Granica

Okładka książki Granica
Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Złota Seria klasyka
231 str. 3 godz. 51 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Złota Seria
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
231
Czas czytania
3 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8307023548
Tagi:
Zenon Ziembiewicz Elżbieta Biecka powieśc psychologiczna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
37
31

Na półkach:

Książkę czytałem dawno i nie wszystko pamiętam, ale doprawdy nie rozumiem ludzi mówiących, że Granica to tylko tani i płytki harlequin.

Nałkowska kreśli tutaj całkiem ciekawe rysy psychologiczne postaci, wskazuje na przyczyny stopniowej degradacji jednostki. Pokazuje, w jaki sposób niewielkie grzeszki posuwają człowieka do coraz gorszych występków. Patrząc na Granice z tej perspektywy, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z dziełem całkiem ambitnym i nietuzinkowym.

Popatrzcie na głównego bohatera - Zenona. Z początku był pilnym i ambitnym studentem-idealistą, by później, wraz z rozwojem kluczowych dla fabuły wydarzeń, stać się zdemoralizowanym manipulatorem (ponieważ kwestionuje szczerość Zenona, gdy w potoku łez przyznawał się Elżbiecie do zdrady), konformistą (gdy zaczął pisać w gazecie pod dyktando przełożonych) i niewiernym bawidamkiem (chyba nie trzeba wnikać w szczegóły). Nietrudno spostrzec, że czyny doprowadzają go w konsekwencji do coraz większego moralnego upadku (i to jest chyba najlepsza możliwa interpretacja tytułowej granicy).

W dodatku widać w jaki sposób postaci (nie tylko główny bohater) ulegają stopniowym wpływom środowiskowym. W młodości Zenon nie przepadał za ojcem, dostrzegał jego zaściankowość i ciemnotę, natomiast pod koniec opowieści - jak na ironie - mocno się do niego upodobnia. Świadczy o tym nie tylko niewierność wobec kobiet (Żańcia Ziembiewicz wiedziała, że była zdradzana przez Waleriana), ale i zamiłowanie do polowań, do których Zenon podchodził z podobną egzaltacją co ojciec. Mamy też przykład z drugiej ręki - Elżbietę. Jej matka zostawiła ją gdy była dzieckiem. Po samobójstwie głównego bohatera Elżbieta również opuszcza swój kraj, najzupełniej świadomie zaniechując opieki nad swoim własnym synem. Trzeba przyznać, że jest w tym wszystkim cień gorzkiej ironii.

Granica nie jest dziełem wybitnym, ale porównywanie jej do tanich romansideł jest naprawdę mocno krzywdzące. Na lekturę trzeba spojrzeć w troszkę szerszym kontekście, ponieważ obok wątku miłosnego trójkąta (faktycznie niezbyt porywającego, Granica po prostu nie stoi historią) mamy tutaj naprawdę bogatą psychologie postaci, widać ich dynamizm i - nie boje się użyć tego słowa - głębie. W sumie polecam - książka do poczytania, jednak koniecznością jest odpowiednie podejście.

Książkę czytałem dawno i nie wszystko pamiętam, ale doprawdy nie rozumiem ludzi mówiących, że Granica to tylko tani i płytki harlequin.

Nałkowska kreśli tutaj całkiem ciekawe rysy psychologiczne postaci, wskazuje na przyczyny stopniowej degradacji jednostki. Pokazuje, w jaki sposób niewielkie grzeszki posuwają człowieka do coraz gorszych występków. Patrząc na Granice z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23 762
  • Posiadam
    1 861
  • Chcę przeczytać
    1 628
  • Lektury
    1 235
  • Lektury szkolne
    279
  • Ulubione
    241
  • Literatura polska
    190
  • Klasyka
    166
  • Teraz czytam
    155
  • Z biblioteki
    105

Cytaty

Więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Zofia Nałkowska Granica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także