Bambo

Wydawnictwo: SBM
9788376320199

Znany większości Polaków wierszyk o niesfornym murzynku. "Murzynek Bambo w Afryce mieszka, Czarną ma skórę ten nasz koleżka. Uczy się pilnie przez całe ranki Ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki. A gdy do domu ze szkoły wraca, Psoci, figluje - to jego praca. Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!" A Bambo czarną nadyma buzię. Mama powiada: "Napij się mleka", A on na drzewo mamie ucieka. Mama...

Znany większości Polaków wierszyk o niesfornym murzynku.

"Murzynek Bambo w Afryce mieszka, Czarną ma skórę ten nasz koleżka. Uczy się pilnie przez całe ranki Ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki. A gdy do domu ze szkoły wraca, Psoci, figluje - to jego praca. Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!" A Bambo czarną nadyma buzię. Mama powiada: "Napij się mleka", A on na drzewo mamie ucieka. Mama powiada: "Chodź do kąpieli", A on się boi, że się wybieli. Lecz mama kocha swojego synka, Bo dobry chłopak z tego Murzynka. Szkoda, że Bambo czarny, wesoły, Nie chodzi razem z nami do szkoły."

źródło opisu: SBM, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Chyba każdy z nas zna początek: "Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma skórę ten nasz koleszka. Uczy się pilnie przez całe ranki, ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki".
Takie rymowanki przemawiają do dzieci w równym stopniu co rysunki, bo kto z nas nie lubi wierszyków?
Tuwim swym wspaniałym warsztatem poetyckim, niesamowitym poczuciem humoru i przecudownym wręcz spojrzeniem na lirykę zapisał się w pamięci ludzi jako jedyny w swoim rodzaju poeta i pisarz dla dzieci.

Dawno, dawno temu… wierszyk o Murzynku Bambo rozpoczynał polski elementarz – książkę do nauczania języka polskiego dla najmłodszych i wszystkie dzieci znały to dzieło na pamięć.
W kolejnych dwuwersowych strofach poznajemy sympatycznego czarnoskórego malca z Afryki. Mógłby on być kolegą każdego dziecka na świecie.
Bambo jest dla dzieci wzorem pracowitości. Całe ranki bowiem spędza przy książce. Po powrocie ze szkoły psoci i figluje, jak dziecko. Czasem denerwuje swoim zachowaniem mamę. Nazywa go ona “łobuzem”. Gdy prosi, aby chłopiec napił się mleka, wtedy on ucieka na drzewo. Nie lubi pić tego napoju, a dorośli, wiadomo, uznają mleko za źródło potrzebnego do rozwoju kości dzieci białka.
Bambo ma problemy z kąpielą. Nie chce się myć z obawy o to, aby się nie wybielić. To oczywiście żart i dowód na to, iż chłopiec potrafi używać wielu argumentów, aby postawić na swoim. Dzieci generalnie uwielbiają wodę, pluskanie w niej i zabawy, ale… nie lubią się myć. Dawniej bały się bardzo...

Danway | 2012-01-04
Przeczytana: 1990 rok

Wesoła i niezapomniana rymowanka o bardzo sympatycznym Murzynku imieniem Bambo, którego nie sposób nie polubić... Przez ten wesoły wiersz możemy nauczyć się kilka rzeczy na temat Afryki, a gdyby wejść głębiej to także tolerancji... Julian Tuwim po raz kolejny wykazał się mistrzostwem jak nauczać przez zabawę... Zawsze go będę cenił za te jego nauki...

Wierszyk polecam wszystkim, bo łatwo się czyta i na zawsze zapada w pamięć, mimo upływu lat można zarecytować:
"Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma buzię ten nasz koleżka..."

Książkowo_czyta | 2012-03-17
Przeczytana: 1991 rok

"Murzynek Bambo w Afryce mieszka..." ten początek każdy zna, a już na pewno Ci starsi, kiedy ten wiersz Tuwima wiódł prym... Dla każdego pierwszoklasisty był czymś na co człowiek otwierał szeroko usta z zachwytu...

Ja czyniłam tak samo... Bardzo się zachwycałam tym wierszem i gorąco polecam go wszystkim młodszym jak i starszym, bo warto go znać i pamiętać...

Sylwia | 2013-06-25

Krótki, zapadający w ucho tekst, niezwykle bogaty w treść, a nauka płynie z niego wartkim nurtem do serca każdego świeżo upieczonego ucznia szkoły podstawowej.
Tytułowy Bambo to kilkuletni chłopiec mieszkający na gorącym, odległym lądzie. Jest prymusem i niezwykle uroczym bohaterem literackim, ale przede wszystkim przedstawicielem afrykańskiego ludu, który ma odmienny, niż przeciętny europejczyk, kolor skóry.
Tekst stara się przekazać, że na świecie można spotkać nie tylko "białoskórego" człowieka, ale także "czarnoskórego", i że absolutnie nie ma w tym nic dziwnego.

Marcin | 2015-09-12

Nastały czasy nadmiernej poprawności politycznej. Przebąkuje się o tym że wierszyk Tuwima jest ponoć rasistowski. W USA taki wierszyk już by dziś nie przeszedł. Nawet Markowi Twainowi dostaje się dzisiaj za używanie w swoich powieściach słowa "murzyn". Tuwimowski murzynek Bambo również jest pod obstrzałem zwolenników poprawności politycznej (zwracał na to uwagę nawet Max Kolonko w jednym ze swoich materiałów). Nie dajmy wykorzenić własnej kultury i naszego dziedzictwa. W tym przypadku dziedzictwa dziecięcej polskiej klasyki. Świetny, wesoły wierszyk pokazujący dzieciom że ludzkość nie jest przecież jednolita rasowo. Zawsze się zastanawiałem jak wygląda "murzyńska czytanka" z której Bambo się uczy :)

Natalia | 2012-12-23

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o murzynku Bambo, mieszkającym w Afryce. Wiersz tak wpada w ucho, że po tylu latach dalej się go pamięta.

oneofakind | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, Z dzieciństwa

"Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki,
ze swej murzyńskiej "Pierwszej czytanki".
A gdy do domu ze szkoły wraca,
psoci, figluje - to jego praca.
Aż mama krzyczy: Bambo, łobuzie!,
a Bambo czarną nadyma buzię... "
Uwielbiam Tuwima. Jest jednym z tych, którego twórczości nie da się nie dostrzec i nie docenić. Nie można od tak zapomnieć jakże wesołych i humorystycznych rymowanek. Bambo jest jedną z tych, które nawet za 50 lat wciąż będę pamiętała i recytowała.

Veronique | 2012-09-23

Uwielbiam do tego wracać! Wierszyk jest zabawny, przyjemny dla ucha, że dziecko uczy się go na pamięć już po chwili.

takisobiejac | 2011-08-08
Przeczytana: 1984 rok

To jedno z kilku "dzieł" (obok np. megadurnego i wypaczonego "W pustyni i w puszczy"), które po prostu powinno zostać wycofane z obiegu.
Nie katujmy dzieciaków rasistowskim kiczowatym wierszydłem, bo naprawdę prowadzi to do spaczonego postrzegania świata.
Najbardziej zastanawia mnie, że wiersz ów popełniła osoba narodowości żydowskiej, sama pewnie niejednokrotnie doświadczająca szykan i dyskryminacji. Ale patrząc na to co w Palestynie zrobili uratowani od Holokaustu Żydzi i jak w Stanach ludzie wyznania mojżeszowego traktowali Afroamerykanów to w sumie nie ma się co dziwić. To metoda "Zadrwię z innego to zapomną, że sam jestem inny".
Gdyby można było dawać 0 z pewnością tyle bym tu dał.
Omijać, nie tykać.