Grzecherezada

Seria: Do Torebki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Grzecherezada to powieść o Iwonie, studentce filozofii, która wdaje się w romans z irakijskim wykładowcą Basarem, powodowana ciekawością innej kultury, myślenia i działania. Związek ten staje się dla niej kolejnym szczeblem bolesnego dojrzewania. Grzecherezada to opowieść o niełatwej próbie zrozumienia inności i uczuć, które targają kochankami wbrew racjonalnym przesłankom. Akcja powieści toczy się w czasie, kiedy wybucha wojna w Iraku, a Saddam Husajn jest najbardziej poszukiwanym dyktatorem na świecie. Czytelnik uczestniczy w swoistej grze kochanków, a śledząc ich losy, jest przekonany, że Basar pragnie jedynie zemsty na Amerykanach i ich sojusznikach za krzywdy swojego kraju. Tajemniczy Irakijczyk, któremu nie potrafi oprzeć się młoda Polka, zaskakuje jednak w finale równie mocno jej czytelnika, co główną bohaterkę.

adorable | 2011-03-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 12 marca 2011

Książka typowo na jeden wieczór - krótka, przyjemna w odbiorze, chociaż irytowały mnie czasami wypowiedzi Basara, który jak przystało na obcokrajowca - mówił dość nieskładnie i niepoprawnie, aczkolwiek taki jest urok naszej pięknej, a zarazem trudnej polszczyzny.
Przyznam, że koniec trochę mnie zaskoczył, ale i.. pozostawił pewien niedosyt, bo chodzi za mną pytanie "Co z Basarem? Jak potoczą się dalej losy Iwony?".
Polecam "Grzecherezadę" osobom, które lubią przyjemne, dość lekkie czytadła, dzięki którym mogą poznać cząstkę innej kultury, obce zwyczaje i przekonania.

eyesOFsoul | 2011-05-18

Czytałam ją kilka miesięcy temu, ale... nie pamiętam o czym była, więc to świadczy jedynie o tym, że nie urzekła mnie niczym. I nic nie było warte zapamiętania.

evita | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

całkiem ciekawa książka, uwidacznia różnice kulturowe, pokazuje podejście Irakijczyków do wojny w Iraku. Zakończenie z jednej strony zaskakujące z drugiej pozostawia niedosyt. Ogólnie polecam.

Ania | 2013-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę szkoda, że zakończenie jest otwarte. Od razu zaczęłam szukać czy nie ma kontynuacji w kolejnej książce, bo wolałabym poznać szczegóły losów Iwony i Basara.

Justyna Kokoszka | 2014-01-08
Przeczytana: 2011 rok

Książkę kupiłam na wakacjach nad morzem. Lektura mało ambitna jak dla mnie, idealna na plażę lub letnie popołudnie w parku.

bambi18 | 2015-04-27

Jestem zaskoczona zakończeniem książki. Polecam