę na wpływ stosunków arabsko-chińskich i arabsko-chazarskich na wydarzenia pod Konstantynopolem, ciekawie analizuje też rolę flot wojennych Arabów i Bizantyńczyków. Godna uwagi publikacja.

Tomasz Babnis

Dobra książka poświęcona rywalizacji bizantyńsko-arabskiej w VII-VIII w. O samych dwóch oblężeniach Konstantynopola przez Arabów (674-678, 717-718) nie wiadomo zbyt wiele, zaletą tej pracy jest zatem ukazanie ich na szerokim tle przemian tak w Cesarstwie, jak w kalifacie. Autor dobrze analizuje pochodzące z różnych kręgów kulturowych źródła, ma własne pomysły...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Chcę przeczytać
    9
  • Posiadam
    2
  • Historia
    2
  • Bliski Wschód
    1
  • Navalia
    1
  • 2016
    1
  • Islam i świat muzułmański
    1
  • PDF
    1
  • Bizancjum
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne