Bambo

Liwona
2006-01-01
2006-01-01
10 min.

Świetny wiersz o różnorodności.

Świetny wiersz o różnorodności.

Jakby dziś julian Tuwim opublikowałby ten wierszyk, zostałby obrzucony kamieniami, związany tęczowym sznurem i wywieziony co najmniej na Madagaskar. A to klasyka - piękna, mądra, nie na silę poprawnościowe czasy.

Nie będę się rozpisywał nad książeczką składającą się z 12 str, po 2 wersy na każdej z nich bodajże...

Wiedząc, że w szkole już nie omawiają tego utworu, bo w niektórych środowiskach część określeń jest nieprzychylnie przyjmowana, to tym chętniej będę opowiadał wierszyk o murzynku Bambo moim dzieciom, chrześniakom, siostrzeńcom, itp.

To nie jest to wydanie, które mi było dane mieć w swoich rękach, ale nie mogę znaleźć tego właściwego, więc niech nie dziwi fakt, że książka z 2009, a ja przeczytałam w 1982.
Co do samej bajeczki, no cóż kiedy ją czytałam jako dziecko, a raczej moja mama to pierwszy raz zrobiła, moje odczucia były bardzo pozytywne. Pamiętam jak chodziłam po podwórku i nadymałam buzię jak Bambo i jak wszystkie dzieciaki się zaśmiewały i powtarzały za mną poszczególne wersy. (Tak moi drodzy, kiedyś dzieciaki takie proste miały zajęcia).
Kolejna sprawa, która trochę mnie zbulwersowała to atakowanie Tuwima o rasizm w tej książeczce??????????? Ludzie, facet chciał coś miłego, szybkiego i sympatycznego napisać, a wy już od razu posądzacie go o takie rzeczy???????? W tamtym czasie, Tuwimowi na pewno bardziej chodziło o edukowanie dzieci w kwestii zapamiętywania łatwych prostych wierszyków, a nie o epatowanie nienawiścią do ludzi o odmiennym kolorze skóry. Jestem o tym szczerze przekonana. Nie popadajmy w paranoję. To tak samo jak oskarżanie Bolka i Lolka o homoseksualizm itd... itp...
Reasumując. Ciekawa, krótka historyjka niosąca za sobą przesłanie, żeby dbać o higienę osobistą.(Takie są moje wnioski).
Polecam.

Książeczka za moich czasów była lekturą obowiązkową w klasie I. Wszyscy ją znaliśmy, a niedawno dotarła do mnie informacja, że Bambo jest równie niepoprawny politycznie jak pewien Teletubiś z torebką. Więc odświeżyłam znajomość z lekturą. Wzruszyłam się i... tyle. Z półki na pewno nie eksmituję i w kącie biblioteczki też nie schowam.

Bardzo fajny wierszyk

Bardzo fajny wierszyk

Chyba każdy z nas zna początek: "Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleszka. Uczy się pilnie przez całe ranki, ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki".
Takie rymowanki przemawiają do dzieci w równym stopniu co rysunki, bo kto z nas nie lubi wierszyków?
Tuwim swym wspaniałym warsztatem poetyckim, niesamowitym poczuciem humoru i przecudownym wręcz spojrzeniem na lirykę zapisał się w pamięci ludzi jako jedyny w swoim rodzaju poeta i pisarz dla dzieci.

Nastały czasy nadmiernej poprawności politycznej. Przebąkuje się o tym że wierszyk Tuwima jest ponoć rasistowski. W USA taki wierszyk już by dziś nie przeszedł. Nawet Markowi Twainowi dostaje się dzisiaj za używanie w swoich powieściach słowa "murzyn". Tuwimowski murzynek Bambo również jest pod obstrzałem zwolenników poprawności politycznej (zwracał na to uwagę nawet Max Kolonko w jednym ze swoich materiałów). Nie dajmy wykorzenić własnej kultury i naszego dziedzictwa. W tym przypadku dziedzictwa dziecięcej polskiej klasyki. Świetny, wesoły wierszyk pokazujący dzieciom że ludzkość nie jest przecież jednolita rasowo. Zawsze się zastanawiałem jak wygląda "murzyńska czytanka" z której Bambo się uczy :)

Krótki, rymowany wierszyk o murzynku Bambo. Fajnie się czyta, szybko zapada w pamięć, lubię czytać z moim dzieckiem.

Jest ktoś w Polsce, kto nie zna tego wierszyka? Szczerze wątpię i oczywiście uwielbiam go:-)

• Dzieciństwo
  • Lektury