Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII-VIII wieku. Rzeczywistość i mit

Bardzo rzetelny doktorat opisujący dwa oblężenia Konstantynopola przez Arabów (pierwszy w 674-678, drugi w latach 717-718). W źródłach popularnych znany jest bardzie ten drugi, a to z powodu manewrów morskich dziejących się wokół stolicy wschodniego Rzymu oraz zastosowania ognia greckiego. Autor kreśli szeroką panoramę relacji arabsko0bizantyjskich w VII i VIII w. i choć same oblężenia zajmują sporo miejsca, to niewiele mniej jest poświęcone relacjom między imperiami w tych wiekach. Zdumiewa witalność Islamu i dynamika akcji arabskich – przede wszystkim w pierwszych kilkunastu-kilkudziesięciu latach po śmierci proroka Mahometa. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo wschodnie cesarstwo kurczyło się i jak niewiele zabrakło do szybkiego jego upadku jeszcze w VII w. Ciekawy był też rozdział poświęcony recepcji oblężeń w źródłach epoki.

Dobra książka poświęcona rywalizacji bizantyńsko-arabskiej w VII-VIII w. O samych dwóch oblężeniach Konstantynopola przez Arabów (674-678, 717-718) nie wiadomo zbyt wiele, zaletą tej pracy jest zatem ukazanie ich na szerokim tle przemian tak w Cesarstwie, jak w kalifacie. Autor dobrze analizuje pochodzące z różnych kręgów kulturowych źródła, ma własne pomysły interpretacyjne i nie leje wody. Rozsądnie rozprawia się z co bardziej ekstremalnymi pomysłami innych badaczy, z których najbardziej przypadł mi do gustu ten, który przypisuje Bułgarom rolę VIII-wiecznych obrońców Europy przez islamem. Cecota zwrócił uwagę na wpływ stosunków arabsko-chińskich i arabsko-chazarskich na wydarzenia pod Konstantynopolem, ciekawie analizuje też rolę flot wojennych Arabów i Bizantyńczyków. Godna uwagi publikacja.

Tomasz Babnis

• Bliski Wschód